[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Raft acvarii pt creveti  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

Salutare tuturor !

- Doresc sa va prezint noul meu proiect.De mic m-au pasionat nevertebratele de toate tipurile,din nevertebratele terestre detin tarantule iar acum m-am descis sa am aceste vietuitaore acvatice.Am un acvariu de 100 litri de foarte multi ani deci nu sunt incepator in ale acvaristicii.Pt inceput am decis sa cresc doar Neocaridine deoarece sunt mai usor de intretinut si pe parcurs daca mai prind experienta sa trec si la caridine.Va prezint raftul meu si echipamentul ce il am la ora actuala si doresc sa ma ajutati cu sfaturi daca ceva nu e bine sau cum sa procedez sa fie totul ok:

- raftul : 180 h x 120 L x 60 l ( suporta 250 kg / nivel ) oricum voi mai lucra la el deoarece mie nu mi se pare prea sigur si voi mai face intarituri pt siguranta
- acvarii - 9 acvarii de cate 70 l cu dimeniunile 40 h x 60 L x 40 l din sticla de 6 mm
- incalzitoare: Resun 100 w si 150 w
- neoane - T4 16 w
- Pompa Resun ACO - 006 ( 90 l / min )
- Filtre timp burete cu bolborositor mari
- termometre JBL
- substrat : aici doresc sa imi recomandati ceva nisip de granulatie 3-4 mm inert chimic ce gasesc de cules de pe undeva de prin natura ( voi pune un strat de 3 cm de nisip inert in fiecare acvariu ) iar peste acest nisip voi adauga strat de 2 cm de ADA Soil Amazonia sa mai imi faca apa putin mai moale sau imi recomandati altceva?Va ascult cu placere.


Doresc in fiecare burete sa adaug cateva pastile de Sera Siporax mini sa am putina filtrare biologica ( nu stiu cat este de eficient dar sper sa functioneze )
Folosesc test de PH de la Sera si imi indica PH - 7.6 la apa de la robinet si mai am teste de la JBL 6 in 1 care imi indica urmatorii parametrii la apa de la robinet

NO3 - 15
NO2 - 0
GH - >7 d
Kh - 10
ph- 7.6



Acesti parametrii sunt destul de ok pt neocaridine,probabil daca o sa isi faca putin efectul solul de la ADA si va scadea ft putin parametrii va fi ideal pt creveti.
Acvariile nu vor fi plantate,voi avea doar moss de toate tipurile si cate un anubias in fiecare acvariu

Fotografii cu raftul si echipamentul.


image
image
image



Astept parerile voastre .

Si doresc sa imi raspundeti la intrebarea despre substrat si sa imi recomandati firme de calitate de teste de apa inclusiv ph testere electronice bune.



Mai am sa cumpar substratul, moss mult si sa ciclez acvariile si pe urma pot cumpara crevetii si hrana pt ei si pot incepce crescatoria.Voi avea toate variatile de culori de neocaridine
[WWW] [Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

in legatura cu ph electronic ce a mai buna varianta este un controller ph sh cu o sonda de sticla.
O alegere buna ca pret si calitate pe termen lung. Afacerea nu te duce mai mult de 400 ron.

Un crevete foarte rezistent si usor de imultit este crevetele cu clesti rosi, are si o personalitate aparte.
O descriere despre el:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/16675.page

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2012 11:12:31


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

Mersi de raspuns dar din pacate in 9 acvarii nu prea am ce face cu ph controller.Mai ales ca voi avea doar neocaridine care nu au nevoie de conditii speciale ,o sa trebuiasca ft putin sa mai scad ph-ul sa am undeva la 7.0-7.2 dar asta rezolv cu niste mopani prin acvarii.Eu am nevoie de un tester electronic sa nu ma tot chinui cu picaturi,deci doresc doar estimativ sa stiu ce ph am prin acvarii.
[WWW] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut Mihai,
Crezi ca genul acesta sau acesta de pH-metru electronic ti-ar fi de folos ?
(Exista mai multe modele in aceasta gama de preturi, precum si unele mai scumpe.)
Iti doresc mult succes si trece-ma pe lista de clienti!

Festina lente !
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Kovacs Mihai wrote:Mersi de raspuns dar din pacate in 9 acvarii nu prea am ce face cu ph controller.Mai ales ca voi avea doar neocaridine care nu au nevoie de conditii speciale ,o sa trebuiasca ft putin sa mai scad ph-ul sa am undeva la 7.0-7.2 dar asta rezolv cu niste mopani prin acvarii.Eu am nevoie de un tester electronic sa nu ma tot chinui cu picaturi,deci doresc doar estimativ sa stiu ce ph am prin acvarii.


un ph controller cu o sonda de sticla te tine mai mult si il poti folosi evident si doar ca un monitor ph!!!!
era la un moment dat un ph controller pe forum de vanzare cu 150 ron!!!! respectivul ul folosise tot ca monitor ph.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

Mersi de ajutor sunteti foarte de treaba.Ambele variante sunt perfecte acum ramane sa aleg una din ele.
[WWW] [Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Cu placere!!!

Speram sa ai cate o specie in fiecare acvariu si succes cu toate!!!

Multa bafta!!!

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

O sa am in fiecare acvariu cate o specie diferita .Fac o mini crescatorie
[WWW] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in Iasi mai este un tip care creste creveti. Nr lui de telefon il poti afla de la Stefan. Poate vrei sa-l contactezi daca vrei sfaturi de la un crescator

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

O sa incerc sa dau de el.Sper sa fie dispus sa ofere infromatii
[WWW] [Yahoo!]
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

Nisipul de rau ce se gaseste la balastiere este ok? adica nu modifica parametrii apei?
[WWW] [Yahoo!]
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Posibil sa fie calcaros , trebuie sa-l testezi cu otet.
[Email] [Yahoo!]
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

Si ce altceva as putea folosi sa fie inert si ieftin ?
[WWW] [Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Kovacs Mihai wrote:Nisipul de rau ce se gaseste la balastiere este ok? adica nu modifica parametrii apei?


Daca vorbesti de nisip de quartz, nu modifica absolut nici un parametru. Plus ca garanulatia este ideala 1-2mm, plus ca ma ieftin de asa ceva nu cred sa existe vreun substrat.
Doar sa-i faci testul cu otet, si sa-l speli bine, pentru a elimina eventualele impuritati.

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca ai Baumax in Arad vezi ca se gaseste la sac de 25 kg quartz cu granulatie 1-2 mm culoare natur la pretul de 25 lei eu am
in acvariu de mai bn de o luna si nu am nici o treaba. Lam prespalat sa iasa praful si dupa lam fiert.
Mai ieftin nu cred ca se gaseste !!!

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

Stiam de nisipul de quartz dar unde mergeam si intrebam angajatii nici idee nu aveau ce ii ala.Baumax nu am din pacate.Dedeman,Briscostore si altele....Voi gasi eu ,quartzul este pietrisul acela mai lucios nu?Macar sa il recunosc daca merg pe undeva .
[WWW] [Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Kovacs Mihai wrote:Stiam de nisipul de quartz dar unde mergeam si intrebam angajatii nici idee nu aveau ce ii ala.Baumax nu am din pacate.Dedeman,Briscostore si altele....Voi gasi eu ,quartzul este pietrisul acela mai lucios nu?Macar sa il recunosc daca merg pe undeva .


la depozitele de materiale de constructii cere nisip margaritar, este un pietris de granulatie 1-2 mm cu pietricele de diferite culori ( alb, maro, rosu, negru)
Dupa denumirea asta il cunosc muncitorii.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Nisipul de quartz se foloseste la filtrele de apa pt piscine , deci vezi la articolele pt piscine sau intreaba un angajat .Ca si culoare este alb-crem natural .

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2012 15:51:11

[Email] [Yahoo!]
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

Pentru filtrele la piscine chiar am gasit la dedeman numa nu stiam daca ii quartz.Mersi mult de ajutor baieti
[WWW] [Yahoo!]
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

Ce parere aveti despre Aqua Nova Soil?A-ti folosit careva?
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com