[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal Discus 240 litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Deci cum am promis am demarat un proiect special pentru cei 4 discusi pe care i-am primit !
Astazi lam instalat !

Zilele acestea am achzitional un Juwel Rio 240 (pentru cine nu stie 120x40x55 => 240 litri)
Dotari acvariu:
- filtrul interna de la Juwel Bioflow 3.0 care contine: 3x poly pad-uri, 1x carbon sponge, 1x nitrax, 1x coarse sponge, 1x cirax, 2x fine sponge) + pompa de 600l/h (care este ff silentioasa !)
- incalzitor Juwel 200 W
- filtru extern JBL Cristal Porfi e901
- sistem CO2: Butelie 500g Dennerle, numarator de bule dennerle, valva antiretur JBL, reductor JBL, furtun ProFlora T3 si momentan mai trebuie sa cumpar un Difuzor JBL ProFlora Taifun P NANO, momentan am pus o piatra de la Tetra mai mica.
- 1x termometru JBL
- 1x permanent CO2 test de la JBL
- 2 neoane Juwel T5 de 54W Daylight (asa o venit acvariul dar cred ca cel din spate o sa il schimb cu unu Natur, aici o sa ascult si ceva pareri de la voi daca sa il schimb sau sa las asa cum este...)

Substratul:
- Proflora de la JBL iar peste am pus nisip cuartos cu granulatie 0,5 - 2 mm

Plante:
- mai multe specii de Cryptocoryne
- mai multe specii de Echinodorus
- Anubias pitic si normal
- si inca cateva care chiar nu mai stiu cum se numesc ( i'm ashamed ) mai mult ca sigur o sa le recunoasteti din poze.

2x mopani si 1x mangrova (1x mopan inca mai este la muiat ca inca mai era apa putin maro...)

Ca si fertilizare la plante Ferropol si Ferropol 24 si mai am PPS PRO si Trace Mix Plus care inca nu le bag mai stau sa termin ferropolul.

Iar populatia o sa fie formata din 4 discusi, 20 neoni rosii si 4 corry iar pe viitor vedem ce mai intra ce mai iasa

Cateva poze cu startul
https://picasaweb.google.com/112990745543835223443/Rio240Discus

Astept pareri, sugestii, reclamatii ! O sa mai revin cu poze pe parcurs, momentan 1 - 2 saptamani il las la ciclat !

PS: am o intrebare stie cineva de ce se aude un fluierat de la filtrul extern ? ce ar putea fi ?



This message was edited 3 times. Last update was at 21/01/2013 22:03:26


<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Creative wrote:
- sistem CO2: Butelie 500g Dennerle, numarator de bule dennerle, valva antiretur JBL, reductor JBL, furtun ProFlora T3 si momentan mai trebuie sa cumpar un Difuzor JBL ProFlora Taifun P NANO, momentan am pus o piatra de la Tetra mai mica.


500 g la 240 litri de apa (sau ma rog, 200 litri net) ? O sa schimbi buteliile ca pe chiloti Sau sa zicem ca opresti gazul cu o electrovalva pe timpul noptii, dar tot se termina rapid.
Te sfatuiesc sa cumperi o butelie de 2 kg minimum (poate chiar mai mare...am vazut ca unele centre nu incarca butelii mai mici).

Creative wrote:
- 2 neoane Juwel T5 de 54W Daylight (asa o venit acvariul dar cred ca cel din spate o sa il schimb cu unu Natur, aici o sa ascult si ceva pareri de la voi daca sa il schimb sau sa las asa cum este...)


Nu cunosc exact spectrul neoanelor juwel daylight, dar inclin sa cred ca pentru plantele ce le ai in bazin, sunt ok. Daca vei vrea sa treci pe plante mai mult si mai pretentioase, atunci poti schimba si adauga neoane.

Creative wrote:
Ca si fertilizare la plante Ferropol si Ferropol 24 si mai am PPS PRO si Trace Mix Plus care inca nu le bag mai stau sa termin ferropolul.


Tin sa subliniez rationamentul gresit pe care mergi. PPS ul e fertilizant macro, nu trebuie sa astepti sa termini ferropol-ul, care e fertilizant micro. Asta ca idee.
Insa e ok sa nu pui macro deocamdata, ai plante putine, nu prea cu pretentii iar acvariul e abia startat. Cred ca s-ar putea sa nu fie nevoie sa pui deloc nici pe viitor, dupa ce aduci pestii (vor "fertiliza" ei). Dar asta ramane de vazut.

Creative wrote:
Iar populatia o sa fie formata din 4 discusi, 20 neoni rosii si 4 corry iar pe viitor vedem ce mai intra ce mai iasa


Cory sunt pesti de grup. 4 exemplare sunt cam putine.

Creative wrote:
PS: am o intrebare stie cineva de ce se aude un fluierat de la filtrul extern ? ce ar putea fi ?


Probabil inca mai are aer in el. Inclina-l pe toate partile (nu-l pune chiar la orizontala ) si zgaltaie-l pana iese aerul. (face un zgomot diferit atunci cand trece aerul pe la rotor si iese din canistra.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
costinvlad
Junior member

Joined: 28/08/2012 15:38:12
Messages: 43
Location: Bucuresti - zona Bucurestii Noi
IP:
Offline

Salut in mod normal nu ar trebui sa se auda nici un fluierat la filtrul extern ai apasat de mai multe ori butonul mare sa se umple bine cu apa?!
Chiar si asa mai exista posibilitatea sa mai ramana aer care se va elimina treptat.....
Pot sa te intreb cat te-a costat tot sistemul de CO2 ?!(daca l-ai luat de nou sau sh?)
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Deci gata am luat filtrul in brate lam zdruncinat din toate colturile si acum este totul ok

Deci sistemul de CO2 este SH luat de aici ce am mai cumparat eu la el a fost suportul pt butelie, furtun (cel care mi la dat nu era suficient de lung) si difuzorul ProFlora Taifun P NANO care numai joi imi vine.. pretul a fost de 400 lei pe butelie, numarator de bule, reductor, valva antiretur si 2m de furtun. Sistemul acesta mai era dotat si cu electrovalva si un reactor pe care eu nu leam dorit si iam spus baiatului ce si cum si neam inteles ff ok. Cum nu aveam sa cumpar un ph controller ( momentan din cauza finantelor ) automat nu avea rost sa dau 100 lei + pe electrovalva.

La prima idee mam gandit ca ar fi posibil ca butelia sa nu tina prea mult dar oricum mai am un proiect de viitor, probabil ca prin ianuarie sa imi fac un nano de 30l si acolo va fi mai mult decat suficienta butelia de 500 iar la cel mare o sa iau probabil una de 2.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mi se pare mult 400 RON pentru o butelie de 500 grame, reductor, valva antiretur si furtun.
O butelie de 2 kg costa max 200 RON (gasesti chiar si mai ieftin), un reductor si asta e pana in 200 RON (iarasi gasesti si mai ieftin) (as zice ca daca aveai putina rabdare si un pic de noroc, cu 300 lei gaseai si butelie si reductor). Un numarator de bule ti-l faci dintr-un picurator de perfuzie (1-2 lei e perfuzia), iar o valva unisens gasesti chinezarie la 2-3 lei (nu stiu cum e valva ta, dar daca e din plastic transparent, micuta si cu ceva mic inauntru, cred ca e din aia de care zic eu).

Electrovalva puteai sa o iei. Puneai pe o priza programabila sa mearga doar orele cand merge si lumina.

Butelia de 500 grame eu nu cred ca iti ajunge pana in ianuarie. Sunt chiar convins (asta daca bagi destul co2 in acvariu), nici daca il opresti noaptea. Si partea proasta e ca in ianuarie va trebui sa cumperi alta butelie, caci din cate stiu eu, buteliile de 500 grame sunt de unica folosinta. Iar cele reincarcabile nu prea ti le accepta la centrele co2.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Deci repet butelia este de la Dennerle (este reincarcabila costa 2 lei ca am fost la statia de CO2 la mine in oras), numaratorul de bule este tot dennerle restu sunt toate de la JBL. Eu nu cred ca gasesti mai ieftine si sa fie si de calitate ! Daca vroiam sa ies ieftin faceam o bomba ca la mama acasa si ieseam moka rau dar dupa daca face bum si alea alea te apuci de zugravit. Totusi este o butelie daca e de proasta calitate (chinezisme si alte nebunii) ori iti va merge in raport cu calitatea ori nu merge. Butelia asta SH a costat 130 lei reductorul de la JBL cu 2 ceasuri si cu reglaj fin a fost 200 lei si uite asa sau adunat 330 lei mai e si o valva antiretur, furtun (de la JBL) si numarator de bule (dennerle) eu chiar nu cred ca au costat mult si daca iti fac poza sa vezi cum arata zici ca sunt noi noute ! Deci vorba aia "poti sa canti la ele"

Decat sa dau banii pe electrovalva aia care mai costa 150 lei mai bine am alocat suma sa iau ceva plante iar la anu' iau un ph controller cu tot tacamul. Iar daca butelia ma tine o luna la acvariul asta, parerea mea este ca e OK !

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

foarte frumos inceput, am sa urmaresc cu interes topicul tau pt ca si eu urmeaza sa-mi iau un acvariu similar. Cat substrat ai bagat in el?
[Email]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Deci am pus ProFlora-ul de 200 si am mai pus aprox 23 kg nisip cuartos 0,5 - 2 mm dar cred ca mai pun inca 2 kg ca mai pun ceva plante si din ce vad acum parca nu prea stau bine prinse si mai pun pe langa ele cate ceva ( cuartul lam cumparat de la Baumax cu 25 lei sacul de 25 kg, lam spalat bine sa iasa tot praful si nisipul fin din el si lam fiert de 2 ori, si este totul ok nu am durtatea mare nimic in apa toti parametrii sunt ok )

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

aham, cam pe aclolo ma gandeam si eu ca ar trebuii cantitativ, multumesc de raspuns si bafta cu setup-ul
[Email]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Intrebare ! Am montat un difuzor ProFlora Taifun P si face un zgomot foarte enervant, piuie sa zic asa..., ce pot sa fac sa nu se mai auda asa ?

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

UPDATE new hardware !
- Sterilizator UV-C JBL Aquacristal 5W
- Filtru JBL CristalProfi Greenline - e901
- Filtru JBL CristalProfi Greenline - e1501

Si momentan mesteresc un sistem de moonlight cu leduri. Sper ca pana deseara sa fie gata revin cu poze !

image
image

This message was edited 2 times. Last update was at 29/11/2012 16:46:40


<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

am vazut ca ai montat un jbl top clean, s-au potrivit ok tuburile cu locasul facut special pt tubultura de pe acvariu sau ai modificat capacul si ai scos tubul de intke prin capac?
[Email]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Se potrivesc in acele lucasuri ale acvariului !

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

merci, mi-am luat si eu intre timp Juwel rio 240 si am pe acualul acvariu Jbl surface skimmer si nu stiam daca trebuie sa mdific ceva
[Email]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Deci acel cot este ca cel de la un filtru extern.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

New Photos !
Si am terminat sistemul de moonlight ! Facuta din banda led albastru si bagata sub rama de la acvariu pe afara, eu zic ca a iesit perfect.
Am montat si 2 neoane noi. T5 JBL Solar Tropic Ultra - 54W si T5 JBL Solar Natur Ultra - 54W
Populatia este formata din 4 discusi, 10 rasbora arlequim, 20 neoni rosii, 10 SAE si 8 corry. Stiu ca o sa ziceti ca sunt multi dar o sa mai scot din ei pe masura ce cresc.
Mai multe poze in album aici: https://picasaweb.google.com/112990745543835223443/Rio240Discus

image
image
image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2012 19:35:52


<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Jbl Topclean-ul are si ceva pt prefiltrare , bureti ceva ? sau daca nu , se pot pune , bureti sau perlon? mersi
[Email] [Yahoo!]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu se pune nimic in el ! Este folosit pentru curatarea suprafetei dar merge sa il faci sa traga si de pe fund apa eu asa il am setat.
Mai mult lam pus pentru ca se facea deasupra de la CO2 spuma aceea si ma enerva ca mirosea si se adunau de la plante una alta
asa nu mai am nici o problema. Recomand skimme-ul acesta daca sunteti interesati.
Eu ambele canistre le am cu micromec, inele ceramice si burete in schimb am un Fan2 in care am perlon si acela in schimb cam la 1-2 saptamani si este
mai mult decat suficient si am apa ff limpede.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

de curiozitate, cat te tine butelia de 500 g , am acv de 400 litri si nu gasesc butelie decat de 0,500g si sa stiu daca merita efortul,ca sa merg in fiecare saptamana la oxigen...nu mi-ar comvenii,multumesc de intelegere.

Ai bani, mananci..!!! Nu ai bani, nu ti-e foame...!!!
[ICQ]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

deja o trecut 1 luna buna si mai am ! nu am ajuns la 50 pe manometru.
si merge non stop 1 bula/2 pe sec cv de genu bag

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2012 23:13:32


<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com