[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Meniu pentru pestisori  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
bluedolphin
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2005 10:40:31
Messages: 30
Location: Bucuresti-Militari-Veteranilor
IP:
Offline

Sal!Cu toate ca mai exista un topic asemanator pe forum,ar fii interesant sa reluam acest subiect.M-ar interesa sa vad cu ce isi hraneste fiecare dintre voi,pestisorii.Va multumesc
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Meniul pestisorilor mei: image In fiecare zi din alt flacon.

Plus tubifex oparit si tocat - o data pe saptamana.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
bluedolphin
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2005 10:40:31
Messages: 30
Location: Bucuresti-Militari-Veteranilor
IP:
Offline

Cum oparasti tubii,Dalles?Torni pur si smplu apa fiarta peste ei?
In privinta hranei uscate stau si eu detul de bine,...problema e in privinta hranei vii,pe care mi-e cam frica sa le-o dau pestilor(tubifex,larve de chironomidae).Am inteles ca hrana vie congelata e mult mai sigura.Aveti careva dintre voi,idee,de unde pot cumpara,in Bucuresti,hrana vie, congelata,pt pesti?Am vazut ca in alte tari exista o gama foarte diversificata de hrana vie congelata;la noi n-am gasit inca.
Astept sugestiile voastre.
Va multumesc
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

"chappy"-ul pisat care-l dau eu la carcalacii mei se poate pune la socoteala?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

bluedolphin wrote:Cum oparasti tubii,Dalles?Torni pur si smplu apa fiarta peste ei?

Metoda de preparare am aflat-o si eu tot de pe forum:

1. se tin viermii cateva zile intr-o tavita cu putina apa, ca sa elimine mizeriile (apa schimbata zilnic, sau mai des);

2. intr-un borcanel, se incalzeste apa la aproximativ 55ºC. E bine sa se verifice cu un termometru precis, cu mercur, pentru ca sub 50ºC exista riscul sa nu moara toti parazitii, iar peste 60ºC se strica viermii (se pare ca isi pierd gustul acela de carne cruda, pe care il agreeaza pestii);

3. cu o penseta, se ia un ghem de tubi din tavita (e indicat sa li se mai schimbe apa o data, cu 15 minute inainte) si se amesteca bine ca sa se desfaca si sa se omogenizeze temperatura. Dupa primele 30 de secunde nu mai exista nici un protozoar viu (parazit sau neparazit);

4. se spala tubii sterilizati sub jet de apa rece (potrivita, nu inghetata) intr-un minciog fin (facut din panza de voal, din care se gaseste la orice magazin de textile);

5. se pun pe o placa de sticla sau de faianta si se toaca balansand usor peste ei un cutit cu lama curba;

6. se pune "tocatura" rezultata din nou in minciog si se mai spala o data, indelung, sub acelasi jet de apa rece, ca sa iasa toata mizeria ramasa in interiorul fragmentelor;

7. se lasa undeva sa se scurga putin, dupa care se poate administra pestilor.

! Atentie la tocat, sa nu rezulte fragmente de tubi prea mici, ca se pierd repede in substrat.
! Atentie la indopatul cu tubi. Ar fi bine sa nu li se dea mai des de 2 ori pe saptamana.
! Atentie si la marimea portiei. Pestii sunt lacomi si fac usor o indigestie cu tubi.
! Nu in ultimul rand, atentie la igiena ustensilelor folosite. Dupa fiecare intrebuintare, borcanelul, termometrul, penseta, minciogul si cutitul se spala bine, cu clabuc mult, si se clatesc foarte-foarte bine.

bluedolphin wrote:Am inteles ca hrana vie congelata e mult mai sigura.

Depinde. Prin congelare se conserva si parazitii. Eu zic ca mult mai sigura e hrana liofilizata.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu le dau FIX si TetraMin® Flake Food (a costat 7,3 RON)

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
StarXi
Member

Joined: 24/12/2005 01:04:09
Messages: 107
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Tetra Pro
2. TetraMin (mai rar, este mai bun primul)
3. Sera Catfish Chips
4. Nutrafin basix Tubifex Worms
5. Granule premium pentru pesti nr.1 (interquell)
6. Troco Grower Premium hrana granule pentru pestisori (promedivet)

Am si eu 2 intrebari pentru Dalles:
a) Vad ca le dai Tetra Rubin. Da rezultate (intensifica culoarea) ?
b) Sub ce forma este Tetra Prima (fulgi, granule) ?

Multumesc.

Galeria foto completa.
Galeria locala.
[WWW] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

StarXi wrote:
Am si eu 2 intrebari pentru Dalles:
b) Sub ce forma este Tetra Prima (fulgi, granule) ?


Granule - LINK

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

StarXi wrote:...Am si eu 2 intrebari pentru Dalles:
a) Vad ca le dai Tetra Rubin. Da rezultate (intensifica culoarea) ?

Hmm... mi-e greu sa afirm asa ceva.
Pestii mei preferati sunt scalarii, varietatea "Classic". In afara de iris, nu li s-a colorat nimic in rosu. Poate daca aveam varietatea "Koi" se schimba povestea.
In ultimii patru ani am avut o pereche din varietatea "Black Lace". Irisul lor s-a inrosit chiar mai putin vizibil decat la clasici.
Eu zic ca mai degraba ar trebui sa-i intrebi despre aceste efecte pe cei care au xipho, carasi, callistus, s.a.m.d., s.a.m.d. ...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
StarXi
Member

Joined: 24/12/2005 01:04:09
Messages: 107
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dalles wrote: In afara de iris, nu li s-a colorat nimic in rosu.

Pai am inteles ca intensifica toate culorile nu doar rosu! Negru, cafeniu, etc.

Galeria foto completa.
Galeria locala.
[WWW] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

am vazut din nou cele 9 mandre tuburi cu mancare, ale lui Dalles ...si vreau sa intreb acuma: ce se intampla cu ele in 2-3 luni?!?!?
peste tot am vazut ca nu e recomandat sa pastrezi un flacon cu mancare uscata mai mult de 3 luni de la deschidere, pt ca isi pierde vitaminele si cica ar intra o anumita doza de umezeala de la fiecare desfacere si inchidere a capacului...
am observat sa toate sunt in flacoane micute, sa nu apara problema asta....dar totusi, daca nu ai crescatorie de pesti acasa, se termina toate cutiutele la timp???

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu intotdeauna.
Nu stiu altii cum fac, dar eu notez data expirarii pe fundul lor, cu un marker permanent (din acela pentru CD-uri). O calculez simplu si fara complicatii, adaugand 3 luni calendaristice la data cand am desfacut cutia. De ex.: am desigilat Artemia flakes azi, 19 martie; pe cutie scriu "19 iunie". S-a facut 19 iunie si a mai ramas mancare in cutie: o arunc fara remuscari si deschid cutia noua, cumparata din timp.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

okay, asa voi face de acum inainte!!!
am incercat odata, dar eu mi-am scris intr-un carnetel unde mai imi notez anumite lucruri, data la care am desfacut o cutie de tetracichlid - mini granules. si am observat ca 4 luni si un pic mai tarziu, cand mai aveam numa un deget de mancare pe fund, nu prea o mai vrut pestii s-o mance, luau doar asa in scarba, nu se napusteau asupra ei. am luat alta cutiuta noua, si o inceput sa haleasca pana nu mai puteau....si e vorba de nigro, pesti mancaciosi si fara prea mari nazuri. abia apoi am aflat si eu ca in 2-3 luni mancarea uscata isi pierde vitaminele si poate deveni mai ranceda de la umezeala.
ok, eu acuma am:
TetraCichlid - mini granules
Nutrafin basix - stample food for fry (dar deja e prea marunta pt puii mei de nigro)
Nutrafin max - cichlid spirulina sticks
Nutrafin basix - tubifex worms (cubulete)
Nutrafin basix - stample food flakes
si bloodworms congelati (desi pe pachet scrie ca sunt bloodwords si putin mai jos ca sunt larve rosii de tantar.....nu prea cred ca-s acelasi lucru), asta odata pe saptamana
aaaa, era sa uit, le mai pun si cate-o bucata de broccoli, sau o feliuta de castravete din cand in cand. le tin in congelator intr-o cutiuta de plastic cu capac etans, pt ca in felu asta se inmoaie legumele, si pesti imediat pe tot rupe si manca!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com