[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Radacina de brad  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
BARBOR
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2002 19:40:08
Messages: 114
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

Tocmai mi-am procurat o radacina de brad foarte frumoasa
Dupa ce-i fac tratamentul cu sare...as putea sa o bag in acvariu fara sa am probleme?
[Email]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Nu stiu ce sa zic cu rasinoasele astea. Eu sincer nu as vrea sa-mi tamaiez pestii asa incat sfatul meu este sa astepti un raspuns de la cineva care stie cu ce se mananca si iti argumenteaza bine raspunsul (de obicei asa stii ca are ceva experienta pe sub tichiuta) inainte sa te apuci de ceva.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Eu cred ca radacina de brad, fiind lemn rasinos, este cel mai putin indicat lemn ce poate fi tinut in acvariu. Poate sa fie oricat de frumoasa, nu m-as risca sa o bag printre pestii mei!

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

O buturuga de brad am eu la tratament acum. TREBUIE fiarta celputin 2 ore, fii atent ca vasul in care efectuezi operatiunea devine inutilizabil, datorita rasinii care se depune in timpul fierberii. O pui apoi in apa si o lasi peste 7 zile sa elimine tot (am mai scris intr-un post), schimband zilnic apa. Cand apa este curata la schimbare, poti sa fii sigur ca merge bagata in acvariu.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... merge fara probleme daca e tratata bine si cu simt de raspundere ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar nici sa nu te astepti sa tina mult... Bradul se va descompune-inmuia in timp
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

Lucian wrote:Dar nici sa nu te astepti sa tina mult... Bradul se va descompune-inmuia in timp


asta nu o stiam Luciane
Ramane sa ma conving in timp. Vorbesti de luni de zile, sau mai putin? Sa stiu la ce ma astept pe viitor de la ea (?).

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu stiu ca un gard din lemn de brad netratat nu rezista mai mult de 2-3 ani (si este doar udat nu tinut in apa...). Nu am avut niciodata brad in acvarii dar nu ii dau un an. Baga si tu unghia in el si daca a inceput sa se inmoaie la suprafata asta este inceputul sfarsitului
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

eu folosesc frecvent radacini de brad si nu am probleme dar au stat in apa cel putin 1-2 ani. si totusi doar lucrurile trecatoare sunt frumoase asa ca hai la lemne

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Postez tot aici sa nu incep un alt post.
M-am enervat ca eu nu am gasit nicaieri o buturuga asa pe placul meu, si aseara am luat masina si am iesit pe dealuri in cautare de o radacina pe placul meu. Am gasit un arbust dintr-ala tepos (porumbar cred...) care mai fusese taiat de iubitorii de picknick in natura, asa ca de la radacina s-a aplatizat, cum a dat trei tulpini pana atunci. Lemnul e de esenta foarte tare, vreau sa zic ca am sapat pe langa radacina sa o scot cat mai intreaga, si abia am reusit sa o scot. Dupa ce m-am plictisit de taiat si sapat, am legat-o de masina, si nici asa nu am putut sa o scot . Pana la urma normal ca am invins eu . Am ajuns acasa si am prelucrat-o artistic (decojita bineinteles). Imi pare rau ca nu am avut o camera sa fotografiez inainte si dupa...
Acu azi am fiert-o in apa cu sare multa cam 5-6 ore. Apa s-a facut brun-rosiatica, si si radacina a prins o culoare bruna foarte frumoasa. Am mai curatat-o inca odata de partile ce se desprindeau usor dupa fierbere, si am scufundat-o in apa curata.
Intrebarea e cat sa o tin in apa daca apa nu isi schimba culoarea ? Ca e in apa de doua ore si apa tot limpede e.

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

Tot o saptamana.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana nu mai apare pe suprafata ei un stat mucilaginos... daca nu o ti destul acum stratul ala tot apare, numai ca in acvariu
Asta este valabil pentru radacinile "verzi" nu pentru buturugi uscate sau taiate mai de mult timp...
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai atunci ... ma inarmez cu rabdare... ca nu vreau sa o dau in bara. Mersi de raspunsuri

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

nemo wrote:M-am enervat ca eu nu am gasit nicaieri o buturuga asa pe placul meu, si aseara am luat masina si am iesit pe dealuri in cautare de o radacina pe placul meu.
Asta inseamna ca te-ai cam virusat si tu ....... Esti pe drumul cel bun !

nemo wrote:Pana la urma normal ca am invins eu .
Cel mai ....... cedeaza . (sper ca stii de gluma )

Poze: smilie ... Poze cu plante
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline



Later edit:
Si totusi dupa 24 de ore de stat in apa, s-a colorat apa un pic... NU MAI AM RABDARE :veselverde:

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nemo wrote:
NU MAI AM RABDARE :veselverde:

Cred ca stii ca graba strica treaba! Parca tu singur ziceai
nemo wrote: ca nu vreau sa o dau in bara:

Acvaristica inseamna in primul rind rabdare. Gindeste-te numai cit dureaza ciclarea unui bazin... :sic:
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Dolly wrote:...Acvaristica inseamna in primul rind rabdare. Gindeste-te numai cit dureaza ciclarea unui bazin... :sic:

...Sau carantina unui peste, sau activarea unei sticle de CO2, sau dezinfectarea unei noi plante... :o

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai stiu... si o sa fac asa cum am fost sfatuit, o sa astept cel putin o saptamana, pana cand apa ramane limpede.
Da tot NU MAI AM RABDARE :veselverde:

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... tre' sa ai rabdare ... uite ce scriam mai demult, despre buturuga din lemn de par pe care o am in bazinul cu oscari ...

"...Buturuga ... dupa 3 luni in care a stat scufundata in apa [ are 1,5 metri lungime, asa ca mi-a fost imposibil sa o fierb ! ] inca mai are o vaga tendinta de a pluti ... am ancorat-o cu niste pietroaie ... Echinodorusii sunt de pomana [ sa fie primiti, don Luciano ! ] si sunt fixati in niste gauri pe care le-am dat in lemn... "


... am asteptat 3 luni dupa ea, fir-ar sa fie de buturuga [ era scufundata intr-un bazin de decantare, undeva intr-un subsol industrial - ma duceam la ea in vizita, aproape zilnic, sa vaz ce mai face ] ... da' a meritat !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com