[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ca incepator...am multe intrebari...  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
Allexandra Cretu
Junior member

Joined: 06/03/2014 22:13:40
Messages: 6
IP:
Offline

Salutare...Am un acvariu de 130l, destul de mare...am pus un substrat de pietris 4-5mm, am 4 plante...2 sunt LILAEOPSIS si 2 sunt MYRIOPHILLUM AQUATICCA. Pentru inceput am cumparat 4 corydoras albino, 4 xipho si 4 molly.
am incalzitor, filtru extern, 2 dispozitive de perdea de aer, este iluminat (dar as dori sa pun o banda de leduri smd...ar fi ok? De cati lumeni ar fi nevoie?) Recunosc ca am fost cam nerabdatoare si nu am asteptat 2 saptamani pana sa pun pestii si sunt in situatia in care cred ca ceva nu este in regula. Apa este tulbure, se vad mici particule in apa. Pe furtunul de la filtru s-a format o pojghita alunecoasa. In ceea ce priveste mancarea, am luat niste fulgi mici dar am observat ca pestii nu prea pot sa manance ce este prea mare iar ce ramane se depune pe plante si se formeaza un fel de panza in jurul fulgilor (gen mucegai). Ma gandesc ca nu s-a realizat inca ciclarea...in cazul asta, ce pot face ca sa nu pierd pestii?
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Pai ... nu e ciclat, nu trebuia sa bagi atatia pesti. ... raspunsul simplu este sa ii dai cumva ... sau sa schimbi apa toata ziua-bunaziua si sa te chinui cu ciclarea.
[Email] [Yahoo!]
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

sati linistit. nu is multi 12 pesti in 120 litri de apa. incearca sa le framanti mincare cu degetele si sa le dai in asa masura ca cit mai putin sa ramina. ideal ar fiisa nu ramina de loc. nu stiu dar mie fulgii mi se par ca si cum ai creste un porc cu pufuleti. asta e doar parerea mea. cert este ca eu nu am hranit nici odata pesti cu fulgi. doar cu granule. la lunima din pacate nu te pot ajuta pentru simplul motiv.... caaa ioooo nu stiuuuuu.
[WWW] [Yahoo!]
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

mda ... nu sunt multi ... DACA e acvariul ciclat.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com