[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ramirezi german blue compatibili cu Mikrogeophagus ramirezi  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, Am un bazin nou de 126L (80X35X45 ) filtru Aquaball 130 si AquaPro 1200l/h , incalzitor Jager 100W ,2 neona T8 18W Sylvania
Plantat mediu . Populatie: 3 otto, 6 razbora heteomorpha, 6 fundulopanchax gardneri, 7 neoni, 3 corydoras aeneus si 2ramirezi Mikrogeophagus ramirezi Mi-as mai dori sa cumpar inca 2 ramirezi german blue. Gresesc? O sa fac un macel in acvariu. Pot sa tin mai multi?
Mentionez ca cele 3 cupluri de killi sunt pasnice si chiar alergate de ramirezi.
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce sa fac sa mai cumpar 2 ramirezi german blue sa ma abtin?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic sa nu cumperi... amprenta bazinului e destul de mica, s-ar putea sa ai probleme cu ei. La fel de bine s-ar putea tolera, insa asta e o loterie la care tre' sa joci singur.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic sa te abtii - este destul de populat acvariul tau si ramirezii sunt agresivi intre ei. Acvariul pare destul de mare incat sa tina 2 perechi darmi se pare ca ai destul pesti.
Este doar o opinie a mea...
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

o pereche de ramirezi are nevoie de minim 40cmx40cm suprafata de acvariu, deci presupun ca acvariul tau are 80 cm lungime asa ca merg 2 perechi
iti spun asta pt ca si eu am un acvariu de 126 litri si am avut 2 perechi de ramirezi in ultimii 3 ani.

ramirezii nu o sa faca niciun fel de macel in acvariu pentru ca ei nu sunt agresivi decat la nivel de show-off si niciodata nu o sa se raneasca unul pe altul sau alti pesti. sigur, e posibil ca unul mai slab sa fie fugarit si stresat, dar daca ai ascunzisuri in acvariu sau daca plantele sunt puse in asa fel incat sa fie o bariera vizuala intre 2 regiuni, atunci fiecare pereche isi va stabili teritoriul si asta e.

deci ideea e ca poti sa tii 2 perechi de ramirezi in acvariu ala.

asa. mie nu mi se pare suprapopulat acvariul tau, dar aici depinde ce experineta ai si cum il ingrijesti, adica cate plante ai in el, cat de des schimbi apa etc

eu de ex. in acvariu de 126 litri am asa: 6 ramirezi (pui, e drept), 16 neoni, 15 rummy nose tetra, 1 oto, 4 cory, 5 kery, foarte multi creveti si melci de tot felul

in acelasi timp, acvariul meu este ultraplantat, deci am siguranta ca niciodata nu voi avea prea mult nitriti sau nitrati in el.

asa ca depinde.
daca esti incepator, eu zic ca este bine sa mai renunti la cativa din pestii aia.



ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc, pentru sfaturi, nu este chiar mediu platanat am Egeria Densa, Vasileria Giganteea, Bacopa C., cladophora aegagrophila. Fac si aditie cu CO2 (JBL Proflora 80 Eco cu difuzor Aqua Medic 100). Fertilizarea plantelor se face cu TetraMin si mai pun si EasyCarbo. Substar nisip Hornbach 2-4 Revin diseara cu poze.
Ma bazez pe cele 2 filtre, cel extern Aqua Pro 7,26l (un sertar cu inele ceramice Tetra, un sertar cu BioBalls si un sertar cu inele ceramice Ocean Free- asa a venit filtru) si cel intern Aquaball 130 pentru reducerea nitritilor si nitratilor.
Sincer acvariu cu populatie enuntata de mine pare cu putin gol, si de aici topicul cu Ramirezii.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2013 10:21:57

dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Daca vei mai baga o pereche se vor mai impunge din cind in cind dar la ramirezi ''agresivitatea'' este mai mult o forma de fanfaronada. Nu vei vedea prea des un ramirezi ranit de un altul. Daca le modelezi relieful astfel incit sa isi poata face fiecare pereche locul ei aproape sigur nu vei avea probleme.
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Probabil conteaza si dimensiunea acvariului dar in cazul meu masculul dominant l-a ucis pe celalat in mai putin de 3 zile. Am vazut si acvarii cu mai multe perechiide ramirezi fericiti probabil cum au spus si userii de mai sus este vorba si de amenajarea lui intr-un fel.
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa cum am mentionat va prezint acvariul unde mai doresc adaug ramirezii.
Astept parerile voastre.
Va rog sa scuzati calitatea pozelor.
[Thumb - poza126b .JPG]

[Thumb - poza126a.JPG]

[Thumb - poza126c.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2013 10:36:18

ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci, la acvariu meu mai merge o pereche de ramirezi german blue.
Cei 2 pe care ii am cred ca sunt masculi pentru ca unu a frumos si dezvoltat iar celalalt e pricajit si mic si alergat continuu.
As putea baga niste ciclide sud americane apistograme?
rayvang11
Unripe member

Joined: 18/07/2012 15:08:36
Messages: 2
IP:
Offline

eu zic sa lasi fatele si sa te apuci de africani
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com