[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cand e gata?  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
mariusica
Junior member

Joined: 07/02/2006 19:05:47
Messages: 37
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

Am o pereche de betta albastrii.femela are cam 5 cm si burta i s-a umflat si are cateva dungi verticale pe corp cand o alearga masculul
Masculul are tot vreo 5 cm(am inteles ca masculul trebuie sa fie mai mare ca femela din cate am citit)
El alearga femela toata ziu cand o vede i se umfla branhiile si o fugareste
As vrea sa stiu dc masculul e gata de depunere chiar dc e asa mic!(cca 5 cm)
si dc ar trebui sa iau alt mascul mai mare
[Email] [WWW] [Yahoo!]
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

Pune masculul separat de femela, dar in asa fel incat sa o vada pe femela, si ea pe el. Masculul va face un cuib de spuma, dupa ce vei vedea ca, cuibul este destul de mare (cativa cm patrati) pune si femela alaturi de mascul. Ar trebui sa accept si femela avansurile, si vei avea parte de un ritual de imperechere pe cinste . Cand o sa vezi ca femela va fugi intr-una de mascul, dupa ce a stors-o de icre, scoate femela si lasa doar masculul.

P.S. Papila genitala la femela se va vedea umflata si cu un punct alb (icra) atunci cand este dispusa a icra, si are niste dungi pe corp. Temperatura in apa sa fie pe la 25 - 26 grade.

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
mariusica
Junior member

Joined: 07/02/2006 19:05:47
Messages: 37
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

Mersi mult pentru ajutor
Am facut exact cum ai zis acum vreo doua zile si masculul a facut cuib si i-am dat drumul femelei si chiar acum depun
[Email] [WWW] [Yahoo!]
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

Mie vineri mi-au depus, iar pe duminica deja aveam pui. Deocamdata masculul are grija de ei, insa as vrea sa stiu cat timp sa mai las masculul cu ei? Este vre-un semn ca se pot descurca singuri? incap sa inoate intr-una? Momentan puii stau tot in spuma, mai coboara, masculul ii ia in gura si-i pune la loc.
Pt ca nu am infuzori, iar galbenusul de ou am inteles ca este cam periculos daca nu te stii cu el, ce as putea sa le dau la pui sa manance si cam de cand sa incep? Am citit pe undeva cum ca se pot da fulgi, sfaramati foarte bine; fulgii se inmoaie in apa, iar puii o sa-i poata ciugulii, este adevarat?

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
mariusica
Junior member

Joined: 07/02/2006 19:05:47
Messages: 37
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

Dupa ce am vazut ca puii inoata vertical am scos masculul
La inceput am hranit puii cu oua de artemia salina (am luat din Obor)
Le schimbam apa odata la doua zile
Dupa 9 zile de la eclozare mi-au murit toti puii smilie
Si ma intreb de ce???
Eu ii hraneam de trei ori pe zi cu artemia , odata le-am dat chiar si galbenus de ou fiert dar n-au mancat smilie
Care a fost greseala mea ca sa n-o mai repete si alti incepatori???
Si as vrea sa stiu de ce mi-au murit toti puii de betta care erau cam vreo 100 de bucati???
[Email] [WWW] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Gresala a fost ca le-ai dat artemia care sunt prea mari pentru puii de betta.
Trebuia sa le dai infuzori sau galbenus de ou fiert tare. Eu cred ca ti-au murit pentru ca s-a stricat apa din cauza ca nu mancau artemia. Puii trebuie sa inoate orizontal nu vertical ca sa insemne ca sunt sanatosi.
Atentie la mancarea pe care o dai la pui! Nu da prea multa, da putina (cat mananca in 5-10 minuta) si de multe ori pe zi!
[Email]
mariusica
Junior member

Joined: 07/02/2006 19:05:47
Messages: 37
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

Ok
Am inteles unde am gresit si sper ca data viitoare sa am mai mult noroc
O sa-i pun la reprodus cam peste vreo doua saptamani cand o sa aiba si femela dungile pe corp
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

mariusica wrote:La inceput am hranit puii cu oua de artemia salina...

Eu cred ca ti-au murit de foame. Din cauza ca le-ai dat oua, in loc de artemia salina.
Vezi tu, e o mica diferenta, in sensul ca puii nu mananca ouale, ci creaturile care ies din aceste oua.
Uite unde sa citesti: Artemia Salina s
Citeste si aici: http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=309

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com