[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
180x60x60 Americani + (OFF-topic)  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Intr-un acvariu cu creveti am folosit ca substrat un material inert cu CEC mare, un fel de argila tratata termic ceva asemanator ca structura(nu si forma) cu bilele tale. Totul a mers frumos vreo doi ani pana cand creveti au inceput sa dispara. Cand am verificat TDS-ul sa cad pe spatevreo 4-500 ppm si nu imi explicam de unde(apa la robinet moale, cam 50-60 ppm, adaugam eu regulat cam 100 ppm minerale la schimb de apa, dar nu justifica o asa crestere a TDS). Nu sunt 100% convins dar este posibil ca substratul sa fi acumulat cationi in timp pe care plantele nu le-au consumatsi acum sa se fi reversat procesul. Nu este nimic sigur, dar ai putea lua in considerare acumularea de minerale in filtrul tau. Doar o ipoteza, asta nu inseamna ca sunt contra folosirii bilelor....in canistra.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Good point! (cum' ar scrie si pretenul meu' Joe (de la voi')

In cazul' meu: acvariu, aproape steril) observ la saptamana daca ceva nu este in regula.
_________________
Cationi: 98% din populatia mondiala, nu stie ce dracu' este aia cationi... (daca erea' ceva de mancat ori de facut bani: se pricepea 95% din populatie sa dea' sfaturi pa tiktok)

Expuneti termeni prea, complexi in dezbatere...

L.Edit: Cand omu' te injura': se refera la decadatii familiei. (nu la cationi)

De ce se folosesc termeni atat de evoluati ?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2023 22:56:25


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Am inteles ca restul de 2% au cont pe acvariu.ro
Sunt ioni pozitivi gen K+, Ca2+, Mg2+ etc, te uiti si tu la pictura lui Mendeleev si iti faci o idee.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In vata reala (a alora de 98%) li se rupe stiuletele, in asteptarea baniilor dati de "la stat". (ajutoare diverse ca: nu vrei sa muncesti)

Mai bine, sa nu fim' Chimisti'.... (aia de se pricep la Chimie... /anorganica: da plus 3 la evaluare)

LEdit: Mendelev, are deja poza la Luvru' (in Paris)... Este drept ca: o poza mica... (dar tabelul lui: este calumea')

Cine dracu' mai stie masa atomica si electronii de valenta, a tuturor elementelor din tabel? (de aia: este jupan' Mendelev' asta de la Rusia)

LLL Edit: stiu ca se scrie cu doi de E (numele rusului)

This message was edited 4 times. Last update was at 23/02/2023 00:18:24


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Asa, ca offtopic, fara chimie veata e pustiu. Dimineata nici nu ma pot ridica de pe pat fara sa ma gandesc la masele molare ale elementelor si altele
La fel si cu fizica avansata si matematica speciala dn facultate. Nu pot repara pianele fara sa consult inainte cele cateva almanahe da probleme

Mama prostilor e mereu gravida!
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Am dat de galeata cu bilute. Ale mele erau mai vechi asa ca doar una plutea, restul s-au dat la fund. Am taiat una si tristu avea dreptate, sunt defapt roca vulcanica invelita intr-un strat subtire de argila tratata termica. De pe ale mele nu se ducea praful, probabil ca si ale tristului se vor curata. Ale mele sunt vechi, dar ar fi interesant daca cineva ar masura GH, KH inainte si dupa ce se folosesc bilele. Spor la treaba.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pai, cand erea' bilele in cada: se facea spalarea. (si au fost spalate in 4-5 'ape')

Din ce a iesit dupe' ele, as fi putut 'crafti' doua caramazi bizuite.

In poza de la canistra, se vede ca nu este umpluta maxim...

Am bagat deasupra, doi saculeti de substrat si grataru' ca sa las spatiu pentru miscarea bilelor in canistra.

Sunt doar 13-14L de material in canistra. (din 18)

Sper ca se misca acolo. (verific in uikend' daca saculetii au ajuns pe fundul canistrei)
_______________________________________________________________________________________
Ca tot a fost confirmat:...

Este roca vulcanica, acoperita cu un strat subtire de argila: treaba, devine curioasa din punct de vedere 'marketing'... (se vinde produsul: bile da' argila)

Personal, as cumpara roca vulcanica in forma sferica... (dar: neacoperita de praful de caramida)

Cum structura rocii vulcanice, nu permite modelarea (facila) in forme sferice: ma taraie' neuronul in directia ideii ca nu este roca vulcanica.

Concluzie/rezultatul sinapsei: NU este roca vulcanica. (este Perlit "spoit" cu praf de caramida)

Pam Pam ! Si ploaie da' stele. (plm)

LL Edit: bine ca nu am apucat sa bag bilele la stiulau' (cu marketingu' asta dubios, risti sa ai imbunatatiri corporale cu materiale neconforme)

This message was edited 2 times. Last update was at 23/02/2023 22:37:40


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Pai, cand erea' bilele in cada: se facea spalarea. (si au fost spalate in 4-5 'ape')

_______________________________________________________________________________________
Ca tot a fost confirmat:...

Este roca vulcanica, acoperita cu un strat subtire de argila: treaba, devine curioasa din punct de vedere 'marketing'... (se vinde produsul: bile da' argila)

Personal, as cumpara roca vulcanica in forma sferica... (dar: neacoperita de praful de caramida)

Cum structura rocii vulcanice, nu permite modelarea (facila) in forme sferice: ma taraie' neuronul in directia ideii ca nu este roca vulcanica.

Concluzie/rezultatul sinapsei: NU este roca vulcanica. (este Perlit "spoit" cu praf de caramida)

Pam Pam ! Si ploaie da' stele. (plm)

LL Edit: bine ca nu am apucat sa bag bilele la stiulau' (cu marketingu' asta dubios, risti sa ai imbunatatiri corporale cu materiale neconforme)


Din pacate nu a fost cnfirmat nimic. Trebuie sa recunosc ca am fost influentat atat de aspectul interior al bilei sectionate cat si de parerea unor colegi de forum.
dupa mai multe analizari inclin sa cred totusi ca ceea ce spun diferitii producatori este adevarat: este argila supraincalzita(care explodeaza gen popcorn si devina poroasa). Habar n-am ce-i cu stratul rosiatic de la suprafata si ce rol are(in afara de a da dureri de cap si de a colmata prefiltrele).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Daca aveti timp de studiu' (si sete de cunoastere)...

Verificati ce se poate scoate/deriva din: Ferita, Perlita, Ledeburita.

(nu va lasati' influentat de: Ceramita, in studiu)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Am acordat credibilitate producatorilor din motive strict economice((ca de exemplu materiilor prime perlita sau argila). Nu contest ca bilele ar putea fi obtinute dinalte materiale, dar nu vad justificarea economica.
Pana la urma nu este important dince sunt facute. Important este cum pot fi utilizte si daca sunt eficiente in modalitatea de utilizare.
Eu daca ar fi sa le utilizez, nu cred ca le-as pune in canistra.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

LE: am incercat sa sectoonez o roca vulcanica pentru a compara porozitatea utilizand aceeasi scula. N-am avut nici o sansa.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:LE: am incercat sa sectoonez o roca vulcanica pentru a compara porozitatea utilizand aceeasi scula. N-am avut nici o sansa.

Roca vulcanica se sectioneaza cu ciocanul (si cu dalta eventual)

Structura poroasa este inchisa, deci apa ia contact doar cu suprafata bucatii de roca, deci porozitatea de la interior nu ne prea ajuta cu filtrarea.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Plm... Bilele de argila: sunt doar in poza.

Voi merge pe clasic: Prima canistra cu spartura de lava si a doua, cu substrat.

Doresc a detine si a treia canistra (serie).....

Asta presupune: 18L spartura' de lava si 36L substrat...

Abia ajug la proportia de 10%.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

La bazine mari, nu e necesar 10%. Dar cum nu exista prea multa filtrare, de ce nu.
[ICQ]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Daca nu strica, de ce nu?

Pestii au duso' bine si cu mai putina filtrare... (cu NO3: 50, pana la schimbul de apa)

Dar daca tot am pitici la neuron': Sa fie' filtrare biologica in exces.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Cu rabdare am reusit sa sectionez si roca vulcanica. In afara faptului ca este mult mai dura si structura si dimensiunea porilor este diferita pentru roca vulcanica.
Daca n-ai avea caini si pisici ti-as recomanda sa folosesti bilele intr-un filtru deasupra acvariului in care sacresti plante terestre iubitoare de umiditate si care sunt mari consumatoare de nitrati. Din pacate majoritatea plantelor de acest gen sunt toxice pentru pisici si caini.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Adica: ceva' asa?
image
image

Daca merge manevra: halesc capsuni la mine in gura.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Cam la asa ceva m-am gandit .
Bine, in nici un caz la capsuni, dar sper sa-ti reuseasca experimentul.
In principiu, indiferent de plantele pe care le folosesti sistemul este eficient in eliminarea nitratilor daca observi o crestere masiva a plantelor. Deaceea se prefera plante cu crestere rapida.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Capsunile' astea: sper sa creasca repede... (sa halesc' in doua-3 zile capsune coapte)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Oscarii "RED" lipsesc din bazin. (au crapat' ori sunt mutati' la casa mai buna)

Acum: sper ca se face/alege de o pereche si va fi inca un Tiger de donat. (mai mult ca sigur: ajunge la @marcusyon, daca mai are loc in galeata la momentul cand se decide perechea)

Poza cu bazinul gol' :

https://youtu.be/l7Ir5izi_jo

Una peste alta: au scapat 'carnatii' asti mici de stres'...

Nu mai au pe cine' abuza...


This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2023 22:55:51


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com