[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
o parere va rog  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adictive
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2013 00:32:15
Messages: 50
Location: Bucuresti
IP:
Offline

as dorii sa imi fac un mic acvariu pentru 2 carasi voalati ( din cate stiu nu au nevoie neeaparat de pompa de apa sau alte lucruri sofisticate) de dimensiunea 65 cm lungime, 20 cm latime si 30 cm inaltime...stiu ca nu o sa aiba o forma fantastica dar alte dimensiuni nu sunt posibile datorita spatiului in care va fii incadrat. As dorii parerea dvs pentru alegerea unui substrat ok in care sa pun cateva plante care sa nu iasa din acvariu, dar care sa le dea pestisorilor confortul necesar....o parere va rog! ( am inteles ca exista anumite tipuri de melci care se hranesc cu algele- verdeata care se formeaza in acvariu, dar sa nu se inmulteasca ca nebunii)
stima!
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Este prea mic acel acvariu pentru doi carasi, este mic si pentru unul singur. Ca sfat, orienteaza-te catre alte specii de pesti. Plante nu vei reusi sa tii in acvariu daca ai carasi. Vor smulge din substrat si vor ciuguli tot ce inseamna verdeata.
In functie de ce hotarare iei, mai vorbim

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
adictive
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2013 00:32:15
Messages: 50
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai vroiam sa iau 2 de mici dimensiuni si nu stiu daca trebuie neeaparat pompa de apa,filtru,incalzitor.....iar cand or sa creasca o sa ii donez cuiva care are acvariul mai mare....iar substratul si plantele(naturale) doresc sa le pun pt confortul lor...ca asa o bucata de plastic care sa imite o frunza nu cred ca e cea mai buna alegere.....daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati si daca aveti alte idei mai bune le ascult cu interes, doar ca neeaparat tin ca pestisorii sa fie carasei voalati....va multumesc
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,


Nu e bine ce vrei sa faci acolo:

- ai un bazin in care vor intra, cu indulgenta, fro' 30 de litri de apa...
- carasii sunt pesti care mananca mult, sunt lacomi si gurmanzi... se vor caca pe masura, iar acvariul va deveni o cloaca imputita.
- ai zis ca nu vrei sa te complici cu tehnica (filtre, pompe, etc)... deci "groaznicul" este garantat!
- carasii sunt pesti de apa rece... adica, 19-22 grade.
- plantelor le trebuie o apa mai calda, daca vrei sa traiasca...
- carasii trag de plante si le mananca... asta e natura lor!


Pe scurt, vei face o tiganie trista!



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adictive
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2013 00:32:15
Messages: 50
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am o amica ce a avut intr-un boll mare un carashel si a trait 6 ani fara aerator,filtre si alte lucruri, iar schimbatul apei se facea o data pe saptamana...ce solutii am pentru a reusii sa tin 2 carasei in acvariul mentionat?
va multumesc pt sfaturi si timpul acordat !
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Parerea mea legat de proiectul tau suna cam asa: plante + pesti de banc 2 specii ( rasbora - arlechin,galaxy,erythromicon,kubotai- si ceva neon sau cory).
Cum zic si colegii, caraseii iti ruineaza plantele orice le-ai face si nici dimensiunile acvariului nu sunt de asa natura cat sa-i tii. Sunt pe principiul fat-frumos: cresc intr-o luna cat altii intr-un an...si mananca pe masura!
Spor la treaba.
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Legat de povestirea cu prietena ta...si tu poti sa traiesti 10 ani intr-o garsoniera stramta intr-un bloc cu risc seismic ridicat....si vei trai daca va fi situatia de asa natura si ti se va impune sa o faci, dar asta nu inseamna niciodata ca iti vei atinge maximum de potential si nici ca vei fi cel mai fericit dintre pamanteni.
Daca vrei sa chinui pestii, poti sa-i pui...vor trai dar vor creste mai greu si nici nu vor fi dintre cei mai bine ingrijiti oricat ai incerca sa ii bibilesti. E exact ca in paralela pe care ti-o fac eu mai sus.


Scuze pt dublu post

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2013 14:07:05

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adictive wrote:am o amica ce a avut intr-un boll mare un carashel si a trait 6 ani fara aerator,filtre si alte lucruri, iar schimbatul apei se facea o data pe saptamana...ce solutii am pentru a reusii sa tin 2 carasei in acvariul mentionat?
va multumesc pt sfaturi si timpul acordat !

Pai, ce mai astepti?

Ia 2 carasi si baga-i acolo... o sa traiasca o vreme... apoi iei altii... si tot asa.
Am incercat sa-ti explicam ca nu e bine ce vrei sa faci, dar se pare ca e degeaba.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adictive
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2013 00:32:15
Messages: 50
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
adictive wrote:am o amica ce a avut intr-un boll mare un carashel si a trait 6 ani fara aerator,filtre si alte lucruri, iar schimbatul apei se facea o data pe saptamana...ce solutii am pentru a reusii sa tin 2 carasei in acvariul mentionat?
va multumesc pt sfaturi si timpul acordat !

Pai, ce mai astepti?

Ia 2 carasi si baga-i acolo... o sa traiasca o vreme... apoi iei altii... si tot asa.
Am incercat sa-ti explicam ca nu e bine ce vrei sa faci, dar se pare ca e degeaba.


Nu e ideea k nu inteleg....doar ca pestisorii sunt o mica pasiune dar unu era pt mine si unul pt prietena de sf valentin....aveau o alta semnificatie si pt k nu cunosc prea bine aceasta specie am cerut ajutorul dvs...in speranta de a ma lamurii, nu a ma certa!
stima!
adictive
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2013 00:32:15
Messages: 50
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stiu ca in aceasta specie exista si varianta pitica....or fii mai potriviti in cazul meu ?
sau alta specie care sa se preteze conditiilor mele.....dar nu banc de pesti, ci pereche
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Pai ia 2 xipho, unu verde si unu rosu, m+f daca vrei sa simbolizeze ceva si poti sa ii cresti frumos, sunt pesti rezistenti si longevivi , culorile fiind diferite o sa arate bine si n-o sa se sufoce in spatiul ala. O sa ajunga la 6cm+ daca se simt ok si nici nu o sa aiba pe cine sa omoare daca nu le bagi pui sau pesti prea mici langa
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si ce se intampla cu simbolistica atunci cand donezi pestii???
[Yahoo!]
adictive
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2013 00:32:15
Messages: 50
Location: Bucuresti
IP:
Offline

xipho nu este chiar pe gustul meu....o alta idee cu pesti pe care sa nu ii chinui datorita conditiilor precare(acvariu mic) ?
va multumesc!
adictive
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2013 00:32:15
Messages: 50
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alyenn666 wrote:si ce se intampla cu simbolistica atunci cand donezi pestii???

sunt constient sa nu ii chinui....si sa zicem ca o vom denumii un "pas inainte"
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

incearca cu guppi.
mascul ff colorat cu putin efort gasesti si niste femele cu cozi mai colorate.

sau poti incerca o pereche de gurami pitic - colisa laila (parca) nu sunt ff pretentiosi dar cam scum 15lei bucata , un mini filter costa vreo 20-25 lei resun sau halea, plus un incalzitor de 50W tot vreo 25 lei

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2013 15:07:03


pestisoru meu de aur
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

decat sa ai un acvariu in care apa sa para ca e mlastina tulbure si urata. Mai bine asculti sfatul celor mai experimentati si incerci cu alte specii care sunt mai usor de crescut.
Parerea mea...
Eu ti-as spune sa pui un singur betta acolo. Ar fi mult mai ok.
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

cu un beta dispare simbolistica

pestisoru meu de aur
adictive
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2013 00:32:15
Messages: 50
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mersii frumos pt idee....voi tine cont de ea !





cingo171179 wrote:incearca cu guppi.
mascul ff colorat cu putin efort gasesti si niste femele cu cozi mai colorate.

sau poti incerca o pereche de gurami pitic - colisa laila (parca) nu sunt ff pretentiosi dar cam scum 15lei bucata , un mini filter costa vreo 20-25 lei resun sau halea, plus un incalzitor de 50W tot vreo 25 lei
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai atunci sa bage doi betta si
Ar simboliza casatoria .

Glumesc,
Eu ziceam de betta pentru ca ala chiar nu are neaparat nevoid de filtru

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2013 15:57:30

adictive
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/02/2013 00:32:15
Messages: 50
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am schimbat putin "problematica" si anume voi adauga un SUN-SUN HJ-311B pe care din cate am inteles il pot folosii pe post de filtru sau aerator(ambele il acelasi timp mai mult ca sigur nu cred ca e posibil)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com