[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce ziceti?  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

astept parerile voastre. acvariul:65/35/40, substrat turba uscata bile, nisip. lumina 2*18. plante anubias nana, bacopa caroliniana, cryptocoryne pontedenfolia(scuze daca am scris gresit), egeria densa(ramasite), ludwigia repens, valisneria americana(resturi), valisneria spiralis, sagitaria subulata, echinodorus angustifolius, ceratophyllum demersum. cam astea sint. ce sa zic? sper ca le-am aranjat cit de cit sa nu o ia nimeni care vede acvariul la fuga. insa ....sint deschis la orice. mai multe poze gasiti in album.
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=12001&pos=1
[Yahoo!]
Roky
Unripe member
[Avatar]

Joined: 20/12/2005 15:14:48
Messages: 3
Location: Buc
IP:
Offline

Pacat ca este asa de ingust...si mai mare pacatul ca nu reusesti sa ii "dai" ceva profunzime.... In fine, se vede oricum ca e nou. Poate peste citeva luni va arata altfel.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

L-ai aranjat binisor, bravo. Mai sunt insa multe de facut:

1. ar fi bine sa scapi de Hoplo. Sunt pesti care - de la o anumita dimensiune in sus - darama cu usurinta orice decor. Cory sunt suficienti pentru acvariul tau.

2. Crypto sunt plante cu frunze prea mari pentru un bazin asa mic. Nu zic ca nu le poti creste, dar iti micsoreaza dimensiunile aparente. Incearca sa alegi numai plante cu frunza marunta.

3. Java moss-ul ala prins pe buturuga nu-l lasa sa-si creasca latze in toate directiile. Tunde-l rotund, fara nici o "ramurica" rebela. Efectul e grozav. (priveste cum e tunsa tufa de Java moss pe care "stau" rasborele, sau cele doua tufe prinse jos, pe buturuga centrala, imediat deasupra "pesterii")

4. daca tot iti plac buturugile, mai cumpara una sau doua, de preferabil lungi, pe care sa le asezi vertical in fata filtrului si a incalzitorului, ca sa le maschezi. Cu timpul, poti pune si pe ele Java moss si acvariul va arata mai salbatic.

5. butaseste plantele pe masura ce cresc, asa incat sa obtii cat mai multe tulpini pe care sa le legi in tufe. O sa sporeasca aparenta de salbatic a acvariului, pentru ca plantele nu prea cresc solitare in mod natural, ci numai cand sunt plantate de om.

6. buturuga e sprijinita foarte instabil (doar intr-un punct) pe nuca de cocos, ceea ce e iar nefiresc. Impinge nuca spre dreapta astfel incat buturuga sa se sprijine cu toata curbura de ea. Sporeste aspectul de stabilitate al acvariului.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

multumesc pentru comentarii. nu ma asteptam la atitea. multumesc mult. pe cit posibil o sa incerc sa dau curs propunerilor. stiu ca crypto e prea mare, insa a fost planta care mi-a dat cele mai mari satisfactii si nu as vrea sa scap de ele. insa cu timpul.... sincer , cind am facut acvariul asta am masurat locul liber, si asa a iesit. bine zicea cine zicea ca dupa ce ai facut un acvariu o sa vrei sa iti faci altul si mai mare. cu timpul sper sa ajung si eu la unu de macar 2-300 de litri.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com