[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dauneaza prea mult oxigen?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Am o pompa de aer cam puternica cred eu pentru acvariul meu.Deasupra apei s-au format foarte multe bule.E daunator daca exista o aerare puternica?
Pestii par sa se simta foarte bine..insa mai bine sa evit ceva neplacut,si sa intreb meseriasii.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La o anumita temperatura si presiune (evident si calitate apa si fara alte reactii) cantitatea de oxigen dizolvat este constanta Cel mult in apa vor fi foarte mule de aer... care nu sunt bune.
pentru a regla debitul de aer:
- pui un robinet pe furtunul care duce la acvariu. Poti sa limitezi debitul dar atentie in limite mici deoarece poti sa strici vibratorul
- pui un T pe furtunul care merge in bazin si faci o ramificatie cu un robinet si reglezi sa mai dai aer pe afara
- poti umbla in vibrator si ii reglezi distanta dintre lamela si electromagnet.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... sau pune un racord in forma de "T" si baga 2 filtre interne cu burete ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

John wrote:...Deasupra apei s-au format foarte multe bule...

Ce ai vrut sa spui aici? Cumva, ca ti se formeaza o spuma pe apa? Ca, in acest caz, aerarea puternica n-are nici o relevanta. Buba e in alta parte.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Sau pentru reglare debit poti folosi "metoda distructiva": iei un ac fin si cu grija perforezi furtunu care pleaca de la pompa in portiunea lui aeriana (asta daca esti lenes ca mine, vezi ca daca iti scapa mana faci o gaura prea mare si nu mai bagi deloc aer in bazin, deci trebuie sa ai banda izolatoare la indemana).

Sfatul meu! Nu fi lenes mergi la magazin cumpara un "T", niste furtunel si un robinet si faci derivatie cu care vei putea controla cat de cat exact debitul de aer care intra in bazin.

Din Lucian:

[...]-poti umbla in vibrator si ii reglezi distanta dintre lamela si electromagnet.


Vezi sa il scoti din priza si din racordul de la furtun daca vrei sa faci asta; daca nu prea le ai cu mesteritul mai bine adopti alta metoda; poti sa o descentrezi si sa fac ceva mai mult zgomot.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com