[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou de 1800x550x600 mm  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1669
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna

datorita evolutiei acvariului meu "plywood" si asa ca sa nu fie motive de divort , ma gandesc sa fac un acvariu "classic" din sticla lipit cu silicon.

Dimensiunile pe care le vreau sunt 150x60x65 LxlXh din care am sa utilizez cca 60 de cm coloana de apa.

Conform calculatorului am nevoie de sticla de 12mm. Constructia as dori sa fie cu lateralele pe fund incastrate de fete si fetele langa fund.

Intrebari:

Cate tuburi de silicon credeti ca imi trebuie?
De care silicon imi recomandati si de unde (Dow banuiesc)?
Cat ar trebui sa fie distantierul pentru cordonul de silicon?
Fund dublu cu sticla de 12 si de 10, sau doar intarituri pe fund de 12?
Intaritoare pentru fete si laterale sau doar pe fete ajung?
Capac custom de unde?

Orice sugestii sunt bine venite.

Multam de sfaturi!

Dan
[Thumb - Calculatie Acvariu.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 08/11/2013 11:14:20

[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cel mai mult silicon intra la lipiturile dintre fund si geamurile verticale. Trei tuburi ar trebui sa fie suficiente. Da' ia mai mult sa fii sigur ca nu ramii fara . Niste distantiere de 0,5-1 mm ar fi in regula.
E bine 12+10 la fund.
Pe laterale nu-i cazu' sa pui intaritoare. Pune longitudinale SI transversale .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Din cauza timpului putin iti raspund asa mai telegrafic

1) Pentru o lipitura subtire si cu o mana sigura ar trebui sa-ti ajunga 1-2 tuburi, daca totusi preferi sa pui mai mult silicon ca sa fii sigur ca se lipeste bine ai mai putea suplimenta 1-2 tuburi.
2) Eu am lipit in ultimii ani numai cu Dow Corning si am fost super multumit, drept urmare ti-l recomand calduros. Spune-mi cate vrei si de care ( alb/transparent) si ti-l pot trimite oricand sa-l ai a doua zi in Brasov.
3) Sfatul meu este sa nu folosesti distantiere, o lipitura in grosime de 1 mm e recomandata si o poti obtine doar din presarea geamurilo. Silicon oricum e mai gros decat celelelate .
4) Pentru siguranta absoluta si usurinta in lipira mergi pe varianta cu fund dublu. 12 mm si 10 mm e ok.
5) Daca nu te incurca la pus tevi si alte fire prin acvariu ar fi bine sa pui intaritoare pe toate laturile, costul suplimentar e neglijabil si te ajuta si sa sprijini capacul mai bine.
6) Capac ... aici ar prinde bine niste detalii despre ce iti doresti : lumini, deschideri, culoare, material.

Numai bine
Dan

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Porcu wrote:Cel mai mult silicon intra la lipiturile dintre fund si geamurile verticale. Trei tuburi ar trebui sa fie suficiente. Da' ia mai mult sa fii sigur ca nu ramii fara . Niste distantiere de 0,5-1 mm ar fi in regula.
E bine 12+10 la fund.
Pe laterale nu-i cazu' sa pui intaritoare. Pune longitudinale SI transversale .


Buna observatia asta cu mai bine sa ai in plus decat sa ramai fara atunci cand lipesti

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1669
Location: Brasov
IP:
Offline

Multam de sfaturi:

Iau in calcul intaritoare transvesale 4 tuburi de silicon si fund dublu 12+10.

Dan poti sa imi dai un pret pentru cel transparent?

Capacul nu stiu exact din ce sa il fac. Am partea superioara de la Un EHEIM de 240 de l, adica suportul de neon si cele doua usite de vizitare . As vrea sa fac un cadru de asezare pentru acest capac. Nu ma incanta idea sa il fac din PAL din motive evidente.

Am sa fac niste poze sa vedeti exact la ce ma refer.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Doar de curiozitate: de ce nu vrei sa-l faci din pal?
eu am facut cadru din pal si "acoperis" din komatex la 120x50 si nu-i vad niciun neajuns



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Am capacul din PAL, atat "rama" cat si "acoperisul".
- Este lacuit cu 2-3 straturi "lac de barca" si nu s-a umflat inca (din 2008).

Uite aici, poze si "poveste": http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15233.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1669
Location: Brasov
IP:
Offline

No hai ca-i buna idea pana la urma daca functioneaza din 2008 .
Multumesc baieti, hai ca ma gandesc mai atent la variant asta.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, sunt doar niste bucati de PAL... le inlocuiesti cand vrea muschii tai, daca ti se pare ceva suspect .
Asa am zis si eu, si uite ca s-au facut aproape 6 ani de cand sunt puse si inca nu s-au umflat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

1. Cate tuburi de silicon credeti ca imi trebuie?
Parerea me este ca doar pentru acvariu iti ajung 2 tuburi, dar asta depinde si de cel care face lipitura.
2. De care silicon imi recomandati si de unde (Dow banuiesc)?
Vizavi de silicon si de lipitura citeste http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/26917.page#p216973. Este un topic deschizi azi si poate gasesti ceva interesant pe acolo.
3. Cat ar trebui sa fie distantierul pentru cordonul de silicon?
Nu cred ca este necesar folosirea unui distantier, eu unul nu am folosit, stratul de silicon fiind cel rezultat din presarea geamurilor.
4. Fund dublu cu sticla de 12 si de 10, sau doar intarituri pe fund de 12?
As merge pe fund dublu, cu fetele asezate pe sticla de 12mm si pe laterala celei de 10mm.
5. Intaritoare pentru fete si laterale sau doar pe fete ajung?
Obligatoriu intaritoare longitudinale, sticla de 10mm, 6cm latime. Parerea mea este ca intaritoarele transversale nu sunt obligatorii, dar depinde de tine: cat crezi ca te vor incurca la aranjarea tevilor, firelor, la curatarea bazinului si daca iti vor da, in plus, un sentiment de siguranta.

Ce va gazdui viitorul acvariu?
O zi buna

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1669
Location: Brasov
IP:
Offline

Tot americanii mei.
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1669
Location: Brasov
IP:
Offline

Maestre Koala, daca tot te duci pe la Brico sa ajuti pe altii cu tevile de spraybar ia si niste pal sa-mi faci capacu', daca tot e moka .

Acu' lasand gluma la o parte, la ce te referi ca lasi 0.5-1 cm intre placi sa eviti condensul? Sa inteleg ca placile puse in rama superioara sunt mai mici decat suprafata acoperita, pe latime cu cca 1 cm?
Poate-s mai batut in cap da care e logica aici? Condensul se face pe suprafetele mai reci intr-un mediu umed. La acvariul meu, momentan face condens in jurul capacului de plastic, care e pus pe niste profile de Al.

Din pozele tale reiese clar ca nu ai condens, dar atunci inseamna ca apa evaporata iese in casa. E neglijabil fenomenul??

Ms

Dan
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

apa evaporata oricum iese in casa la orice acvariu, nu cred ca daca face condens ai semnificativ mai putini vapori de apa in casa.
ca sa evit orice condens in capac, eu am montat 2 coolere de 8cm pe rama de pal, functioneaza la voltajul minim (3.5V) si evita cu succes condensul.
pal-ul este evident dat cu lac de barci pe interior (2 straturi, operatiunea e cam complicata dar merita)



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, a plouat tare si n-am avut umbrela... asa ca am amanat putin drumul ala la Brico'

Ref. intrebarea vis-a-vis de condens, problema sta asa:

- intr-adevar, exista o fanta de 1 cm intre placile "capac"... pe toata lungimea de 2 metri, a bazinului.
- evaporarea se face "in casa", asa este.
- la mine in casa (iarna) e foarte cald (26-27 grade C), pentru ca fetele mele sunt friguroase si astfel trebuie sa las calorifele "sa duduie".
- evaporarea nu e o problema, abia se mai umezeste atmosfera uscata din casa... nu miroase urat, nu deranjeaza.
- vara se schimba situatia... evaporarea este imensa (7-9 litri/zilnic) si "se simte la nari" mirosul de acvariu... evident, aerisesc zdravan si se rezolva.

Asta e compromisul pe care a trebuit sa-l fac eu... apa multa, caldura multa = evaporare pe masura.

Un acvariu al carui capac e "etans", are urmatoarele probleme:

- aerul de deasupra apei devine din ce in ce mai cald => se incalzeste apa destul de tare,
- pH-ul o sa varieze ingrozitor din cauza ca schimbul atmosferic se va deteriora din ce in ce mai tare,
- condensul se scurge peste tot... ar trebui sa ai plastice peste tot, ca sa nu se "umfle" nimic si sa nu rugineasca nimic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1669
Location: Brasov
IP:
Offline

Dupa lupte seculare care au durat pana tarziu in noapte am aprobare de la sotie pentru noi dimensiuni: Stiam eu ca imi iau nevasta de treaba .

Dupa cum urmeaza, proiectul a "suferit" urmatoarele modificari: 1800x550x600 (550 coloana de apa). In plus conform negocierilor schimbam si mobila sa se incadreze totul cat mai armonios.

Ideea e ca pastram sticla de 12 mm (12+10 pentru fund), cadrul metallic pentru corpul de asezare, intaritoare pe lungime cca 80% din lungime si intaritori transversale. Aici m-am gandit ca doua ar fi de ajuns. Capacul din PAL (plagiat maestrul Koala :lol.

Intrebari noi:

Intaritorile longitudinale de 5 cm si cca 160 cm credeti ca ar fi de ajuns ?
Intaritorile transfersale de cca 10 cm simetric fata de mijloc si de margini, sunt OK? Sau e mai important sa am 3 , una fiind exact central?
Asezarea geamurilor laterale ma gandesc sa fie pe fundul de 12 si pe laterala foii de 10 sa am lipire in doua planuri.

Iluminarea am de gand sa o pastrez de la acvariul prezent astfel incat sa creez doua zone de "umbra", stanga dreapta, pentru locatari.

Daca aveti alte sugestii sunt recunoscator!

PS se poate modifica titlul conform noilor dimensiuni?
[Thumb - Dimensiuni noi.jpg]

[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1) Titlul a fost modificat in consecinta.
2) Inteleg ca inaltimea bazinului e de 550 mm iar latimea e 600 mm... bah, misto cotele, felicitari sotiei!

Acu', sa o luam sistematic:

- fundul dublu (12 + 10 mm) este in regula... placa de 10 mm vine incadrata de geamurile laterale, adica ai lipituri combinate (si la mine e la fel).
- intaritoarele longitudinale sunt "musai-musai"... pune cate 2 bucati, ca sa creezi un fel de "cadru rigid" la partea superioara a bazinului. Oricum, vin mascate de rama capacului.
- eu nu am pus intaritoare transversale (lungimea bazinului meu este de 2 metri), insa am pus intaritoare pe capetele bazinului... adica, am o "rama" dubla de jur-imprejurul laturilor.
- nu inteleg de ce vrei sa faci intaritoarele longitudinale mai scurte decat bazinul... oricum vii cu firele / tuburile prin partea din spate a capacului de PAL, ce conteaza traseul din interior?
- din punctul meu de vedere, intaritoarele transversale sunt un moft, la bazinele cu sticla dimensionata corespunzator si prevazute cu rama superioara.
- gandeste-te ca o rama dubla de sticla, pe tot conturul de sus al bazinului, actioneaza ca o menghina ce tine fixate geamurile... e ca la bazinele cu rama de cornier, de pe vremuri.

O sa incerc sa-ti pun cateva poze facute atunci cand am construit bazinul meu, sa vezi ce vreau sa spun:

image
image
image
image
image


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1669
Location: Brasov
IP:
Offline

Maestre multam de sugestii!

2) Inteleg ca inaltimea bazinului e de 550 mm iar latimea e 600 mm... bah, misto cotele, felicitari sotiei!
Lupta crancena a fost pe latime, (la lungime nu am probleme dupa cum vezi , am crescut de la 1600 la 1800) cotele sunt dupa cum urmeaza : 1800 mm lungime, 550 mm latime si 600 mm inaltime din care doar 550 mm for fi coloana de apa. Restul de 50 de mm pe inaltime ii folosesc pentru spatiul tehnic al capacului. Intariturile intentionez sa le pun exact la 5 cm mai jos de "buza" acvariului.

- nu inteleg de ce vrei sa faci intaritoarele longitudinale mai scurte decat bazinul... oricum vii cu firele / tuburile prin partea din spate a capacului de PAL, ce conteaza traseul din interior?
Sorburile de la filtre si retururile sunt rigide din teava de plastic (un J intors ca sa zic asa). Problema e mai ales la sorb ca J-ul ala imi permite sa trec peste un "perete" de maxim 2 cm. Daca fac intaritoarele de 5 cm trebuie sa ma apuc de "crosetat" la tevi si nu prea-mi vine. Gaurirea intaritorilor ar fi o varinata dar nu stiu ce sa zic, imi pare ca reduce din rigiditate.

Parca vad ca ma rezolvi iar cu un link de-al tau
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha, deci lat de 55 cm si inalt de 60 cm... intelesesem invers.

- te stresezi degeaba cu sorburile si retururile alea... le tai frumusel in doua bucati (pe mijlocul curburii) si le prelungesti cu o bucata de furtun, cat vrei tu.
- bucata de furtun iti permite sa "te latesti" cat vrei... in plus, iti ofera si posibilitatea sa "orientezi" capatul din apa in ce directie doresti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Nici cu tevile nu e asa de greu , crosetatul a 2-4 tevi nu ia mult timp si justifica eliminarea complicarii cu gaurile prin intaritoare cat si rigiditate pe care ti-o da un set complet de intariotoare pe toate laturile.
Solutia de prelungire cu furtun merge mai ales daca ai tevile pe loc si acvariul plin cu apa cat sa nu poata fi clintit un milimetru.


-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1669
Location: Brasov
IP:
Offline

Bai m-ati facut praf! Vine omu' cu ideile lui si pleaca cu ale voastre .

Hai ca merg pe idea de cadru superior de intaritoare si "crosetat de furtune/tevi". "Cadrul" asta sa-l fac in partea superioara sau merge si mai jos cu 5 cm de buza acvariului?

Koala sa imi spui cat sunt drepturile de autor si daca imi dai voie sa scriu "Cristina 2013", asa ca mi-a inteles criza barbatului cu Americani.

Dan imediat ce vorbesc cu proiectantul mobila si vad exact ce solutii alegem ma apuc de aprovizionare. Vorbim de silicon
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com