[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
unde gasesc urmatoarele ?  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

Salut!
Cand eram mai mic, se gaseau la bucur obor in piata, pungi cu Daphnia Pulex (purici de balta) in apa, se vindea ca hrana vie, unde gasesc asa ceva? Pe langa purici, mai caut si Hyalella Azteca sau Gammarus Pulex (garizii de pe baltile noastre) si cred ca ceva mai comuni sunt Melanoides Tuberculata, sunt cumva melcii de nisip?

This message was edited 1 time. Last update was at 12/11/2013 23:58:17


Forever Two Wheels !!!
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Puricii aia de care-ti amintesti tu (si noi ) erau colectati din baltile limitrofe Bucurestiului... la fel ca viermii Tubifex.
Astazi, meseria de "pietar" s-a stins. Nu mai ai de unde sa cumperi asa ceva.

- ca valoare nutritiva, puricii nu prea "faceau banii".
- Tubifexul era altceva (valoare nutritiva mare de tot), dar exista riscul imbolnavirii pestilor sensibili.
- DA, melcii Melanoides sunt "melcii de substrat".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

tubi am cules si eu, purici nu am reusit sa prind, in schimb cu garizi dadeam la biban ;-)

eu nu vreau sa-i folosesc ca hrana, vreau sa-i cresc in acvaterrariu, sa incerc sa formez un biotop ...

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incearca sa te duci in weekend pe balta Vacaresti, s-ar putea sa ai noroc si sa gasesti cate ceva... desi, e destul de frig afara.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragos - treci pe inima de vita, este ieftina, curata (fara risc de imbolnaviri) cu valoare nutritiva mare, simplu de preparat, plus ca o gasesti pe la majoritatea macelariilor. Bafta
[Yahoo!]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

koala wrote:Incearca sa te duci in weekend pe balta Vacaresti, s-ar putea sa ai noroc si sa gasesti cate ceva... desi, e destul de frig afara.


tubi am cules de pe Dambovita , cam pe unde intra in Bucuresti , canalul construit in anii '80 era secat si se forma un fel de raulet care serpuia prin asa zisa albie de beton iar pe pamantul ramas era crescuta vegetatie , cam ce se intampla la Vacaresti dar la o scala mai mica , garizi prindeam in Lacul Morii ( Lacul Dambovita) si ii foloseam ca momeala pentru pescuit ...
In we plec pe la munte poate gasesc niste muschi, ferigi, pietre, lemne, chestii pe care sa le folosesc la acvaterrariu :-)

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2013 10:58:04


Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

catalos wrote:Dragos - treci pe inima de vita, este ieftina, curata (fara risc de imbolnaviri) cu valoare nutritiva mare, simplu de preparat, plus ca o gasesti pe la majoritatea macelariilor. Bafta


Salut Catalos, nu vreau sa hranesc pestii, vreau sa cresc nevertebratele astea

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com