[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Planta parazita in gazon HC ?....  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Salutare din nou.....Inca de cand am achizitionat acum vreo saptamana jumate ceva Hemianthus cuba am observat pe langa clasicele frunzulite rotunde, si niste "vrejuri" sau "lastari", ce aratau ca si carceii de vita de vie.....nu am dat atunci importanta, crezand ca poate sunt noi muguri ai Hemianthus-ului. De atunci si pana astazi "carceii" au mai crescut, HC-ul nu prea, iar ambele perleaza. De aratat, arata binisor , dar acum incep sa imi pun problema daca nu cumva este o cu totul alta planta, ce ar putea parazita HC-ul si sa ii faca rau....

image

image

image

image
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

chiar nu a avut nimeni asa ceva?....la cati iubitori de hc am vazut pe aici, ma asteptam sa se umple pagina cu raspunsuri...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cred ca planta neidentificata e Utricularia gibba. Scoate niste fire si fa-le niste poze mai clare .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Da...cu siguranta este Utricularia gibba....am cautat din nou poze si documente sa vad daca este daunatoare...am gasit doar ca este invaziva...si am vazut ca si tu ai avut....

Bun, am identificat planta, acum intrebarea este: Dauneaza gazonului?... in caz ca se va prinde si cuba, ar putea sa convietuiasca?...ma gandesc ca pentru creveti chiar arata bine U. gibba...
manticore
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/02/2013 22:05:15
Messages: 26
Location: bistrita
IP:
Offline

fara sa tin neaparat sa joc postul raspandacului de serviciu, doresc doar sa va spun ca intregul gen Utricularia este renumit ca e reprezentat de plante insectivore. Acuma voi la fata locului vedeti mai bine proportiile ca sa puteti aprecia cam ce parere au crevetii si cam ce gust considera Utricularia ca ar avea puiutii acestora.

all is left to decide is what to do with the time is given to us
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cricky wrote:Dauneaza gazonului?... in caz ca se va prinde si cuba, ar putea sa convietuiasca?...ma gandesc ca pentru creveti chiar arata bine U. gibba...

Planta se hraneste cu microorganisme => nu poti s-o infometezi prin nefertilizare. Dauneaza doar daca se inmulteste exagerat. Nu se prinde de gazon, n-are cum, nu poate, doar se incilceste. Poti s-o culegi manual, folosind o penseta. Nu cred ca poate prinde pui de creveti.

Unii o cresc ca planta ornamentala in acvariu, le place si se pot face zone placute cu ea.

Depinde cum o tratezi: daca vrei s-o extermini din acvariu va deveni un cosmar. Daca o accepti si-o tii sub control se poate trai cu ea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Am observat deja ca poate deveni o pacoste...nici nu stiu cum s-a intamplat, si am gasit o ramurica si in alt acvariu mai mare...probabil de la folosirea ustensilelor in comun....

Momentan imi place cum evolueaza...la plantarea Cubei nu am zarit decat un firicel ratacit, dar acum se inalta lastari din toate manunchiurile de HC...parca sa zic ca si gazonul incepe sa-si "dea drumul"... De perlat, perleaza amandoua ca nebunele, asa ca m-am decis sa o pastrez si sa nu ma complic cu scoaterea acesteia (ar insemna sa o iau de la capat cu HC-ul si abia ce s-a acomodat si ea...)

Cat despre apetitul ei,inca nu sunt convins, dar cred totusi ca puii de rcs sunt destui de maricei cat sa nu incapa in capsulele de hranire (ma chiorasc la ele cu lupa si abia le vad forma). Nu stiu insa daca are acele firicele pe tulpina specifice plantelor carnivore - firicele lipicioase - ce eventual le-ar da ceva batai de cap shrimpilor puiandrii.....
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Eu m-am luptat cu gibba anii la rand fara rezultate vizibile, mi-a terminat HC si pogostemonul helferi
,de trei ori pe zi o pescuiam si nimic, periuta de dinti este cel mai bun instrument de colectare.
La, HC poti poti scoate cate un firicel de planta curat si resadit in substrat la fel si la pogostemon
e bine sa faci sortarea cu o lupa chiar si 0,1 mm din planta ramasa va fi viitoarea boala de'' gibba''
Nu a mers nici cu ,fertilizare putina si nici cu fertilizare la limita superioara ,nici intuneric ,nici apa oxigenata, nici easy carbo.
Un reset te ajuta mai mult .

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2013 20:53:39


Ogar batrin dar.... cu miros fin
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Momentan acvariul este inca in faza de ciclare. Este primul meu proiect mai serios (adica substrat fertilizant, fertilizanti lichizi, teste peste teste....), iar cu cuba este deja a 3-a incercare de a o propaga peste tot substratul...nu cred ca am vointa necesara sa dau acum un restart ca sa scap de aceasta planta...Mai astepta sa se stabilizeze tot, incluziv sa se prinda HC, cu timpul o sa fiu nevoit probabil sa tund din ce devine prea inestetic (aici ma refer la gibba), iar cand acvariul o sa ajunga la cateva luni, sper cu bine, o sa regandesc toata treaba si o sa anihilez utricularia printr-un reset....poate o sa imi fie greu, dar macar invat si eu pana atunci cu ce se mananca treburile serioase (din proprie experienta ca de citit...asta fac all day long pe forum...)

Ape limpezi tuturor.....
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com