[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor!!!  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
TeodoraLavinia
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/03/2013 19:26:54
Messages: 17
IP:
Offline

Vreau sa imi iau un sanitar si am auzit ca este inrudit cu somnul si ca se face la o marime destul de mare.Este adevarat ca daca te musca te poti infecta.(eu am 11 guppy si 2 xipho,sanitarul le face rau??????)

My fish
Damian Catalin
Junior member

Joined: 21/10/2008 13:07:06
Messages: 76
Location: Ploiesti,Bucuresti
IP:
Offline

Sanitarul nu le face rau, nu se mareste cat un somn, cei mai mari sanitari pe care I-am vazut aveau vreo 30 de cm, aveau multi ani si erau tinuti doar pentru inmultire. Dupa cum spune si numele, acest peste curata acvariul. Nu este agresiv.
sebyup
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2012 11:07:55
Messages: 33
Location: Botosani
IP:
Offline

Din cate mi se pare mie din descrierea facuta ar fi vorba de hoplosternum thoracatum. Este un peste foarte frumos, nu este agresiv decat in perioada de imperechere, in rest sunt cei mai activi si flamanzi pesti din acvariu si daca sunt hraniti bine cresc destul de repejor. La mine au crescut la un moment dat 4 hoplo impreuna cu guppy si xipho, dar din lipsa de spatiu am fost nevoit sa renunt la ei pentru ca se facusera destul de marisori. Trebuie sa iei in considerare dimensiunea acvariului tau si dimensiunea la care ajung acesti pesti.
PS. Unul singur se va simti stingher...deci...ar trebui macar doi...
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hoplosternum thoracatum au prostul obicei de a dezradacina plantele -nu mereu nu toate - dar exista.
Si nu prea sunt buni sanitari - se ridica la suprafata si mananca cu restul pestilor - apoi daca nu s-a saturat de jos
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

TeodoraLavinia wrote: Vreau sa imi iau un sanitar si am auzit ca este inrudit cu somnul si ca se face la o marime destul de mare.Este adevarat ca daca te musca te poti infecta.(eu am 11 guppy si 2 xipho,sanitarul le face rau??????)

Bun venit pe forum!


Cred ca te referi la "sanitarii" din specia Hoplosternum thoracatum: https://www.google.ro/search?q=hoplosternum

- nu este agresiv, nu trebuie sa iti fie teama ca ataca pestii din acvariu!
- nu musca, cred ca ai inteles gresit!
- ai grija totusi sa nu te intepi in radiile inotatoarelor laterale... nu mori, da' o sa te doara.
- se face destul de mare... in functie de ce gaseste de mancare, o sa-l vezi ca mananca si de la suprafata apei.


PS: Nu stim ce acvariu ai, nu stim cati pestisori ai... nu prea stim mare lucru. Te rog sa iti faci timp pentru un topic de prezentare (http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/8931.page) in cadrul rubricii "Despre noi".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Sanitarii sunt de multe feluri, inclusiv cel mare de mai sus descris deja de colegi, dar si feluri mai mici care pot fi chiar si mai mici decat guppy (gen http://www.scotcat.com/articles/article115.htm )

Mi se pare insa ca daca scopul este doar sa curete resturile de mancare care ajung pe fundul acvariului, mai potriviti ar fi niste melci. In plus, sanitarii nu prea sunt solitari din cate stiu, se simt mult mai bine daca sunt in grup - si de fapt trebuie hraniti si ei. Asa ca daca vrei curatare fara sa incarci biologic prea mult acvariul, niste melcuti ar rezolva problemele. Altfel, de discutat dupa ce aflam mai multe detalii despre acvariu ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu prea mai am cu ce sa vin in completare, dupa comenturile de mai sus Oricum, hoplosternumii sunt interesanti, dar sugerez sa-l iei de placere sau de curiozitate si nu pentru ca "face curat" (acest curat se rezuma la faptul ca mananca si el niste hrana cazuta jos). Ai aici un site dedicat pestilor de fund/ catsfih. Te poti convinge ca sunt multe famillii de pesti, fiecare cu caracteristicile ei.

http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=14

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am vazut postul de la coltul incepatorului - si hoplo nu incape ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Ar putea fi vorba de fossilis....I se mai spune si somnul pitic....astia ce e drept daca te musca faci buba....
Cresc pina pe la 20-25 cm, asa au crescut la mine cel putin daca imi aduc corect aminte. Nu sunt agresivi cu alti pesti in general dar totusi pot minca pesti mult mai mici ca ei. Pot sa te intepe daca ii prinzi cu mina si doare destul de tare. Nu inteapa de fiecare data cind ii prizi in mina dar pot sa o faca totusi si e mai bine sa folosesti minciocul.
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ia-ti fara grija!...Am si eu unul il tin cu 2 oscari... si este pasnic doar ca va creste destul de mare daca nu ai acvariu de peste 100l eu zic sa nu iti iei pt ca o sa il chinui.
Bft!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com