[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la incepator la mai putin incepator  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Cu multa placere !
Ce sa faci cu pistolul ?
Nu ai nevoie de el in acvaristica, sau este o moda noua !

This message was edited 1 time. Last update was at 12/11/2021 19:59:19


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

@dandumitru, incep sa devin stresant .Asta de obicei cand am de unde invata
Asi mai avea o nelamurire,desigur pentru mintea mea bolnava si poate pentru viitor.
Daca este sa dau un restart eu sau alti acvarisiti,si ne lovim de cate medi filtrante si ce medi avem nevoie cum procedam?
Am o canistra cu 5 sertare ,ce fac cu restul de sertare ? Goale sau adaugam bureti?
Uni au cate doua filtre aceai ce fac? Unul cu bilogic si unul cu bureti sau?
Is greu de cap si de acea si asemenea intrebari
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dandumitru wrote: Cu multa placere !
Ce sa faci cu pistolul ?
Nu ai nevoie de el in acvaristica, sau este o moda noua !


Pistolul sa ma inpusc cand nu inteleg ceva ( sunt foarte capos ,cand ma pasioneaza ceva trebuie si vreau mereu sa gasesc cele mai bune optiuni ,le gasesc si pe urma aflu ca nu erau cele.mai bune asa ca ma inpusc )
E chiar ideeal un pistolul in acavristica ,cand asimilezi prea multe si probabil gresite sau pe langa poc si ai scapat
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Si un mic update, mai continui o saptamana cu carbo dupa acea opresc sa vedeam daca mai apare sau nu,in caz ca apare voi lua in calcul un nou restart si daca fac asta si un nou skape.
Deocamnadata cyanobakteria sa oprit din dezvoltare chiar sa retras putin.
Nu cred ca e rau sa cred in miracole
Am facut si putina ordine intre Vallisneria sa fie o circulatie mai buna a apei si lumina sa patrunda mai bine peste tot.
[Thumb - 20211112_190745.jpg]

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

N-ai gasit pe nimeni sa te ajute cu cateva pastile de eritromicina?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:N-ai gasit pe nimeni sa te ajute cu cateva pastile de eritromicina?

Din pacate nu ,Austria e cam greu
Romania nu am foarte multe cunostinte
[Email]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

In celelalte sertare poti pune altfel de medii de filtrare biologica, dar cu suprafata mai mica de filtrare, gen burete, bioballs etc, un mediu filtrant care sa nu poata face denitrificare.
Eu m-am luptat cu ciano-bacteria in toate felurile, inclusiv cu ceva dedicat special pentru situatii de genul asta, trimis de Rodo din Anglia si nu am avut sanse de reusita.
Doamne ajuta !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nea Dan, am avut si eu cyano si s-a dus instant ca supa la plic, tratament cu eritromicina. Nici n-a mai aparut apoi, dar am avut grija sa nu mai neglijez curatenia in acvariu.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Exact doamne ajuta, deocamnada fac tratamentul cu carbo. Pe unde am injectat nu sa mai raspandit ,la ultimul schimb de apa am tras pe furtun ce am putut si vazut. Am.avut un loc unde sa facut neagra . Pana acum nu mai o zaresc in locurie unde aparea inainte. Mai am.doar doua locuri unde se vede,acolo voi mai pune carbo o.saptamana. Dupa acea ma opresc si cu dumnezeu inainte
Pastile magice am.rugat pe cineva aici ,daca gaseste in farmacia lor de la spital imi aduce cateva pastile daca nu asta e .
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Mai o nelamurire ,in amndoua bazine de 2 zile mia aparut pe in si out de sticla un fel de panza alba ce poate fi
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:Mai o nelamurire ,in amndoua bazine de 2 zile mia aparut pe in si out de sticla un fel de panza alba ce poate fi

O poza face cat 1000 de cuvinte...
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Nu am reusit Dan sa scap de ea in nici un fel .
Am resetat total si asta a fost !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dandumitru wrote:Nu am reusit Dan sa scap de ea in nici un fel .
Am resetat total si asta a fost !

Nu stiu cat de avansata era dar am vorbit cu niste baieti printre care si Rodo si au scapat ,acum vom vedea cine stie eu sunt rabdator
Apropo la mine a fost doar pe fata intre substrat si geam dar nu pe toata subrafata ,cum am vazuto cum am recationat.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:
Samy wrote:Mai o nelamurire ,in amndoua bazine de 2 zile mia aparut pe in si out de sticla un fel de panza alba ce poate fi

O poza face cat 1000 de cuvinte...


Din pacate am curatato se vede doar in interiourl sticle unde nu am bagat inca sa o curat. Daca mai apare voi face . Este exact ca acel mucus care se face pe lemne la inceputul uni bazin.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Sper sa se observa astazi era pe toata sticla , interesant este ca si in bazinul mare si in cel mic . Daca eram öa inceput intelegeam dar asa nu am nici o idee. Plus ca mia scazut debitul la cel mic mult, chiar dac? acum doua zile am curata furtunele si filtrul.
[Thumb - 20211115_224941.jpg]

[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate merge o curatare cu solutia data de Dan Pavelescu pentru plantele nou introduse in bazin: o parte apa oxigenata, 10 parti apa. Si clatire buna dupa, sa nu bagi peroxid in bazin. Asa omori fungusul din furtune si tevi. Ma indoiesc ca ai fungus si in filtre, s-ar vedea cand le desfaci.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:Sper sa se observa astazi era pe toata sticla , interesant este ca si in bazinul mare si in cel mic . Daca eram öa inceput intelegeam dar asa nu am nici o idee. Plus ca mia scazut debitul la cel mic mult, chiar dac? acum doua zile am curata furtunele si filtrul.

Ai multe substante organice in coloana de apa. Trebuie sa ai grija sa nu se descompuna ceva pe acolo, ma refer la plante. Sau ceva nu merge bine cu biofiltrarea, poate ai prea putin oxigen dizolvat.

Cand aveam plantat mi se infunda repede filtrul cand nu agitam suprafata apei, din zgarcenie sa nu pierd CO2. Cand am marit oxigenarea si am bagat mai mult CO2 in consecinta, s-a remediat problema.

Daca folosesti incalzitor, seteaza-l sub 25. Cu cat e mai cald cu atat putrezesc lucrurile mai repede, cu atat consuma mai mult oxigen. De asemenea scade saturatia maxima O2 cu cat e apa mai calda, dar cred ca am mai spus mai sus.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:
Samy wrote:Sper sa se observa astazi era pe toata sticla , interesant este ca si in bazinul mare si in cel mic . Daca eram öa inceput intelegeam dar asa nu am nici o idee. Plus ca mia scazut debitul la cel mic mult, chiar dac? acum doua zile am curata furtunele si filtrul.

Ai multe substante organice in coloana de apa. Trebuie sa ai grija sa nu se descompuna ceva pe acolo, ma refer la plante. Sau ceva nu merge bine cu biofiltrarea, poate ai prea putin oxigen dizolvat.

Cand aveam plantat mi se infunda repede filtrul cand nu agitam suprafata apei, din zgarcenie sa nu pierd CO2. Cand am marit oxigenarea si am bagat mai mult CO2 in consecinta, s-a remediat problema.

Daca folosesti incalzitor, seteaza-l sub 25. Cu cat e mai cald cu atat putrezesc lucrurile mai repede, cu atat consuma mai mult oxigen. De asemenea scade saturatia maxima O2 cu cat e apa mai calda, dar cred ca am mai spus mai sus.


Pai apa este la 25 mai mereu ,co2 bag la greu mai ales in cel mic. Valuirea apei e chiar foarte buna . O sa curat furtunele bine inca o data si desfac si filtrele. Interesant cum am spus este ca in amandoua bazine este la fel si setupul nou si cel vechi.Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2021 10:01:07

[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut,
Acelasi lucru il patesc eu in nano-ul cu betta, intr-un hang-on, chiar in camera unde este pompa, inainte de a trecein mediile de filtrare, unde sunt curenti mai abitir.
Nu pare a fi mucusul care se formeaza pe lemne, dar e sigur o ciuperca, alea sunt albe, asa. Am observat ca sta in zonele cu curent puternic, cum e cazul in-ului tau.
Eu curat zona la schimbul de apa si nu am alte probleme, dar daca il las mai mult de 2 saptamani, infunda in-ul.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Lemon wrote:Salut,
Acelasi lucru il patesc eu in nano-ul cu betta, intr-un hang-on, chiar in camera unde este pompa, inainte de a trecein mediile de filtrare, unde sunt curenti mai abitir.
Nu pare a fi mucusul care se formeaza pe lemne, dar e sigur o ciuperca, alea sunt albe, asa. Am observat ca sta in zonele cu curent puternic, cum e cazul in-ului tau.
Eu curat zona la schimbul de apa si nu am alte probleme, dar daca il las mai mult de 2 saptamani, infunda in-ul.


Multumesc, exact asa este si la mine unde e mai puternic curentul ,si unde trage si unde inpinge afara ,si se depune si pe interiorul sticlei .
Dupa o curatare mai drastica sunt curios daca mai apare la vreun bazin.
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com