[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
newbie setup  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Bobu
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2005 15:45:03
Messages: 55
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Am si eu acvariu cu pesti

image

Aici e albumul meu: http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=527

Va rog sa nu dati tare.

Viata e complexa si are multe aspecte
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

L-ai aranjat bine, dar mai incap o gramada de retusuri.

Pentru inceput: 1. de ce nu ii pui un background negru? O sa ramai chiar si tu uimit de efect.

2. scapa de pietrele alea de un alb orbitor puse in prim-plan, pentru ca distrag atentia rau de tot si creeaza un contrast nefiresc cu restul acvariului. Stii cum se spune: "sunt din alta poveste". Eu, cand ti-am deschis poza, in loc sa admir intregul, m-am dus intai cu ochii pe pietrele ale sa vad ce sunt: melci, scoici, margele, oua de gaina... In plus, pietrele albe se acopera imediat de alge verzi si arata din ce in ce mai urat.

3. ghivecele pe care le-ai lasat "la rosu" arata cam nenatural. Ar fi bine daca le-ai imbraca si pe ele in nisip, ca pe cele din stanga.

4. e o greseala sa indrepti ghivecele inspre geamul frontal. Pestii care se baga in refugii o fac ca sa se ascunda si sa nu mai fie vazuti, nu ca sa se expuna si mai mult. Stiu, tu vrei sa-i vezi si acolo, in "intimitatea" lor, dar trebuie sa le oferi si lor o iluzie de siguranta. Schimba orientarea "pesterilor" si aseaza-le oblic, cu deschiderea catre partea mai necirculata a camerei. Asa incat, daca privesti acvariul frontal, pestii sa nu poata fi vazuti, si sa trebuiasca sa privesti dinspre un colt ca sa poti vedea in vizuinile lor.

5. mascheaza filtrul cu ceva: plante, buturuga inalta, ...

6. de ce iti ies pozele ba rosii, ba albastre? E din cauza aparatului foto sau a luminii din acvariu?

7. Limnophila aia nu prea arata bine. Verifica ce nu-i place, altfel s-ar putea s-o pierzi. Cumva, n-are lumina destula?

8. mai planteaza, mai planteaza...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Bobu
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2005 15:45:03
Messages: 55
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Sunt convins ca e luc de mai bine si o parte din deficiente mi le-am asumat. De exemplu zebrele rosii Danios. ;)

1. de ce nu ii pui un background negru? O sa ramai chiar si tu uimit de efect.

Pai m-ama gandit la asta, dar pestii mei sunt mai inchisi la culoare si m-ama gandit ca nu prea ar da bine pe negru. Dar o sa incerc faza cu cu hartie creponata de culoare inchisa, pe post de background.

scapa de pietrele alea de un alb orbitor puse in prim-plan

Pietre nu am gasit, inca, iar astea au fost de la mama logodnicei, care a vrut sa ma ajute cu ceva pietre din curte. ) In acest moment sunt in acvariu doar pentru utilitatea lor. Pe viitor sper sa fac rost de ceva pietre de rau si sa scap de ele.

3. ghivecele pe care le-ai lasat "la rosu" arata cam nenatural. Ar fi bine daca le-ai imbraca si pe ele in nisip, ca pe cele din stanga.

Arata nenatural, dar sa sti ca dau foarte bine cu lemnul. Ma gandeam sa fac acvariul in doua: o parte pentru nigrofasciatum cu lemn si lut, iar o parte pentru restul cu piatra si nisip. Asa s-ar delimita mult mai bine teritoriile.

e o greseala sa indrepti ghivecele inspre geamul frontal.

E o placere pentru Nigrofasciatum sa scoata capul din casuta sa se uite la mine, cel putin asa mi se pare mie. E sociabil si cred ca nu-l deranjeaza. Pentru ceilalti o sa tin cont de sfatul tau.

mascheaza filtrul cu ceva: plante, buturuga inalta, ...

Ma gandeam la o "stanca" din teava PVC, placata cu nisip si cu gauri multe, pe post de pestera si masca.

de ce iti ies pozele ba rosii, ba albastre? E din cauza aparatului foto sau a luminii din acvariu?

Da e ceva ieftin de la HP, parca 315, care se pare ca nu se descurca sa scoata o poza decenta la acvariul cu lampile aprinse. Am incercat diverse setari: night mode, flash, etc.

Limnophila aia nu prea arata bine. Verifica ce nu-i place, altfel s-ar putea s-o pierzi. Cumva, n-are lumina destula?

E de capatat, de la un coleg care n-are destula lumina, sa-i mai lasam cateva zile si cred ca isi revine.

mai planteaza, mai planteaza...

Eu o sa tot plantez, dar am inteles ca Nigrofasciatum vede plantele ca pe salata ... asa ca nu stiu ce sorti de izbanda o sa am.

Cam atat. Iti multumesc pentru sfaturi si sa speram ca peste cateva luni o sa am ce arata si altora. Pentru moment eu sunt satisfacut de rezultat, mai exact sunt incantat de personalitatea celor doi Nigro, care fac numai nazbatii. Landscape-ul e pe punctul doi, cel putin acum. Sa facae ei c.. mari si frumoase.

Viata e complexa si are multe aspecte
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

nigro o sa iti faca niste gauri imense. si nu numai unde depun. asa de amorul artei peste tot.

nuca de cocos, in care sta femela, in fiecare zi e indreptata in alta directie, asa ca la ei zic si eu ca nu conteaza pe unde e intrarea.

daca vrei sa ai acvariu oarecum plantat, ingradeste cu bolonavi locul plantelor, sau ceva asemanator. desi eu am in acvariu 2-3 pietre de 2-3 kile, si si pe alea le-au sapat. numa in pozitia originala nu mai stau.

image
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com