[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
melci  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

as vrea si eu sa stiu daca melcii pot aparea din senin, pentru ca eu nu am cumparat asa ceva ... si prin substrat nu erau ... dar de vreo 2 sapt. au inceput sa se dezvolte binisor 2 melci cu carapace maronie ..ce specie este si cam cum au aparut micutii aia ???
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

alka wrote:as vrea si eu sa stiu daca melcii pot aparea din senin

He-he, tin minte ca era la moda o astfel de teorie pe vremuri (Evul Mediu), dar nu, nu e adevarata.
Melcii apar din oua. Ouale sunt mici-mici si aproape transparente. In apa sunt aproape invizibile, le vezi doar daca stii unde sa te uiti. Parintii lor le depun in gramajoare minuscule pe frunzele plantelor. Eclozarea dureaza cateva zile si, daca in perioada asta planta e cumparata, noul posesor va afla in curand ca a primit mai mult decat ceruse.
Melcii cu carapace maronie se numesc Helisoma nigricans, sunt considerati utili in acvariu si arata cam asa:

image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si eu am cumparat niste plante de la magazin si dupa vre-o 5 zile m-am trezit cu un melc de vre-o 5 mm in acvariu. Este identic cu ce ne-a aratat Dalles dar pe spatele cochiliei are niste pete maronii mici mai inchise decat culoarea de baza (presupun ca-s tot Helisoma Nigricans). Acum, dupa vre-o luna si ceva are cam 1 cm.
Pe mine ma intereseaza cum se inmultesc pentru ca ancistrus sau alti mancatori de alge nu se gasesc la Sibiu si tare m-am bucurat cand am vazut melcu in acvariu.
Plus de asta mai am si o mica problema cu niste alge maronii-verzui care se pun ca o pojghita peste tot si cred ca melcii astia o sa rezolve problema.
[Email]
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

nu trebuie sa-ti faci probleme despre inmultirea lor. ai sa intrebi cum poti stopa inmultirea deja pe mine m-au disperat. ii folosesc pe post de hrana vie, ca in valcea nu gasesc asa ceva, dar tot nu fac fata la ritmul lor de inmultire
[Email]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

alcoor wrote:nu trebuie sa-ti faci probleme despre inmultirea lor. ai sa intrebi cum poti stopa inmultirea deja pe mine m-au disperat. ii folosesc pe post de hrana vie, ca in valcea nu gasesc asa ceva, dar tot nu fac fata la ritmul lor de inmultire

Dar am numai unul. Sunt hermafroditi?
[Email]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

si eu am tot un melc da nu cred ca sunt hermafroditi ....mai ales ca se inmulteesc foarte rapid ...eu il am de vreo luna si inca n-am vazut urme de puisori ... ....eu unu m-as bucura sa fie ... da dupa parerea mea nu-s ...Bafta !!!

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

fish_lover wrote:si eu am tot un melc da nu cred ca sunt hermafroditi ....mai ales ca se inmulteesc foarte rapid ...

Pai nu ar trebui sa se inmulteasca mai repede daca ar fi hermafroditi? Inmultirea sexuata presupune mai multe etape mult mai...complicate decat inmultirea unui organism hermafrodit.
[Email]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

n-ai inteles..sau nu m-am exprimat eu bine ......melcii in general se inmultesc foarte repede....eu am un melc de 1 luna si n-a facut pui ...avand in vedere ca melcii in general se inmultesc f repede rezulta prin teorema mea ca melcii nu sunt hermafroditi pentru ca ar fi facut de mult timp pui ...mai ales ca tu ziceai ca dak ar fi fost s-ar fi inmultit si mai repede....ai inteles...?sau te-am bagat in ceata ..Bafta !!!

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dupa ce am citit de trei ori ce ai scris am inteles.
Incearca sa te exprimi coerent ca eu nu am de unde sa stiu ce te gandesti tu.
Mersi de presupuneri.
Astept ceva concret.
[Email]
matrix
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/03/2004 09:33:58
Messages: 424
Location: TITAN
IP:
Offline

Bai frate iesene. Daca un organism este hermafrodit nu inseamna ca se inmulteste singur. Trebuie sa fie doi melci hermafroditi ca sa se intample minunea . Sper sa ma fii exprimat bine.

Galeria mea
[WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

@matrix: Cuvantul pe care-l cautai este "inmulteste". Ti l-am completat eu Nu-ti fie teama sa te exprimi stiintific. Se baneaza doar limbajul de cartier.

Referitor la Helisoma, da, e un melc hermafrodit. Si de asemenea da, are nevoie de un partener pentru inmultire. Un organism poarta in celulele sexuale doar jumatate din informatia genetica. Pentru a rezulta un ou viabil e nevoie de informatia de la un alt organism.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mersi Dalles, acum stiu ca melcul meu va ramane singur.
Are cineva un link in legatura cu inmultirea asta la melci ca sa inteleg si eu mai bine (am cautat cat mi-a permis timpul dar n-am gasit nimic despre inmultire), pentru ca, sincer, si eu credeam ca e nevoie doar de un melc pentru inmultire (dupa ce depunea ouale putea foarte bine sa le fecundeze pentru ca material genetic avea de amandoua felurile). Din cunostintele mele biologice florile fac seminte chiar daca materialul genetic este de pe acelas individ.
[Email]
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Mda, se pare ca m-am pricopsit cu melcii astia.. vreo 30 la numar ...am luat o planta .. intamplator impreuna cu parazitii astia.. am incercat sa scap de cativa.. dar mai sunt ceva in acvariu.. am sa mai incerc sa-i mai arunc pe geam, vad eu unde.. smilie
[WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

@RaresLic: e mica diferenta. Animalele sunt toate organisme diploide (ca sa existe au nevoie de doua seturi de cromozomi). Din cauza asta au nevoie de gameti diferentiati.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dalles wrote:@RaresLuc: e mica diferenta. Animalele sunt toate organisme diploide (ca sa existe au nevoie de doua seturi de cromozomi). Din cauza asta au nevoie de gameti diferentiati.

M-am dumirit. Mersi fain.
[Email]
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

... unde a ajuns discutia ... ... oricum mersi ... am inteles de unde ii am ... si sper sa nu ma umple ...
danyel
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2006 12:35:58
Messages: 66
Location: Pantelimon(Delfinului)
IP:
Offline

Dalles am si eu o intrebare daca se poate si daca ai idee . melcii aia maro pe care i-ai pus u in pozele de mai sus sunt cum-va mancatorii de plante ? Te intreb lucrul asta pentru ca eu acvariulmeu nu am am decat vre-o 8 melci da-ia maro 4 pomaceea si melcii de substrat . Iar de cate-va zile am vazut ca frunzele plantelor sunt practic mancate .Stii care ar putea fii cauza ca pe mine cel putin ma depaseste total
[Email] [Yahoo!] [MSN]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Chiar daca l-ai intrebat pe Dalles i-mi permit sa-ti raspund si eu.
Helisoma Nigricans (cei din poza lui Dalles) nu mananca plantele, am si eu de la alcoor de cateva zile si din cate am vb si cu el nu sunt probleme deloc.
Ai grija la Pomacea pentru ca din trei specii diferite de Pomacea de acvariu doar Pomacea Bridgesi nu este mancator de alge. Citeste mai multe aici: http://www.acvariu.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=86&Itemid=29
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

danyel wrote: Iar de cate-va zile am vazut ca frunzele plantelor sunt practic mancate .Stii care ar putea fii cauza ca pe mine cel putin ma depaseste total

Melcii nu maninca plantele sanatoase. Se pare ca cele pe care le ai tu au ceva probleme. Cum stai cu lumina? Fertilizanti folosesti? Exista un deficit de substante nutritive pentru plante in acvariul tau si de aceea le pierzi.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

RaresLuc wrote:... doar Pomacea Bridgesi nu este mancator de alge.

Am vrut sa spun mancator de plante. Deci ai grija. Identifica-ti melcii din articol.
[Email]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com