[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
limnacid  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

Imi permit sa deschid un topic referitor la aceasta substanta care se spune ca omoara melcii. asta pentru situatiile cand inmultirea nu mai poate fi controlata stie cineva mai multe despre substanta asta? a folosit cineva? ce efecte are asupra plantelor si pestilor?
[Email]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

eu am folosit asa ceva cu rezultate bune si nu are absolut nici un efect asupra plantelor sau pestilor.
insa sa ai grija sa recoltezi melcii morti care se ridica la suprafata apei (daca ai pomacea si vrei sa-i pastrezi sa-i scoti afara ca nici ei nu scapa).
referitor la dozaj si utilizare ai pe cutie un prospect destul de explicit

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

O sa se creada pe aici ca fac reclama unei anumite firme.
Vezi ca exista o chestie numita LimCollect - da un search pe net si ai sa vezi si cine o face. Cred ca o gasesti pe zooplus sau la Animax. Nu ai nevoie de chimicale.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Te-au invadat pana la urma... :-) Si la mine sunt icre peste tot in acvariul cu tetra dar, cu toate ca se straduiesc, in acvariul cu moly, titeya si corydoras nu rezista icrele. Cred ca le mananca corydorasii sau titeya.
Daca sunt asa de multi incearca sa ii strangi cu mana. Daca dai cu limnacid cred ca o sa ai probleme si mai mari pentru ca o sa moara prin toate cotloanele acvariului si o sa strice apa, plus de asta nu scapa de toti ca o sa-ti para rau dupa ei...
[Email]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

eu zic ca daca ai corydoras in acvariu nu mai trebuie sa-ti faci griji in privita melcilor....ei vor mentine un echilibru constant....in privinta produsului..nu l-am incercat ...eu aleg varianta "naturala"(lantul trofic ) :-) Bafta !!!

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

am facut rost de niste pomacea frumosi si cam vreau sa scap de ceilalti. in plus sper ca pomacea sa nu se inmulteasca asa repede ca astia
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

daca ai melci si de substrat in nici un caz sa nu te apuci cu chimicale.

image
[Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com