[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Moarte in masa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sinkoraul
Junior member

Joined: 26/06/2013 19:23:14
Messages: 37
Location: Timisoara
IP:
Offline

Timp de 2 sapt nu am avut nici o problema dar de ceva timp mor puii d pesti din aman2 borcane pe care le am cate 3 4 din borcan apa din borcane vad ca e de 19 grade dar in camera sunt vreo 22. Se poate de la apa ? ma gandesc ca alfel mureau toti sau mureau si dinainte.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/11/2013 00:27:58

denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Pesti nu se tin in borcane nu le place sa se invarta...
Schimburi de apa faci ?
Apa ii lasata la decantat ?
Sau sa pui apa din acvariu mare...
Mancare maruntita bine au nevoie de mai multe ori pe zi si nu multa...
[Email]
sinkoraul
Junior member

Joined: 26/06/2013 19:23:14
Messages: 37
Location: Timisoara
IP:
Offline

O data la 2 , 3 zile mancare pe la 11 -12 si dupa 5-6 da o las apa 2 -3 zile dupa o pun numa cand o torn o torn asa de sus ma gandesc poate din cauza valurilor adica din putereaapei aore cand o torn?
larry_d
Junior member

Joined: 02/04/2013 18:13:46
Messages: 37
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salut, cati/ce pesti ai in borcane? ce volum au borcanele?o pompa de aer?temperatura e mica, da-ne mai multe detalii
mihutady
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2012 13:16:53
Messages: 83
Location: timisoara
IP:
Offline

sinkoraul wrote:Timp de 2 sapt nu am avut nici o problema dar de ceva timp mor puii d pesti din aman2 borcane pe care le am cate 3 4 din borcan apa din borcane vad ca e de 19 grade dar in camera sunt vreo 22. Se poate de la apa ? ma gandesc ca alfel mureau toti sau mureau si dinainte.



asa e.timp de 2 saptamani pestii au reusit sa supravietuiasca unui tampit ! sa tii pesti in borcane si sa ai pretentii ca faci acvaristica(esti pe un forum bun de acvaristica,ai pesti,ceri sfaturi,etc) e prea de tot.sfatul meu este sa fi inchis intr-un dulap cu 1 usa timp de cateva saptamani,sa iti arunce cate o ciorba in dulapul unde traiesti,mananci si dai si dejectii,si din cand in cand sa fi spalat cu cate o galeata de apa aruncata in dulap.poate o sa rezisti 2 saptamani asa cum au facut pestii tai.
sinkoraul
Junior member

Joined: 26/06/2013 19:23:14
Messages: 37
Location: Timisoara
IP:
Offline

Lasa tine-i tu in oceane.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cu toate ca nu cred in educatia prin violenta totusi suntem aici sa dam si sfaturi bune ...

@sinkoraul - uite aici un articol despre ciclarea acvariului: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12935.page - citeste te rog, si va raspunde intrebarilor de genul ce mor pestii dupa 2 saptamani ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Eu ma intreb de ce mor pestii abia dupa 2 saptamani !
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

probabil intoxicatie cu amoniac

pestisoru meu de aur
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tyna wrote:Eu ma intreb de ce mor pestii abia dupa 2 saptamani !

In figura de mai jos vei gasi raspunsul => dupa 2 saptamani ciclul azotului este abia la inceput si in acvariu ai mult amoniac si nitriti care inca nu au inceput sa fie transformati masiv in nitrati (care sunt tolerati de catre pesti in concentratii mai mari).
[Thumb - image_gallery.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Lucian wrote:
tyna wrote:Eu ma intreb de ce mor pestii abia dupa 2 saptamani !

In figura de mai jos vei gasi raspunsul => dupa 2 saptamani ciclul azotului este abia la inceput si in acvariu ai mult amoniac si nitriti care inca nu au inceput sa fie transformati masiv in nitrati (care sunt tolerati de catre pesti in concentratii mai mari).


Multumesc frumos pt raspunsul detaliat :-)

Intrebarea era retorica ...pt ca nu inteleg de ce sa iti iei pesti si borcane ca abia dupa ce incep sa moara sa te agiti "putin"
mi-e mila de soarta saracilor pestisori sincer...
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am intrat in jocul tau ca sa aplicam proverbul cu saua

tyna wrote:mi-e mila de soarta saracilor pestisori sincer...

Din pacate noi ne mai suparam, mai glumim, dar bietii pestisori sunt cei care sufera si platesc


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Denis90
Member
[Avatar]

Joined: 21/05/2013 17:21:25
Messages: 276
Location: Suceava
IP:
Offline

IN ACVARISTICA SE FOLOSESC SCVARII NU BORCANE...nu mai chinui saracii pestisori daca nu le poti oferi un minim de confort...doneaza pestii si apuca-te de alt ceva...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2013 14:11:19


Nu ma pun cu prostul ca are mintea odihnita
[Email]
tlpcrys
Member
[Avatar]

Joined: 12/11/2013 11:27:32
Messages: 114
Location: Pitesti- Cartier Razboieni
IP:
Offline

vinde borcanele, doneaza pestii si apucate de alt hobby. sau eventual baga ceva muraturi ca tot ai borcane



Cu comentariu asta mi-am furat sigur o injuratura
[Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1773
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

tlpcrys wrote:vinde borcanele, doneaza pestii si apucate de alt hobby. sau eventual baga ceva muraturi ca tot ai borcane



Cu comentariu asta mi-am furat sigur o injuratura



Poate colegul are acvarii de 10—15litri si s—a exprimat metaforic. Nici tu nu esti mai breaz, desi ai un acvariu de 50litri ai 20 de pesti.
Incearca sa—i dai un sfat colegului daca ai de dat, nu o palma din pozitia in care esti.

Te salut respectuos!

Mama prostilor e mereu gravida!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca s-a spus cam tot ce trebuia si chiar mult mai mult, asa ca inchid topicul.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com