[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano marin 30L  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Salut.M-am gandit sa-mi fac un nano de 30 litri (marin),nu foarte sofisticat.Voi incepe cu bazinul propriu-zis,apoi voi pune spartura de coral,piatra vie,filtru,termometru dupa care m-am impotmolit la capitolul de lumina.Nu vreau corali sau anemone ci un bazin simplu facut din spartura de coral si piatra vie.Acum am cateva intrebari :
-Daca este un nano am nevoie de srimp,instalatie de osmoza,reactor de calciu?
-Ce lumina sa folosesc ?aici ma refer la becuri (neoane,leduri)intre 10000 si 12000k.
-La acesta cantitate de apa cata sare sa folosesc si ce tip(este buna sarea de bucatarie)?
-Procesul de ciclare dureaza in jur de 3-4 saptamani(ca la acvarile de apa dulce)?
Hrana este diferita fata de pestii de apa dulce?
Cam atat pentru moment.Tin sa precizez ca sunt super incepator la capitolul marine .Ca specii m-am gandit la 2 Damsel, Amphiprion ocellaris,Yellow tang .
Multumesc si ape limpezi tuturor!
[Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salut.
-ai nevoie de osmoza
-se foloseste sare speciala pentru prepararea apei
-foloseste lumina care iti este mai la indemana sunt becuri --cu spectru dublu: 10.000k=30.000k
-ciclarea poate sa dureze mai mult sau mai putin functie de cat ajutor ii dai cu bacterii
-inainte sa te gandesti la vietuitoare sa mai citesti despre conditiile minime necesare pestilor. De exeplu Yellow Tang-ul nu are ce sa caute in bazine de sub 100-150l
Nu ne-ai spus despre filtrare nimic, la ce te-ai gandit?

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Aici gasesti "povestea mea" - acelasi gen de acvariu, tot 30 litri: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19467.page

- poti sa incepi cu acvariu + nisip + piatra.
- apa se prepara inainte, intr-o galeata... dozajul sarii este, in general, scris pe ambalajul cutiei.
- ca ordin general de marime, ai cam 1 kg sare / 30 litri apa...
- exista niste aparate cu care poti verifica salinitatea... cele mai ieftine (si eu am tot din ala) sunt sub forma unei eprubete gradate care pluteste... are indicatii, vis-a-vis de cat de mult trebuie "sa pluteasca"... nu e complicat. te uiti la ea si vezi daca s-a scufundat atat cat trebuie!
- sarea de bucatarie, de uz uman, NU e buna!... iti trebuie o sare special creata, doar pentru acvariile marine.
- aici gasesti o discutie despre sare: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23267.page
- un acvariu asa mic se poate intretine usor, cu schimburi saptamanale de apa (5-10% din volum).
- ca filtrare, poti folosi un filtru de tip Hang-on-back, in care sa pui 2 pumni de material filtrant (noi folosim matrix)... fara bureti, fara perlon!
- ciclarea dureaza 3-4 saptamani... cu lumina stinsa!... ca idee, tre' sa urmaresti cresterea-descresterea nivelului de nitrit (in prima faza) si nitrat (in faza finala).
- ciclarea se termina atunci cand nitratii iti scad spre o valoare de 10-15.
- lumina poate fi de orice tip, daca zici ca nu te intereseaza coralii "smecheri"... eu am 4 leduri x 10w (2 albastru + 2 alb rece).
- in acvariul acela iti recomand sa pui doar o pereche de clowni (ocellaris)... domnisoarele (damsels) sunt pesti carcotasi si rautaciosi... Yellow tangul se face mare, e exclus!
- mai poti pune melci, creveti, 2-3 paguri (crabi mici, in cochilie de melc).


In rest, nu e mai complicat decat la apa dulce... o sa vezi ca te descurci... iti mai explicam noi, mai citesti si tu .

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2013 09:42:56


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Salut, si multa bafta in realizarea proiectului :
1. Nu ai nevoie de sump neaparat, dar este mai indicat.
2. Ai nevoie de RO/DI sistem.
3. Nu ai nevoie de reactor de calciu, asta e folosti pt corali.
4. Nu inteleg prea bine intrebarea, dar poti folosi orice lumina doresti daca faci Fish Only. Gasesti foarte multe lampi pt nano la vanzare.
5. In general iti trebuie intre 30-40 g sare pe litru, ramane sa iti recomande colegii eu inca nu am folosti vreo marca anume. Nu merge sarea de bucatarie !
6. Procesul de ciclare dureaza cam 1 luna din cate am citit si eu .
7. Mai degraba poti tine 1 Ocelaris, damsel sunt cam agresivi. Tangul e cam mare.
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Va multumesc pentru raspunsuri.Deocamdata ramane la stadiul de proiect(am unul de apa dulce 76 L sau 20 galoane cum il se spune pe aici ).
[Yahoo!]
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

YDarius wrote:Salut, si multa bafta in realizarea proiectului :
1. Nu ai nevoie de sump neaparat, dar este mai indicat.
2. Ai nevoie de RO/DI sistem.
3. Nu ai nevoie de reactor de calciu, asta e folosti pt corali.
4. Nu inteleg prea bine intrebarea, dar poti folosi orice lumina doresti daca faci Fish Only. Gasesti foarte multe lampi pt nano la vanzare.
5. In general iti trebuie intre 30-40 g sare pe litru, ramane sa iti recomande colegii eu inca nu am folosti vreo marca anume. Nu merge sarea de bucatarie !
6. Procesul de ciclare dureaza cam 1 luna din cate am citit si eu .
7. Mai degraba poti tine 1 Ocelaris, damsel sunt cam agresivi. Tangul e cam mare.


Cand am spus de lumina ma refeream la becuri(pt ca asta am pe acvariul meu)s-au neoane,leduri,si la temperatura de culoare a becurilor,neoanelor etc.Ape limpezi!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com