[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari acvariu AIO (all in one) Fluval Juwel etc  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Salut, pai sa le luam pe rand. Sunt si eu la inceput dar din ce am invatat eu.
Filtrarea nu este adecvata pentru bazinul tau, nu se vede asa bine dar am inpresia ca ai putin sol pentru acele pante nu au unde sa isi intinda radacinile. Lumina 8 ore continu ,cu rasarit apus undeva la 60 la suta intensitate deocamnadata , difuzorul de co2 mi se pare colmatat nu da voie bulelor sa iasa cum trebuie. In acelasi timp curatat bine solul ,pietrele afara spalate in soluti sa scapi de bba ,plantee taiate care au bba si care sufera.
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Hybrid wrote:Pai, nu stiu cum si ce sa fac ca sa scap de alge; nu ma deranjeaza pe sticla (ca le curat), sau pe pietre, ma deranjeaza ca apar pe plante si din cauza asta nu cresc cum trebuie.
Sunt deschis la orice sugestie.

Uitati, niste date:
- schimb apa 1 data pe sapt, 10 litri
- la fiecare schimb clatesc filtrul in apa de acvariu si schimb symec-ul
- Tropica premium, 2 squirt-uri (3ml fiecare) pe saptamana, unul duminica cand schimb apa, unul miercuri seara
- PO4 1 ml dupa schimbul de apa; de fiecare data cand testez cu kit-ul de la JBL imi iese zero, deci probabil ar trebui mai mult
- temperatura sta in jur de 24 grade
- PH-ul e in jur de 6.5 (din cauza de substrat aparent - Ada Amazonia v2; apa la robinet e pe la 7.5)
- C02 e butelca din asta bio rahat de la JBL (scuzati franceza...)
- nitriti/nitrati tot timpul ies ok
- Gh-ul iese intre intre 6-100 ppm (verde pe test)
- KH e dubios tot timpul, 0-53 ppm, posibil tot legat de substrat
- am avut si o perioada cand bagam Easy Carbo 1 ml pe zi; n-am vazut nici o diferenta, doar cand puneam direct pe BBA murea.
- program lumina: 08-11 respectiv 19-22l la 35% (e in semnatura modelul)

Cam asta e ce-mi trece prin cap.

La vietati am un numar >10 amano shrimp + alti creveti + 5 cardinal neon (1 s-a sinucis ieri noapte), 6 espei rasbora.

Va stau la dispozitie pentru orice alt detaliu sau sugestii.


Salut !
Bazinul tau nu este stabilizat, iar tu contribui foarte mult la asata prin actiunile tale . Acum hai sa le luam pe rand, si vom vorbi si de ce atunci cand ne punem semne de intrebare.
- renunta la perlon ( symec ), inlocuiestel cu inenele ceramice sau cel mult cu un burete mai rar.
- vei face urmatorul schimb de apa dupa trei saptamani ,1/3 treime din volumul bazinului, saptamanal testezi parametri apei NO2 = 0 ,
- pentru cresterea plantelor ai nevoie de nutrienti ,care se impart in doau mari categorii micro si macro, tu acum fertilizezi doar cu micro nutrienti ,nu este suficient , mai ai nevoie si de macro nutrienti azot , potasiu si phospor, eu iti recomand un NPK indiferent de la cine, toate sunt entry level ,
- tot in categoria de macro nutrienti mai intra lumina si CO2-ul,
- lumina trebuie sa fie corelata foarte bine cu aditia de CO2 , la tine ar fi ok 7-8 h continu, fara nici o pauza, doua exemple - CO2 mai putin ,intensitate luminoasa mica ,perioada de iluminare mai mare - creste aditia de CO2 , creste intensitatea luminoasa, scade perioada de iluminare,
- extinde mentenanta canistrei la cel putin un an (daca am retinut corect, parca ai un filtru extern)

Organizeaza putin bazinul !
- renunta la hygrophila
- formeaza o tufa compacta cu bacopa pe partea din spate a bazinului, in felul acesta ajuti la dezvoltarea celorlalte glosostigma si staurogine
- mai vad acolo si un fir de rotala rotundifolia , care si ea trebuie dusa lin spate.

Creveti amano sunt un indicator extraordinar de bun al stabilitati bazinului unul de maxim si unul de minim, daca ei inoata prin bazin ca un peste ceva nu este in regula, daca stau linistiti pe zonele lor si dau din falci inseamna ca este cat de cat bine, daca o femela face oua este foarte bine ( pui nu vor iesi din acele oua )
Acum succes !
In cel mult o luna se pot vedea semnele stabilitati !

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2022 12:13:10


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare amandurora, cateva precizari:

- am mai facut un video un pic mai detaliat zic eu: https://www.youtube.com/watch?v=If2NRINHfiM



- referitor la sol, poate nu s-a vazut foarte bine in filmulet, dar sunt 5cm de Amazonia, poate se vede mai bine in asta
- am setat lumina de la 15:00 la 23:00 la 60% cu 30 de minute intervalul de rasarit/apus
- plantele abia le-am scos si replantat pe toate, fix asta am facut acum 1-2 luni, am luat frunza cu frunza si am taiat tot ce avea BBA pe ele, acum vad ca incepe usor usor sa apara din nou
- difuzorul ala trebuie sa-l spal, oricum e CO2 la butelca din aia cu drojdie (https://www.hornbach.ro/shop/Instalatie-de-fertilizare-pentru-acvariu-Bio-CO2-JBL-ProFlora-Bio80-eco-2/6076736/produs.html)
- filtrul e asta: https://www.seachem.com/tidal-35.php - symec-ul e in strat subtire pus sub matrix-ul cu care a venit filtrul, nu am loc sa bag altceva in loc; e practic 1cm de burete care a venit in filtru, 1 cm symec, plus punga cu matrix deasupra

Ca plante mai sunt asa:

- bacopa
- 2 resturi de echinodorus care nu par sa o duca prea bine
- crypto balansae 2 bucati
- hygrophila
- Cryptocoryne Wendtii care erau inainte o tufa si le-am desfacut in multe bucati cand am curatat totul de BBA si le-am imprastiat peste tot
- marsilea hirsuta se vede in fata, si staurogyne repens in dreapta fata

This message was edited 3 times. Last update was at 23/01/2022 16:32:45


Dennerle Nano Cube 20 litri
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Renunta la symec, inlocuieste cu siporax, matrix, eheim substrat pro.
Nu mai scoate tufele de criptocorine din substrat, taie de la nivelul solului frunza de care vrei sa scapi.
Eu am vazut tot ce ai in bazin, doar ti-am spus ce sa faci cu ce nu este bine facut, daca nu am specificat ceva in legatura cu ceva este doar pentru ca sunt unde trebuie sau ne intereseaza mai putin.
Difuzorul de CO2 nu va face mai multa treaba ca acum curatat sau necuratat, pentru ca nu este suficient de mare presiunea , cat ai este bine venit, vrei performante treci la next level
Spune-mi ca ai inteles ce trebuie sa faci mai departe.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2022 16:57:32


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Referitor la cryptocorine, le-am imprastiat ca sa aiba loc sa se inmulteasca, ideea mea era sa se umple toata partea aia de crypto, si ici si colo sa rasara bacopa.
Iar Amano au destul de des oua, doar ca deh, nu eclozeaza


Referitor la actiuni, din ce am mai vorbit si cu Samy, am de facut cam asa:


0. Pana vin punctele urmatoare elimin symec-ul din filtru curent
0.1 Schimb apa mult mai rar, la 3 saptamani cum ziceai, presupun ca-i ok sa completez ce se evapora intre timp?
0.2 Cumpar si un fertilizant NPK si dozez la pachet cu Tropica Premium
1. Schimb filtrul cu o canistra, discutam despre continut cand vine (oricum, fara symec); o sa ma hotarasc intre Eheim Experience 150 si Fluval 107
2. Dupa ce curat difuzorul, tinand cont de faptul ca-i oricum o sursa de CO2 lesinata, ar trebui sa merg pe varianta cu lumina mai mult timp si intensitate mai mica; ziceam mai sus ca ma gandeam la 15:00 la 23:00 la 60% cu 30 de minute intervalul de rasarit/apus - e ok?
3. Dupa ce vine filtrul nou si se cicleaza ma apuc sa curat pietrele si plantele de BBA si sa rearanjez plantele.



Am sumarizat decent?


Si multumesc pentru ajutor, am avut multi nervi saptamana asta...


PS: Nu stiu ce inseamna performante, eu vreau doar sa nu ma umplu de BBA pe plante

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2022 19:51:58


Dennerle Nano Cube 20 litri
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

OK !
Ai rezumat corect !
Ai grija de sursa de CO2 atat cat este, este foarte buna, daca se poate mai mult bine daca nu macar atat sa fie.
Lumina este ok , se poate si 45 rasarit cu 45 apus .
Cumpara NPK , de la JBL este foarte bun, nu cauta alte minuni.
Filtrul pe care il ai, incarcat cu medii de filtrare biologica performante este de ajuns , nu trebuie inlocuit, poate sa mai adaugi in bazin un powerhead pentru recircularea apei.
Legat de criptocorine, le asezi intr-un loc, acolo se formeaza o tufa, radacinile ei se intind prin substrat , fac niste muguri din care rasar alte tufe, te vei trezi cu criptocorine prin tot bazinul fara sa faci nici un efort,si scoti doar ce nu-ti convine.

Cu pasi mici si rabdare vei observa imbunatatiri.
Eu nu simt nervi tai, nu vad nici priverea urata, nu aud nici injuraturile, deci descarcate aici ca nu ma afecteaza cu nimic !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@dandumitru - Pentru iminenta aparitie a unui Eheim Experience 150 (mersi mult Samy pentru oferta!), care-i cel mai bun material de filtrare pe care il pot baga in el? Filtrul are doar un burete albastru (grosier) cu grosime destul de mare, restul cumpar eu.

Am luat azi si JBL NPK, am dat primul squirt in acvariu
Cum sa-l dozez? 2ml pe sapt sau mai des? Eu teoretic am acvariul de 55 litri dar dupa ce scad 5cm de substrat si pietrele e posibil sa fie mai mult spre 30 de litri masa de apa totala ma gandesc.

image

This message was edited 5 times. Last update was at 24/01/2022 22:11:08


Dennerle Nano Cube 20 litri
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Sunt in masura sa raspund.

Experience-u' ala este gandit de "neamt" sa mearga (implicit) cu buretele echivalent a jumatate din volumul sertarului/tavii inferioare si perlon sus. (sa nu intre cacaturi/schije de material filtrant la rotor)

Ce baga, fericitul detinator a bazinului intre medii, este alta discutie si nu face/implica cauzalitate de garantie.

Avand in vedere ca exista nenumarati repetenti " la fizica mecanica/elemantara" care au acvarii, "neamtu" a bagat precautia si recomandarea de setup' .....

Mai cheltuti 15 euro, pentru un prefiltru Eheim, (4004320) Bagati in canistra 1.5L de Eheim substrat Pro si buretele sus. (in prima varianta)

Prefiltrul ala de la "neamt" se dizloca usor si se verifica/curata.

Ulterior, "mai trebu fro juma da litru da substrat" (pana la momentul cand se baga Eheim fix deasupra tavii superiore)...

Rezumat: 2L Eheim substrat pro si prefiltru, este necesar. (am eu 2L de donat)

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2022 22:33:31


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Salut !
Dozajul se calculeaza la volumul brut al bazinului .
Tu te incadrezi la o lumina decenta si putin CO2
Ai putea merge cu 10 ml pentru 7 zile, 7ml pentru urmatoarele 7 zile si iar 7ml pentru inca 7 zile, apoi schimb de apa 30% din volum si fertilizare cu 10ml/wek, urmatoarea saptamana 7ml, aditia o poti face zilnic 1ml /zi sau la inceput de saptamana 7 ml/wek

Ai doua sertare, unul va fi cu mediide filtrare biologica, unul cu filtrare mecanica si biologica. In cel cu medii de filtrare biologica vei pune prima data mediile pe care le ai acum in filtrul cascada peste care vei pune sera siporax ( cred ca intra undeva la 2-3 litri ) tu nu ai nevoie de 3 litri, 2 litri sunt arhi suficienti , iar celalalt sertar il lasi cu buretele respectiv. Dupa 30- 40- de zile de la punerea in functiune a filtrului, timp in care nu mai umbli la canistra, va trebui sa scoti matrix-ul.

Am uitat sa raspund la o intrebare, poti face completari cu apa de cate ori este cazul, nu are nici o legatura cu schimbul.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2022 23:04:37


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline



Daca vreau sa scot plante din acvariu ca sa le curat de BBA, ce raport de apa oxigenata/apa normala ar trebui sa folosesc, si cat timp sa le las in respectivul amestec??

Update-uri:

Ieri am reusit sa montez filtrul Eheim, am dat comanda de un atomizor inline pentru CO2 (si drop checker). Se pare ca de ce-mi era frica nu scap

This message was edited 4 times. Last update was at 30/01/2022 16:49:20


Dennerle Nano Cube 20 litri
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am curatat plante cu apa oxigenata in trecut, nu le-a scufundat, fie le-am pulverizat, fie am picurat pe frunza si am intins cu degetul, la fel de bine merge si cu spirt, tot asa, scufundate in spirt 20-30 secunde maximim, apoi clatite. Eu am folosit pe anubias, care are frunza mai carnoasa.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Exista mai multe substante care "ard" algele: hipoclorit (clor), apa oxigenata, glutaraldehida (asa zisul "CO2 lichid - desi nu e asa ceva) si spirtul medicinal (ala care il gasesti in orice magazin). Iti recomand spirtul medicinal. Mie mi se pare cel mai putin agresiv cu plantele din toate.

NU SE FOLOSESTE DIRECT IN ACVARIU . Doar apa oxigenata si glutaraldehida pot fi folosite in acvariu - in cantitatile recomandate de producator.

Efectul spirtului e acelasi cu al substantelor de mai sus, dar e mult mai putin agresiv cu plantele. Dupa tratament le speli citeva minute cu multa apa sub dus. In 24-48 de ore BBAul isi schimba culoarea si se desprinde de plante. Faci schimburi de apa zilnice timp de cca. o saptamina ca sa elimini toate resturile de alge.

Scoti plantele sau decorul din acvariu si torni spirtul nediluat peste ele deasupra unui lighean (ca sa recuperezi spirtul - poate fi refolosit NUMAI in acelasi scop). Recuperezi spirtul din lighean si repeti operatia de 2-3 ori - insisti in zonele in care ai mai multe alge. Dupa care clatesti plantele sau decorurile cu foarte multa apa citeva minute. Daca ai putea sa le pastrezi separat 2-3 zile (intr-un lighean) si sa faci schimburi de apa de 80-90% ar fi mai bine (ca sa elimini cit mai mult din resturile de alge inaiinte sa le pui inapoi in acvariu).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Pai hai sa ma bag si eu. Spirt, 2,3 secunde, efect garantat. Sau o lingurita de sare de lamaie, dizolvata intr - o cana si jumatate de apa. Astept un bazin cu bba sa experimentez varianta asta.
[ICQ]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Am sa incerc in weekend metoda cu spirtul.

Dar intre 2-3 si 30 de secunde e diferenta destul de mare. Eu ma gandeam ca pun intr-un recipient ingust o sticla de spirt si sa inmoi doar frunzele plantelor, pe rand, apoi sa le clatesc si sa le pun intr-un lighean cu apa curata.

Insa cat timp sa le las in spirt?

La capitolul alge, am BBA si green spot pe frunze, tratamentul cu spirt le ucide pe amandoua sau doar BBA-ul?


Dennerle Nano Cube 20 litri
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Foloseste un lighean, o caserola sa ai loc. Tii planta de radacini si o scufunzi în spirt 2,3 secunde. Apoi imediat o pui pu?in la jet de apa, dupa care o scufunzi intr-o galeata cu apa, cateva minute. Mor cam toate algele. Nu stiu de gda, dar probabil e eficient si pentru ea.
[ICQ]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Eu cred ca vei munci inutil !

Mai bine tai planta de la suprafata substratului plus primul nod , arunci tot ce este plin de alge si astepti sa dea lastari tineri .
Daca ai tulpini de plante cu una sau doua noduri de frunze fara urme de alge, le poti planta in substrat sau le lasi pur si simplu sa pluteasca deasupra apei pana cand incep sa dea lastari noi .

This message was edited 1 time. Last update was at 03/02/2022 19:14:35


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intre timp, mi-am scos pietrele si le-am bagat in apa cu clor, apoi curatat cu periuta BBA-ul de pe ele.
Momentan inca schimb apele deoarece se simte miros de clor, in ciuda Denitrol-ului.

Culmea, desi am lasat peste noapte pietrele in amestec si BBA-ul efect s-a dezintegat, pe una din ele am gasit GSA verde bine mersi, incredibila alga


Referitor la plante, oare n-ar merge si un blackout de 3-4 zile? Sau nu merge blackout la BBA?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2022 15:23:11


Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In alta ordine de idei, planuiesc un rescape/semi-restart.

Momentan am sol Ada Amazonia v2 dar va trebui sa completez pentru ce am in cap. Cum Amazonia nu-i in stoc, singurele chestii mai spalate le gasesc la Animax:

https://animax.ro/substrat-fertil-acvarii

JBL Manado? Dennerle Scapers? ShrimpKing ?


Dennerle Nano Cube 20 litri
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Hybrid wrote:In alta ordine de idei, planuiesc un rescape/semi-restart.

Momentan am sol Ada Amazonia v2 dar va trebui sa completez pentru ce am in cap. Cum Amazonia nu-i in stoc, singurele chestii mai spalate le gasesc la Animax:

https://animax.ro/substrat-fertil-acvarii

JBL Manado? Dennerle Scapers? ShrimpKing ?


Comanzi de pe alt site amazonia
Sau treci la tropica
În nici un caz Mando
PS: undei graba ai si Amazon
[Email]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Continuare aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/48871.page

Dennerle Nano Cube 20 litri
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com