[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pesti de exterior  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Am vazut pe net si prin filme :-) bazine exterioare cu niste pesti (japonezi parca) ce se asemanau oarecum la colorit cu carasii.Seamana cu cei din poza de mai jos Aveti idee despre ce specii e vorba si daca exista de vanzare si la noi si daca s-ar adapta si la acvarii mari ?

http://www.bransons-hga.co.uk/gx/pond09.jpg
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

drilea wrote:Aveti idee despre ce specii e vorba si daca exista de vanzare si la noi si daca s-ar adapta si la acvarii mari ?
Sint crapi koi. Pentru ca ating dimensiuni de 50-70 cm eu nu i-as pune nici in acvarii de 2 metri. Probabil ca ar trai in acvarii, da' ca-n puscarie.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
drilea wrote:Aveti idee despre ce specii e vorba si daca exista de vanzare si la noi si daca s-ar adapta si la acvarii mari ?
Sint crapi koi. Pentru ca ating dimensiuni de 50-70 cm eu nu i-as pune nici in acvarii de 2 metri. Probabil ca ar trai in acvarii, da' ca-n puscarie.

... am aceeasi parere ca fratele Pharaoh ... la mall-ul din Vitan, la etajul 1, este un magazin de haine care are un bazin Juwel de fro' 120 litri in care sunt inghesuiti 8 crapi koi micuti ... e vai de mama lor ... stiu bazinu' deoarece sunt un client fidel al marilor case da moda si sunt intotdeauna in pas cu ultimele tendinte ... adica, pe romaneste, ma cara nevasta-mea si cu fiica-mea prin magazine ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin si eu cu noutati! Pe linga acvariul conserva, a mai aparut unul si mai mititel, cu 6 carasi, 3 foarte mari, voalati, o frumusete...Nu i-a mai pus nici un fel de planta, nici substrat, nici coral, deocamdata... :sic: Numai ca cele 3 frumuseti respirau cu greu si stateau numai pe fund. Parca vad ca saptamina viitoare o sa apara alte exemplare...
Stateam si ma intrebam: oare chiar nu i-o fi zis nimeni ca astea nu sunt conditii pentru carasi? Sau pur si simplu nu-l intereaseaza? Ca sincer vorbind, nici amplasarea nu era stralucita - bagat intr-un coltisor, aproape fara lumina, de neoane nici vorba, iar cine se aseza la masa respectiva avea toate sansele ca, dind din miini, sa "ciobeasca" acvariul si sa streseze pestii...
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

koala wrote:... la mall-ul din Vitan, la etajul 1, este un magazin de haine care are un bazin Juwel de fro' 120 litri in care sunt inghesuiti 8 crapi koi micuti...

Paranormala chestie! Alaltaieri am trecut prin mall-ul nou, ala din Drumul Taberei, si exact intr-un magazin de haine, exact la etajul 1, aveau exact un bazin Juwell populat exact cu... hai sa vedem, cine ghiceste? ...Cu discusi - Nu! ...Cu scalari - Nici! ... Cu perusi - Nesimtitule, 3, stai jos! Bun, va spun eu: exact cu crapi koi.
Se pare ca respectivul magazin nu are doar o linie de haine, ci si una de acvarii. La haine foloseste bunul gust, iar la acvarii... exact invers.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Am vazut ca sa citez din memorie cele mai frumoase exemplare la Acvariul din Berlin unde aveau spatiu cacalau ce se prelungea cu un "canal de vizitare"si erau extrem de fericiti, poate chiar prea-fericitii din Berlin si crescusera cat neamu` prost.
Totusi ceva-ceva nu prea mi-a placut, canalul cu pricina se afla undeva la intrarea/iesire din muzeu si era prevazut cu un loc de asezat spre a urmarii de aproape.
Pe chestia asta toata lumea dupa ore de de halalait prin muzeu isi planta odraslele pe bancute iar acestia fascinati de frumusetea unui peste mare si colorat invariabil sfarseau in a mangaia koii.
Pestii, de ani buni de stat la scarpinat pe spate, devenisera imuni, dar total dependenti datorita comportamentului lor de porci nemancati...
Caci urmarea scarpinatului aveau parte de cipsurile, bucatile de paine eventualele bomboane ale "micutilor ingerasi".
Era o intelegere tacita... nimeni nu comenta nimic, nici ingrijitorii :paperbag: , nici koii si cu atat mai putin copii :bcoarda: .
Cred ca koii (scuzati cacofonia) puteau fi usor luati dept un teckel, caci aveau forma de salami-dog si comportament la fel de cainesc in acceptiunea data vis-a-vis de atasamentul cainelui.
Altfel pesti frumosi, mai nou se aduc in draci in tara si zau daca inteleg de ce caci iazuri canci .
Toata lumea ii ia pe post de carasi, ii inghesuie in acvarii, uneori sunt chiar mai frumos colorati alteori nu.
Dupa cum vorbeam insa si cu chitron, fiind in vizita la un prieten care si-a amenajat 2 spatii artificiale imense, pe dimensiunile a 2 piscine, intr-un subsol de bloc pentru ei, este absolut stupid sa-i judeci dupa coloritul afisat pe partile laterale...cand astia au fost niste pesti selectionati spre a li se putea citii frumusetea desenului de pe partea dorsala, caci ei asa sunt vazuti tot timpul cand sunt crescuti in mediul lor optim...adica in ponduri, de deasupra

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Deci. Chiar s-ar chinui o pereche in 650 de litri ? Daca nu, de unde as putea cumpara si cam cat costa?
:-)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:iar acestia fascinati de frumusetea unui peste mare si colorat invariabil sfarseau in a mangaia koii.
Si cind ajungeau acasa se dadeau cu fundu' de podea ca mai vor sa mingiie "pestisorii" . Si taticu' mai cumpara bilete pentru tot familionu' .......
Sandu wrote:Pestii, de ani buni de stat la scarpinat pe spate, devenisera imuni, dar total dependenti datorita comportamentului lor de porci nemancati...
Ai uitat zimbatertu' asta ....... porci nemincati spuneai ....... ??? Hi, hi, hi, hi, hi, hi, hi .......



drilea wrote:Chiar s-ar chinui o pereche in 650 de litri ?
Acvariul ala presupun ca n-are mai mult de 180 cm lungime. Un koi atinge 60 cm => acvariul ala de doar de 3 ori mai lung decit pestele matur. Ma gindesc cum ar fi sa tii neoni care cresc pina la 3-4 cm intr-un acvariu de 9-12 cm .......
Vreau sa spun ca nu mi se pare normal sa tii un animal intr-un spatiu doar de 3 ori mai lung decit corpul sau.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:... la mall-ul din Vitan, la etajul 1, este un magazin de haine care are un bazin Juwel de fro' 120 litri in care sunt inghesuiti 8 crapi koi micuti ... e vai de mama lor ... stiu bazinu' deoarece sunt un client fidel al marilor case da moda si sunt intotdeauna in pas cu ultimele tendinte ... adica, pe romaneste, ma cara nevasta-mea si cu fiica-mea prin magazine ...

... revin cu amanunte fierbinti de la fata locului ... magazinul respectiv nu e la etajul 1, ci la parter [ mea culpa ! ] ... si se numeste "No 36" ... am fost sambata p'acolo [ ploua afara cu galeata si n-am avut un' sa duc copilu' ] si am vazut ca in bazinul respectiv au mai aparut si 2 Loricarii pe langa cei 8 crapi koi ... ce sa mai zic, e mirific ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

drilea wrote:Am vazut pe net si prin filme :-) bazine exterioare cu niste pesti (japonezi parca) ce se asemanau oarecum la colorit cu carasii.


drilea wrote: Chiar s-ar chinui o pereche in 650 de litri ? Daca nu, de unde as putea cumpara ...

Se cam bate cap in cap ce spui tu...Sunt pesti carora le merge mai bine in iazuri sau lacuri, care nu se compara cu un bazin, oricit de mare ar fi el. Plus ca se vad mai frumos daca sunt priviti de deasupra, nu din lateral...Daca vrei neaparat, se gasesc in Obor.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Dupa cum ne place sa tratam pestii, nu m-as mira ca sa umble zvonu si intre ei ca "in vest" cica e mai bine. Aaa ce, in strainezia le e mai bine oamenilor decat in Romania!!??? Pai pestii de ce sa fie exceptati de la regula??!?! :ego:

O sa vedem in curand ca UP (uniunea piscicola) o sa ne puna clauza acolo, ca sa opreasca "imigratia" de peste dinspre Romania ... ca vorba aia... nu e mancare pe saturate pentru toti pestii din banii statului.

Scuze de offtopic, dar nu pot sa nu vad similitudinea.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

In tm, in complexul studentesc, exista la o casa de schimb valutar un acvariu gen juwel de aprox. un metru, care zic ca nu are mai mult de 200 de litri, in care traiesc, daca pot spune asa, 5 exemplare de crap koi, cam de marimea unor crapi de 1-1,5 kg. Pestii nici nu incap in latimea acvariului, cred ca nici nu se pot intoarce in el. Cred ca este inutil sa mai precizez ca saptamanal apa devine maronie-verzuie de nu se mai poate vedea prin ea.
Dar, oricum, lumea este tare fascinata de ei, ca unii prieteni m-au trimis acolo sa-i vad. "Aia sunt pesti de pus in acvariu, sa-i vezi, nu ca la mine in acvariu, unde sunt prea putini si au prea mult loc"

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

levi wrote:"Aia sunt pesti de pus in acvariu, sa-i vezi, nu ca la mine in acvariu, unde sunt prea putini si au prea mult loc"
Scuze si eu pentru off-tpic da' mi se face greata . Pentru reciprocitate, trimite-i si tu pe ei undeva. La psihiatru.


smiliesmiliesmiliesmiliesmilie



:redcard:

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
koala wrote:... la mall-ul din Vitan, la etajul 1, este un magazin de haine care are un bazin Juwel de fro' 120 litri in care sunt inghesuiti 8 crapi koi micuti ... e vai de mama lor ... stiu bazinu' deoarece sunt un client fidel al marilor case da moda si sunt intotdeauna in pas cu ultimele tendinte ... adica, pe romaneste, ma cara nevasta-mea si cu fiica-mea prin magazine ...

... revin cu amanunte fierbinti de la fata locului ... magazinul respectiv nu e la etajul 1, ci la parter [ mea culpa ! ] ... si se numeste "No 36" ... am fost sambata p'acolo [ ploua afara cu galeata si n-am avut un' sa duc copilu' ] si am vazut ca in bazinul respectiv au mai aparut si 2 Loricarii pe langa cei 8 crapi koi ... ce sa mai zic, e mirific ! ...

... amanunte si mai fierbinti de pe frontu' de vest ... a aparut acolo si un Plecostomus de toata frumusetea [ fro' 10-12 cm ] ... deci avem :
- 8 crapi koi [ cca. 8-10 cm ]
- 2 Loricaria [ cca. 4-6 cm ]
- 1 Plecostomus [ cca. 10-12 cm ] ... si toate astea se intampla intr-un bazin Juwel de fro' suta si ceva da kile ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

drilea wrote:Deci. Chiar s-ar chinui o pereche in 650 de litri ? Daca nu, de unde as putea cumpara si cam cat costa? :-)

Ai renuntat la ideea de a-l popula cu Astronotusi? M.A. ti-a spus ca koii astia ajung pana la 60 de cm. Eu cred ca ating dimensiunea asta numai daca sunt crescuti in bazine exterioare... In 650 de litri, cred ca poti baga vreo doi koi mai micuti si sa-i tii pana se fac mari, dupa care... la mai mare si cu bazinul... sau ii donezi... sau gasesti tu o solutie... (numa' vezi sa nu te puna necuratu' sa-i faci pe jar...) Oricum, daca esti incepator in ale acvaristicii (si dupa cate se vede, esti...), poate ca nu ar fi chiar cea mai rea idee pentru un inceput (stiu ca nu incepi chiar acum... mai ai si niste xifo, dar asta e alta poveste). Asa ca, daca vrei sa vezi niste koi, poti merge la magazinul "Colisa" pe Bd. Theodor Pallady nr. 5 (ba parca am vazut ca are si la magazinul din Selari... si tot in Selari am vazut ca are si doi Astronotusi mari - 15 - 20 cm - ochiometric - asta daca te razgandesti din nou si vrei sa te intorci la prima dragoste). Dupa ce vezi ca merge treaba, poti sa donezi koii si sa ataci problema cu un card de vreo 10 discusi Dar cu astia sa nu te grabesti, pt ca risti sa arunci cu banii pe fereastra... si nu putini...
[Email]
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

Rog un moderator sa inchida topicul deschis de mine aici. Am fost lamurit in privinta intrebarilor puse de mine si multumesc pe aceasta cale celor care au facut-o.

Cat in privinta colegului de forum ADXX, in momentul in care o sa am nevoie de sfaturi pline de "experienta de avansat intr-ale acvaristicii" a lui, o sa i le cer, daca va binevoi bineinteles sa ma lumineze si pe mine, "biet incepator" :-) Pana atunci insa, nu e cazul.
Multumesc anticipat si un salut calduros tuturor.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... vointa ti-a fost indeplinita ...

topic closed

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com