[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alte tipuri de viermi  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
lupultaz
Junior member

Joined: 16/03/2013 17:16:41
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va salut,

Citesc de mai mult timp acest forum si am decis acum, deoarece m-am confruntat cu o situatie noua, sa scriu primul post.

Este vorba despre hrana pentru pestii exotici clasici pentru acvaristul incepator si ma refer acum la viermi vii. In ce masura este bine sa dau viermi din alte tipuri fata de cei clasici ?

Spre exemplu azi am gasit pe un ziar, puse la uscat, macese si catina. Printre acestea erau si larve ( viermi) care isi faceau un fel de panza si se hraneau din fructele semi uscate. Si bineinteles brusc mi-a venit ideea sa culeg cativa si sa testez pe pestucii mei din acvariu. Am adunat vreo 10 si i-am aruncat in acvariu. (precizez ca viermusii aveau intre 0.5 si 1 cm nu f grosi dar se vedeau totusi ca erau suculenti si apetisanti pt un peste). Cred ca in mai putin de 3 secunde au disparut, ba chiar a fost batalie mare pe ei. In ce masura am facut bine? M-am gandit ca niste viermi de fructe nu au cum sa le faca rau.

Ca si pesti am 2 sanitari, 4 blue gourami, 6 neoni, 4 calistusi si 2 betta femele in 50 de litri brut.

Sa vezi 2 neoni care trag de acelasi motz de vierme e tare distractiv .

Me!
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Salutare.

In primul rand, sa dai o fuga si pe la "Despre noi", vad ca esti nou printre noi

Singurul ce imi trece acum prin cap e ca poarta agenti patogeni cu care pestii nostri nu sunt obisnuiti. Pe de o parte pentru ca vin din alt areal si pe de alta parte pentru ca pestii nostri din acvariu nu sunt la fel de rezistenti ca cei din natura, traind intr-un mediu oarecum controlat.

Stiu ca am citit mai demult intr-o carte veche ca in cazul ramelor se tineau intr-un borcan la frigider (racoare) ca sa aiba timp sa elimine tot ce au pe tranzitul intestinal. Nu stiu daca poti aplica asta si la viermisorii tai...desi teoretic ar trebui sa se poata.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
lupultaz
Junior member

Joined: 16/03/2013 17:16:41
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum e tarziu, i-am dat deja pe toti, sper sa nu am parte de surprize neplacute.

Me!
[Email] [Yahoo!]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Asta cu agentii patogeni , din cate stiu eu, poate ma insel , este invers. Adica : agentii patogeni ale animalelor de uscat nu sunt un pericol pt animalele acvatice., dar poate ma insel si doar anumiti agenti( ce tare suna) au acest comportament.. .
La faza cu ramele eu faceam asa:
1. Luam rama , ii taiam unul din capete si cu ajutorul cutitului o presam/storceam de la cap la coada sa elimine tot pamantul si apoi taiam, tocam, hraneam, congelam......
2. Luam rama o opaream , o taiam/tocam, cu pamant cu tot, si apoi o puneam asa tocata intr-un minciog cu gauri mai mici si o clateam bine, bine de tot. Apoi tocatura ramasa o congelam in straturi subtiri. Asa congelata putea fi taiata mai fin pt a hrani si pestii mai mici. Se spune ca rama este foarte buna pt pestii care isi revin dupa boala, pt pestii care depun greu.....ce sa mai este buna ..... doar ca iti trebuie stomac mai tare
[Email]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

geani wrote:Asta cu agentii patogeni , din cate stiu eu, poate ma insel , este invers. Adica : agentii patogeni ale animalelor de uscat nu sunt un pericol pt animalele acvatice., dar poate ma insel si doar anumiti agenti( ce tare suna) au acest comportament.. .
La faza cu ramele eu faceam asa:
1. Luam rama , ii taiam unul din capete si cu ajutorul cutitului o presam/storceam de la cap la coada sa elimine tot pamantul si apoi taiam, tocam, hraneam, congelam......
2. Luam rama o opaream , o taiam/tocam, cu pamant cu tot, si apoi o puneam asa tocata intr-un minciog cu gauri mai mici si o clateam bine, bine de tot. Apoi tocatura ramasa o congelam in straturi subtiri. Asa congelata putea fi taiata mai fin pt a hrani si pestii mai mici. Se spune ca rama este foarte buna pt pestii care isi revin dupa boala, pt pestii care depun greu.....ce sa mai este buna ..... doar ca iti trebuie stomac mai tare


Am avut si eu niste brachygobius doriae care nu mancau decat hrana vie sau congelata.Pe timpul verii nu se gaseau tubifex in piata,iar prezenta in congelator a viermilor si a larvelor congelate nu era deloc agreata de maica-mea,asa ca am incercat si eu sa-i hranesc cu rame.

Metoda mea:

-le-am luat dintr-un pamant cat mai "curat",m-am ferit de ramele rosii sau negre,alea stau de obicei in gunoi.
-am taiat fiecare rama in bucati cat mai mici.
-le-am pus intr-un vas cu apa si le-am lasat la rece,in boxa.

Le-am servit dupa vreo 12 ore,pestii n-au avut nici pe dracu',defapt,cred ca ar fi avut sanse mai mari sa se imbolnaveasca de la tubifex decat de la ramele "preparate" de mine.

geani wrote: doar ca iti trebuie stomac mai tare


Daca mergi des la pescuit,nu ai nicio jena .

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Eu imi hranesc pestii ( ciclide sud-americane) de ani de zile cu rame de pamant si nu am avut niciodata probleme. le culeg din pamant le tai bucati si le dau direct pestilor fara nici un fel de preparare sau curatare , pamantul ce il contin ( compost defapt) este un amestec de diverse vegetale digerate . Multi pesti din natura se hranesc cu detritus , care este tot asa ceva , un amestec de vegetale in descompunere
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com