[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
2 consideratii.  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
mael222
Junior member

Joined: 15/06/2012 06:07:24
Messages: 22
IP:
Offline

Mi-am cautat un vechi topic. Negasind-ul, voi scrie aici (mutabil, dar sa stiu unde).
1. Eram acuzat ca introduc si co2 si bule de aer pt spargerea biofilmului. Dupa vreo 2 luni cel putin de atunci, va asigur ca aceasta varianta e mult mai economica (referitor la risipa de co2), eu avand recircularea intr-un singur punct, mai adanc in apa, miscarea apei la suprafata fiind aproape zero.
2. Lumina albastra creaza alge. O mare prostie. Ma gandeam cum ar putea chiar Takashi Amano sa sustina aceasta idee, lampile acestuia fiind reci (ca lumina, in leduri fiind copil). Lumina spre albastru e cea mai buna pt plante, iar faptul ca algelor le place aceasta lumina, cred si stiu, insa trebuie coroborata. Adica sprijinita prin fertilizare macro, in special fosfati.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

3 consideratii

a) daca te descurci greu cu navigarea prin profil si folosesti Firefox, am in semnatura un link care ajuta la navigare. Topicul tau e aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/21670.page
b) despre CO2 contra biofilm ... merge si asa violent, dar e scump totusi, nu e ieftin. Cu un mic sourface skimmer se rezolva iar pe termen lung e mai ieftin de intretinut.
c) despre lumina albastra, ai dreptate, am postat in topicul tau mai dedemult despre lucrul acesta.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2012 08:49:10


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mael222
Junior member

Joined: 15/06/2012 06:07:24
Messages: 22
IP:
Offline

Multumesc pt raspuns.
Skimmer-ul e un instrument greoi, trebuie oprit un timp, sa nu- ti bage mancarea in filtru.
Eu caut solutiile cele mai simple, am ajuns sa nu fac nimic. Nu schimb apa niciodata. Doar completez. Las bacteriile sa-si faca treaba, si mai lucrez cu macro.
Retin ca dupa jumatate de an m-am bagat in ceva anubias plus cryptocoryne, se facusera gigantice, erau niste putregaiuri acolo... dar apa era cristal, am creat o umbra in jumatate de acvariu pt un labeo, ce il vad cel mult o data pe luna, nici nu stiu ce mananca, inainte mai iesea, il mangaiam, acum sta doar acolo, in lumea lui.

Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

mael222 wrote:Multumesc pt raspuns.
Skimmer-ul e un instrument greoi, trebuie oprit un timp, sa nu- ti bage mancarea in filtru.
Eu caut solutiile cele mai simple, am ajuns sa nu fac nimic. Nu schimb apa niciodata. Doar completez. Las bacteriile sa-si faca treaba, si mai lucrez cu macro.
Retin ca dupa jumatate de an m-am bagat in ceva anubias plus cryptocoryne, se facusera gigantice, erau niste putregaiuri acolo... dar apa era cristal, am creat o umbra in jumatate de acvariu pt un labeo, ce il vad cel mult o data pe luna, nici nu stiu ce mananca, inainte mai iesea, il mangaiam, acum sta doar acolo, in lumea lui.



ai grija cu neglijenta schimburilor saptamanale de apa, apa care se evapora este pura si cu timpul se acumuleaza metale grele in acvariu care nicu un instrument sau bacterie nu le pot indeparta, apar cosecinte (malformatii sau boli autoimune) la puii de pesti in cazul in care nu faci completarile cu apa de osmoza!!!!

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
mael222
Junior member

Joined: 15/06/2012 06:07:24
Messages: 22
IP:
Offline

Nu e nici o neglijenta. Sa-mi spui acele metale grele ce se acumuleaza.
Exista sisteme de fertilizare ce se fac fara sa schimbi apa din acvariu niciodata.

Hm, acum vad ca te referi la inmultire, ok...
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

mai nenea mael222 (ti-as spune pe nume dar nu am gasit nici un topic de prezentare, asta e alta discutie) daca matale vrei sa fi gica contra nu ai decat, oamenii cu experienta , ce au avut ceva acvarii plantate la viata lor si au crescut si gazon si stem-uri si mai toate plantele posibile ba chiar au si inmultit si ceva pesti vin si iti dau sfaturi, iar matale o tii ca nu e adevarat ca schimburile de apa nu ajuta, combinatia de co2 si bolboroseala merge foarte bine si ca asa ai scapat de biofilm , siii sa nu mai vorbim de lumina albastra ca NU creeaza alge ..... cam ce vrei sa facem? Ok ai facut o mare descoperire, vin`o cu niste teste, vin`o cu niste poze inainte si dupa, convinge`ne ca noi toti astia de am crescut plante si pesti suntem niste nestiutori si matale facusi o mare descoperire.
Ca sa revenim la on topic si sa iti mai dau si eu o data raspunsurile pe fiecare in parte:
1. ignorand putin discutia dintre combinatia de co2 si bule de aer te-as intreba altceva .... de ce ai biofilm? cum se creeaza acesta? defapt ce contine el de sta acolo ca un ghimpe si nu vrea sa dispara de la suprafata apei? Crezi ca daca il "spargi" local unde iti ies bulele de aer vei scapa de el?
2. Si aici putem creea o intreaga discutie . Despre ce lumina albastra vorbim? ce temperatura de culoare? vorbim de albastru inchis , despre un bleo? Ok nu tiau aparut alge ....dar plantele ....ele cum cresc? bine? prost? pe vertical, pe orizontal ? culorile lor cum sunt? (vorbesc de plantele rosii aici sa intelegi gresit) Daca intradevar crezi ca lumina albastra ar fi foarte buna pentru plante nu crezi ca "mai marii" producatori de sisteme de iluminare pentru latura de acvaristica ar fi scos ceva surse de lumina pe tenta albastra? Zic si eu ....
Ah ca in cazul tau datorita temperaturii albastrului ce il folosesti nu ai avut parte sa iti apara alge, asta e cu totul altceva, dar colegii mei ce ti-au raspuns mai devreme si in postul de care vorbeai ti-au explicat pe indelete care`i "spilu" cu nuanta albastra in acvariile plantate.

Apropo ca zici de sistemele de fertilizare ce se fac fara sa schimbi apa din acvariu niciodata ..... care "ie" alea? ca sunt si eu curios "despre" ele
Si mai sunt curios sa vad si eu o poza cu bazinul despre care vorbesti, ce zici ne arati si noua despre ce vorbim?

P.S. Mai in gluma mai in serios esti din iunie la noi in "ograda" si noi nu stim cu cine stam de vorba, te rog mult treci si tu pe la rubrica despre noi si zi-ne doua trei cuvinte despre tine sa stim si noi cu cine vorbim, ca sa nu mai zic de locatia de sub profil ca aia te poate ajuta la un schimb de plante o bere o caterinca cu colegii de zona

Ciprian

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

mael222 wrote:Nu e nici o neglijenta. Sa-mi spui acele metale grele ce se acumuleaza.
Exista sisteme de fertilizare ce se fac fara sa schimbi apa din acvariu niciodata.

Hm, acum vad ca te referi la inmultire, ok...


Unul dintre metalele grele care se gasesc in mod natural in apa si indus in urma procesului de tratare a apei potabile de apa nova este Aluminiul.
Atata timp cat exista evaporare in masa apei din acvariu plus completarea cu apa proaspata fara sa faci si schimbul de minim 10% cu timpul in apa din acvariul va creste procentul de metale grele care vor creste factorii de risc al bolilor sau malformatilor la alevini.

De ce pt ignorarea unui schimb saptamanal de 10% sa cresti un factor de risc a diverselor boli?????

Acvariul nu poate fii mai performant ca un biotop natural si trebuie ajutat!!!

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
mael222
Junior member

Joined: 15/06/2012 06:07:24
Messages: 22
IP:
Offline

pc.ciprian
Am biofilm deoarece substratul meu e necuratat, oricum nu pot sa fac mai mult, deoarece e plantat full+ timp. Da, spargerea cu bule de aer are un randament maxim.
Combinatia de recirculare lenta plus bule de aer, din experienta, consuma mult mai putin CO2 ca restul variantelor. Butelia mea are 8 kg, la 100l, e un 50 lei la 5 ani...
Amano e celebru? Te informez ca Ada vinde pt acvarii de apa dulce, lumina rece, adica lumina bogata in albastru.
Acei colegi stiu acvaristica cat tine.
Albastru creaza alge pe peretii acvariului (trebuie ff bine lucrat din macro, fosfatii fac gsa (lipsa lor), o rezolv eu si asa (nu ca-mi iau controller).
Sistem de fertilizare fara schimb de apa, esti un incepator, da o simpla cautare pe google inainte de a te face de ras.

antoniot, ce rost are sa schimb apa: sa bag iar aluminiu?

This message was edited 5 times. Last update was at 30/10/2012 11:10:46

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Primul lucru care imi vine in minte este o remarca dintr-un videoclip adresata lui DD in direct si in reluare: "bai inteligentule" Toata lumea vinde "lumina" rece, unele sunt indicate in completare si la bazinele plantate, ca daca vorbim de apa dulce este mult mai mae plaja.
Ia da-ne si noua niste exemple din astea, cu bazine fertilizate si fara schimburi de apa. dar sa nu-mi aduci argumentele de mai sus ca iar iti zic"bai inteligentule". Tipul ala, de care tot pomenesti tu, este un geniu in ceea ce face si are cu ce si are mijloacele necesare. Daca nu-i iese experimentul, pur si simplu nu ti-l arata tie sa vezi esecul lui. Nu uita ca are in spate o intreaga echipa, unii dintre ei sunt cel putin la fel de buni ca el, dar aici sunt lucruri care nu are rost sa le discutam .
Ai face bine sa-ti modifici exprimarea fata de membrii forumului, cu atat mai mult ti s-a spus elegant ca nu respecti un mic regulament, care nu-ti cere cine stie ce, doar bun simt.
De unde ai tu atata aluminiu in apa, unde stai?
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu ma bag in restul discutiilor, ca nu-s la nivelul celorlalti colegi, insa iti dai singur peste mana cel putin dintr-un punct de vedere.

mael222 wrote:
antoniot, ce rost are sa schimb apa: sa bag iar aluminiu?


Pai tu ai zis ca doar completezi. Acum matematica simpla. Ai x cantitate de aluminiu in acvariu...apa se evapora (concentratia devine mai mare implicit), dupa care completezi cu apa (deci oricum bagi aluminiu...nu cum ai tu impresia ca daca nu faci schimbul aluminiul fuge de tine). Deci vei avea x+1 cantitate de aluminiu (adica mai mare) si ciclul se tot repeta pana la x+2, x+3 s.a.m.d.

Si chiar si-asa...sa spui ca e mai bine fara schimburile de apa...insa fiecare cum stie mai bine.

Nu ne-arati si o poza cu acvariul tau?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2012 11:40:39


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
mael222
Junior member

Joined: 15/06/2012 06:07:24
Messages: 22
IP:
Offline

Eu nu am aluminiu, era o presupunere a lui antoniot.
Hai sa te lamuresc. Insa nu am link-urile, pe acest forum sunt oameni ce merg pe apa de osmoza, teste, si completare micro si macro. Ce e asa greu? Eu nu sunt expert, de aceea merg in pps pro, insa am mers mult timp in EI, insa dupa ce am marit acvariul mi s-a parut greoi, daca aveam un sistem la picatura era altceva. EI e si mai ieftin.

Iti pot spune doar ca mesajul tau e lipsit de competenta.
mael222
Junior member

Joined: 15/06/2012 06:07:24
Messages: 22
IP:
Offline

stefan, asta am scris, nu fac schimburi de apa, nu introduc aluminiu.
Am vrut sa bag o poza dar nu vrea. Se stie ca la o saptamana plantele ajung de la mijloc pana sus in 40 cm inaltime acvariu cu lampa led 25W, ce are inaltimea de 2 cm (deci inaltimea corpului...).

This message was edited 2 times. Last update was at 30/10/2012 11:53:30

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si doar in sistemul EI se fac schimburi de apa? ... daca zici tu asa...

Referitor la aluminiu, cand COMPLETEZI ? Nu tot cu APA DE LA ROBINET completezi? N-ai inteles ce vreau sa zic, mai citeste-mi o data postul.

Acum nu zic, poate tie iti merge bine si te pricepi foarte tare in ajustarea dozelor de fertilizant si ai un acvariu foarte stabil care iti permite anumite variatii, DAR, poate vine un incepator si ia de bun ce spui tu si zice "las' dom'le ca uite, aluia ii merge deci pot sa las acvariul si eu 'spe luni fara sa-i schimb apa si sa fac curat in el ca lui ii merge bine" si se trezeste la vreun spike de nitrati sau fosfati de se umple de alge si pe urma vine si plange pe'aici, intrebandu-se ce-a facut rau...

Si tot cred ca n-ar fi rau sa ne prezinti acvariile, sa vedem si noi cum arata. Ca sa pui pozele intra pe www.imageshack.us , da-i la upload si pe urma iei link-ul direct si il pui aici.

This message was edited 3 times. Last update was at 30/10/2012 11:58:16


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Acei oameni care merg pe apa de osmoza, merg din necesitate, cea care o au "la liber" nu coresunde cerintelor, nu ca si-ar dori ei sa foloseasca apa filtrata si apoi sa o remineralizeze si in nici un caz sa scape de schimburile de apa.
In plus, acel biofilm este rezultatul calitatii apei, care in timp acumuleaza diverse. Bineinteles ca poti folosi easybalance pentru a reduce fosfatii si nitratii, dar cam atat.
[ICQ]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline



ai grija cu neglijenta schimburilor saptamanale de apa, apa care se evapora este pura si cu timpul se acumuleaza metale grele in acvariu care nicu un instrument sau bacterie nu le pot indeparta, apar cosecinte (malformatii sau boli autoimune) la puii de pesti in cazul in care nu faci completarile cu apa de osmoza!!!!

am spus mai sus daca nu faci completarea cu apa de osmoza sa ai grija!!!!

apa furnizata de la apanova are o doza de aluminiu, nu este o presupunere!!! da, doza nu depaseste limita maxima admisa ...
daca vrei sa te convingi intra pe siteul de la apa nova si iti alegi sectorul in care esti, descarci buletinul de analiza a apei, in sectorul 6 apa care pleaca de la ei are procentl 22 aluminiu doza maxima find de 200. Insa apa care ajunge la mine in casa are 150.Pe drum mai creste sau analiza furnizata de ei este "nasoasa"

- poti sa eviti in mod natural acumularea de aluminiu prin schimburi de apa sau daca umpli tot luciul apei cu pistia si scoti zilnic cantitati mari de aceasta planta afara din acvariu.
Dar la acvarii plantate nu poti opta la aceasta planta plutitoare...
Plantele se adapteaza la concentratii de metale grele insa pestii foarte greu sau cu consecinte

This message was edited 3 times. Last update was at 30/10/2012 12:21:27


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
mael222
Junior member

Joined: 15/06/2012 06:07:24
Messages: 22
IP:
Offline


http://www.youtube.com/watch?v=QOechYphYZw&feature=plcp

mael222
Junior member

Joined: 15/06/2012 06:07:24
Messages: 22
IP:
Offline

Sa fiu cinstit, nu cred ca din rahat se evapora doar apa. Altfel, nu ar fi ploi acide, toxice, etc. Mana, boala ce a fost doar a viei in trecut acum e si la rosii, etc.
Eu vad lucrurile astfel: ca un copil: apa se evapora si ia odata cu ea toata poluarea, particulele minuscule si toxice sunt captive in vapori.
La suprafata apei pot fi particule de Al, ce se combin cu cele din atmosfera, nu ma pricep la chimie, fac supozitii, poate e un expert.
Nici un peste de-al meu nu a avut nici o boala, si ma incred mult intr-un bazin ciclat, si mai ales intr-o baza biologica de bacterii substantiala.
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

mael222 wrote:Sa fiu cinstit, nu cred ca din rahat se evapora doar apa. Altfel, nu ar fi ploi acide, toxice, etc. Mana, boala ce a fost doar a viei in trecut acum e si la rosii, etc.
Eu vad lucrurile astfel: ca un copil: apa se evapora si ia odata cu ea toata poluarea, particulele minuscule si toxice sunt captive in vapori.
La suprafata apei pot fi particule de Al, ce se combin cu cele din atmosfera, nu ma pricep la chimie, fac supozitii, poate e un expert.
Nici un peste de-al meu nu a avut nici o boala, si ma incred mult intr-un bazin ciclat, si mai ales intr-o baza biologica de bacterii substantiala.


apa care se evapora este apa pura, ploaia acida este alta treaba, practic picaturile de apa se amesteca cu poluantii din atmosfera...
Da apa din cacat se evapora fara germeni, germenii se amesteca in atmosfera in particulele de praf daca nu crezi fa o vizita la institutul de igiena din cadrul UMF Carol davila si participa la un curs si un LP impreuna cu studentii de acolo si convingete practic

Inteleg ca nu te pricepi la chimie, de ce faci supozitii orbeste, pot trage concluzia ca nu este priceput nici la sanatatea pestilor.
Un peste daca traieste in acvariu nu inseamna ca este si sanatos. Un discus de exemplu daca nu are caracteristicile normale la dimensiunea ochilor fata de corp, cap etc nu este un peste dezvoltat armonic implicit nici sanatos.

ÎExact cum sunt copii de la centrul de cercetare si recuperare in neuropsihomotorie, acei copii traiesc bine mersi cu diverse sindroame care sunt observate si descoperite doar de un ochi stiutor, specializat sau alte defecte deformatii sau malformatii vizibile si defecte la nivelul sistemului nervos central cum ar fii sindroamele extrapiramidale sau paraliziile spastice etc........

Cerceteaza apoi aplica nu mai fa presupuneri!!!!

Ps:
Bineinteles ca intr un acvariu deciclat sau neciclat nu il poti stapani....aici toata lumea este de acord

This message was edited 3 times. Last update was at 30/10/2012 12:51:53


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sa inchid topicu'? Sa nu-l inchid?

mael222: potoleste-te te rog, ai iritat destul de multa lume

Poze: smilie ... Poze cu plante
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Prietene, pune mana si documenteaza-te inainte sa spui aberatii. Ceea ce se evapora din acvariu este
numai apa pura, restul ramane in acvariu. Asa ca in momentul in care completezi cu apa de robinet
introduci o cantitate de diverse chestii care se afla in apa de la robinet, iar in timp acestea se vor
acumula pentru ca volumul bazinului tau este acelasi, tu nefacand schimburi de apa. E la mintea
cocosului ca sa zic asa.

O zi buna,
Dragos

P.S. Porcu nu inchide threadul, sint curios unde putem ajunge

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com