[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano 22L AquaZonic  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Luna trecuta mi-am luat si un acvariu nano de 22L.
Mi-a placut piciorul si borcanul. De asemenea are si Capac cu un bec PL 11w .
M-am gandit ca ar arata bine pe post de veioza in dormitor.

Am pus substrat aquabasis plus acoperit de manado , o roca vulcanica ... weekendul trecut am facut testele no2 scazuse la 0,5 (iesea din scala in prima saptamana) nh3/nh4 0 semn ca ciclarea se apropie de sfarsit.
Am pus un JBL EX700 extern la care I-am limitat debitul din robinet. Medii filtrante doar Matrix si buretii din sertarul de sus.

Ca fauna am 1 betta, 2 otto , 4 creveti amano si 2 crystal.
Plante 2-3 fire de elodia , blyxa , rotalla macrandra, un semi covor de utricularia si christmass moss pe roca vulcanica

Lumina standard cu care a venit nano a mers vreo 3 saptamani si gata ....
Ieri am desfacut capacul si ... surpriza. Becul PL era turnat in zmoala asa ca nu am putut sa-l schimb si a trebuit sa inlocuiesc tot ansamblul.
Am luat o dulie normala si un bec economic Phillips 18W 6400K .

Intrebarea mea este... becul asta este sufficient pt nanoul meu sau ar trebui sa ma agit sa-l inlocuiesc cu tuburi T5 de 8w sau un alt bec PL.
A mai crescut cineva plante cu becuri economice !?
borsec
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2012 16:38:11
Messages: 132
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cred ca arata bine ce ai facut tu acolo
smilie
treaba cu becu habar nu am poate te ajuta un batran de pe aici :
bafta si ape limpezi

bere + liber = relaxare
[Yahoo!]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

borsec wrote:cred ca arata bine ce ai facut tu acolo
smilie
treaba cu becu habar nu am poate te ajuta un batran de pe aici :
bafta si ape limpezi

Diseara revin cu poze. PROMIT !
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

PL-urile sunt tot tuburi cu descarcare in gaz de tip "neon" ca si becurile economice, difera doar sistemul de prindere si alimentare. Poti utiliza si becuri economice la care daca pui si un reflector maresti fluxul luminos util.
Avantajul adus de tuburile de neon este ca se gasesc tuburi speciale, mai ales pentru acvarii plantate, cu caracteristici pe care nu le gasesti la alte corpuri de iluminat.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Lucian wrote:PL-urile sunt tot tuburi cu descarcare in gaz de tip "neon" ca si becurile economice, difera doar sistemul de prindere si alimentare. Poti utiliza si becuri economice la care daca pui si un reflector maresti fluxul luminos util.
Avantajul adus de tuburile de neon este ca se gasesc tuburi speciale, mai ales pentru acvarii plantate, cu caracteristici pe care nu le gasesti la alte corpuri de iluminat.


Sincer, speram la un raspuns de genul asta.
Atunci, o sa merg in continuare cu becul economic, mi-e frica doar de macrandra ca e pretentioasa si la spectru nu numai la cantitate.
Multumesc, revin cu poze
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Depinde si ce IRC (indice de redare al culorii) are becul,este bine sa fie minim 8.Pe unele becuri scrie,pe unele nu.La unele firme prima cifra din ansamblul 650,750,865 inseamna IRC-ul deci 6,7,8 etc. iar urmatoarele 50,65 temperatura de culoare (5000 k,6500k etc).
Testul final trebuie sa rezulte din cresterea plantelor,dezvoltarea algelor.
Succes !

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Pozele promise

Click pe thumbnail pentru a vizualiza imaginea.




















This message was edited 2 times. Last update was at 03/07/2013 20:30:07

rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Buna!!!!!! imi place ceai ai acolo, dar nu-mi place forma rotunda a acvariului
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Intr-adevar, forma rotunda iti cam taie posibilitatea de a face un "aquascape".

Dar daca l-ai luat pe post de "veioza" naturala, inteleg ideea. Se preteaza pentru un dormitor.

As mai zice ca s-ar putea ca acei crystal red sa nu aiba viata prea buna cu bettanul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Scopul lui este de veioza , mie mi-a placut forma rotunda cu toate ca distorsioneaza imaginea dar , nu dau sansa crevetilor sa se barfeasca pe la colturi :-)

Pana acum betta nu a aratat nici un interes pt creveti , o sa vad cand vor aparea puii daca o sa-i vaneze.
O sa mai pun poze pe masura ce vor mai creste plantele.
Mai vreau sa fac cateva schimbari, sa inlocuiesc bio-co2 de la JBL cu co2 presurizat , sa iau un incalzitor hydor inline 12/16 si 2 lilly pipe de 9/12 in-out.

daca are cineva de vanzare astept oferte.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Foarte interesanta forma acvariului , sunt curios cum va arata dupa ce o sa i pui instalatia de CO2.
Eu zic ca iti ajunge un becul, desi poti opta pentru un neon t5 de 8w pentru o sa gasesti mai usor neoane dedicate cresterii plantelor.

Bafta!

Utopia Reef 400
My Aquariums
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna Tyna,
Imi place foarte mult cum ai aranjat acvariul.
Chiar o sa imprumut cateva idei de la tine pentru setup-ul pe care il incept saptamana viitoare (sper ca nu te superi).
Avand in vedere ca s-a mentionat forma acvariului, pot sa spun ca pe mine nu ma deranjeaza, dar cred ca este un pic mai dificil de amenajat.
Oricum, iti doresc mult succes


Festina lente !
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Iti sugerez sa lipesti niste colant negru pe spatele acvariului sa nu se vada furtunele canistrei .

Poze: smilie ... Poze cu plante
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Porcu wrote:Iti sugerez sa lipesti niste colant negru pe spatele acvariului sa nu se vada furtunele canistrei .


Daca reusesc sa gasesc lily pipe de 9mm .. nu o sa se mai vada. :-)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com