[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apropo de Melanoides tuberculata  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Am "potai" d-astea la mine in acveriul mare (250l) in ciuda celor trei Clown Loaches (nu stiu cum le zice in romaneste) care isi fac hotarat treaba sii i vaneaza constant. Sotul meu se jura cu mana pe inima ca i-a vazut hacuind un ancistrus. Chiar e posibil sa omoare pestii de fund? Stiu ca singura solutie e sa schimb substratul (ca sa scap de ei), dar costa o avere si nu prea imi permit acum. Are cineva vreo idee? Aproape ca imi vine sa mai cumpar doi clovni.....
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Probabil ca a murit din alte cauze. Melcii doar curatau locul.
Ai grija ca Botia macracanthus e un peste destul de agresiv.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Iepurica wrote:Sotul meu se jura cu mana pe inima ca i-a vazut hacuind un ancistrus.

A fost pe forumu' vechi o discutie despre revolta melcilor ucigasi Pomacea care ucideau cu singe rece Ancistrusii....... o circoteala de n-am mai vazut ....... n-o sa uit niciodata topicu' ala .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

MARELE ALB wrote: ....... n-o sa uit niciodata topicu' ala .......

Nici eu, cel mai "tare" topic
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... imi pare rau ca nu credeti, da' si eu am vazut intr-o noapte [ ma sculasem sa beau un pahar cu lapte ] o sleahta de Pomacea iesita la pradat ... erau incolonati si mergeau in sir indian [ probabil ca sa nu lase urme ], fro' 5-6 bucati ... iesisera din bazinul mare din sufragerie [ unde aveam niste nigrofasciatum cu care nu prea le mergeau smecheriile ] si se indreptau catre bazinul mic din bucatarie [ unde tineam niste neoni inofensivi ] ... norocul neonilor a fost ca pusesem o carte grea peste capacul bazinului si melcii n-au reusit sa-l dea la o parte ... asa ca nu recomand nimanui sa tina melci din aia scandalagii si violenti ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

No, ca incepe :o Puneti-va centurile de siguranta
Sper ca ai pedepsit cum se cuvine "ceata de scandalagii"
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iepurica wrote:Am "potai" d-astea la mine in acveriul mare (250l) in ciuda celor trei Clown Loaches (nu stiu cum le zice in romaneste) care isi fac hotarat treaba sii i vaneaza constant. Sotul meu se jura cu mana pe inima ca i-a vazut hacuind un ancistrus. Chiar e posibil sa omoare pestii de fund? Stiu ca singura solutie e sa schimb substratul (ca sa scap de ei), dar costa o avere si nu prea imi permit acum. Are cineva vreo idee? Aproape ca imi vine sa mai cumpar doi clovni.....

Nu omoara nici un peste, stai linistita. Nu trebuie sa schimbi nici substratul, nici sa-ti mai iei alti Botia. Ei fac doar curatenie - mai bine zis maninca pestii morti + resturi de plante, mincare, etc.
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Multumesc frumos de raspuns(uri). Nici mie nu imi venea sa cred, dar daca consortu' zise, am zis ca-i mai bine sa intreb. Cat despre Bocatia, nu am avut probleme cu ei pana acuma, mai ales ca ancistrusul ramas e mai mare decat ei. Daca mai iau in considerare si una bucata Platy care se considera sanitar (face mofturi la mancare si atenteaza la tabletele pentru sanitari) si pe care ei o ignora constant.... In plus, ca sa fiu sincera, pe langa guramii, Bocatia sunt preferatii mei.
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Pardon, Botia. I-am botezat.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

koala wrote:da' si eu am vazut intr-o noapte [ ma sculasem sa beau un pahar cu lapte ] o sleahta de Pomacea iesita la pradat .............. se indreptau catre bazinul mic din bucatarie
Chiar iti imaginezi c-o sa credem faza cu laptele ? Restu' mai merge, da' chiar lapte ....... no way ....... de fapt melcii aia planuiau sa te astepte in bucatarie pppaaa tine (cunoscindu-ti obiceiurile nocturne ), sa te ia prin surprindere si sa-ti faca de petrecanie . Mare noroc ai avut c-ai ajuns tu primu' ....... Sa nu crezi c-au renuntat, stii ce afurisiti sint ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Cum scot melcii gazele?

Cred ca-s ramas in urma rau.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

Kosmo wrote:Cum scot melcii gazele?

Cred ca-s ramas in urma rau.

Cum se tot misca ei prin substrat mai elibereaza din bulele de gaze care s-au format acolo si le deschid calea inspre suprafata apei.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

lupul-sur wrote:Ii poti vedea doar noaptea sau daca stingi lumina la acvariu cum incet incet rasar, vezi cum se misca substratul.


Astia ai mei mai stau si ziua pe-afara, nu prea par sa se jeneze de lumina. Pe buturuga la mine e chiar uzual sa se plimbe mai ales pui de Melanoides, probabil gasesc acolo particule fine de mancare cazute de sus.

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Melanoides tuberculata ...cam tot ce trebuie sa stiti despre el, cu avantajele si dezavantajele folosirii lui.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com