[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
,,Dobrogea keys,, by Bitanu  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Bine v-am regasit dragi ,,scufundaci,,! In sfarsit, dupa o ,,lunga,, perioada de absenta m-am hotarat sa va impartasesc si voua noul meu proiect (sau ce imi trece prin cap-sor :lol, botezat simplu ,,Dobrogea keys,, ( Cheile Dobrogei ). Cei drept, Cheile Dobrogei sunt compuse din atoli calcarosi (fiind foarte diferite fata de ceea ce ne-au vazut ochii prin tara asta frumoasa, ca de ex.: Cheile Bicazului, Cheile Rasnoavei etc.), ceea ce eu nu voi baga in acvariul meu dar ma voi inspira din peisajul acestora.
Am achizitionat toate cele ce-mi trebuiesc, inca de acum ceva luni in urma dar din lene dar si pentru ca substratul Tropica folosit deja in doua setup-uri nu se mai ,,stingea,, odata (Bravo Tropica!), am luat ,,boul de coarne,, si am dat startul noului setup.
Bazinul va ramane acelasi hand-made (120x50x50xcm), cu aceiasi super lumina data de metal-halide 6000k dar si cu alte provocari.
Asadar, incep cu ceea ce este mai impotant in acvaristica, si anume, filtrarea. De data aceasta voi incerca si eu un filtru de substrat hand-made (productie proprie) care va avea in componenta: doua aspiratii (de la filtrele JBL e900), un filtru JBL e900 (caruia ii voi scoate rotorul si binenteles ca va fi scos din priza) folosit ca prefiltrare, o pompa externa de apa AquaMedic OceanRunner 2500 l/h 38w (luata de la un prieten din CT, care mi-a lasat ceva-ceva la pret, tinand cont ca este noua-nouta) si filtrul propriu-zis tip ,,piepten sau pieptan,, , confectionat din teava polipropilena (ppr) cu diametrele 25 si 20 mm, cu cinsprezece ,,dinti,, si vreo 160 de ,,gaurici mici,, de 2mm. Cost materiale = cam 140 lei, tinand cont ca i-am bagat si ceva mufe, dar si un olandez, dar va ve-ti da seama singuri pe parcurs, de ce am ales asa ceva.


Materiale folosite: 8 metri teava ppr diametrul 20mm (1/2), 2 m ppr cu diametrul 25mm (3/4), 13 buc. t-euri 25x20x25, 1 buc. t-eu 25x20x20, cot-uri 90 grade de 25 mm: 4 buc., coturi de 20 mm: 2buc., 1 t-eu 20x20x20, 15 dopuri 20mm, o mufa filt int. si una cu filet ext. cu diam. 25 mm (3/4), o mufa cu cot filet int. 25mm, un olandez 25mm, un stut pentru furtun 3/4, o reductie 3/4-1/2, o rola mare teflon.
Lungime filtru: 116cm, latime: 46cm, nr. gauri evacuare pe teava: 11, diametru spiral (burghiu): 2mm, distanta intre tevi: cca 7,8-8cm, distanta intre gauri:7cm. Exista posibilitatea de ai mai da cateva gauri, in functie de rezultatul testelor cu prefiltrul montat.

Taiere tevi la 42cm
image
Insemnat gauri cu marker-ul
image
Gauri intercalate
image
Lipire dopuri
image
Pompa de apa
image

image

image
Plan filtrare:
image

This message was edited 2 times. Last update was at 28/09/2012 23:36:58


,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
Gabry3ll
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2012 15:00:33
Messages: 83
Location: Ploiesti - Lamaita
IP:
Offline

Foarte interesant proiectul, e de urmarit. Felicitari!!!

My advice is free and worth every penny.
[Email]
serghey_fcs
Junior member

Joined: 13/09/2012 12:02:56
Messages: 50
Location: Arad
IP:
Offline

Interesant. Am si eu nevoie de un filtru de substrat si cred ca am sa optez pt ceva asemanator cu al tau , dar o sa te contactez sami divulgi putin din secretele bucatarului. Felicitari si bafta in continuare
[Email]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Bitane, nu-mi vine sa cred! Si tu? Brutus?!?! Filtru de substrat???

Ce nu inteleg eu e cum faci cu filtrul canistra functional? Este inclus in traseul prin filtrul de substrat sau e complet separat? Am inteles corect din schema ta ca impingi apa in substratnu o tragi prin el?

LE: Am vazut acum cum e pompa asta. Pot sa fac o sugestie? As monta prefiltrul cu susul in jos si pompa as pune-o fix la iesirea lui. Asa cred ca ai nevoie si de o pompa chiar mai mica decat asta dar nu conteaza

Cand faci proba incearca si sugestia mea doar de curiozitate daca ai chef, desigur

Pe mine ma stii de pe alte meleaguri acvaristice de vis.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2012 00:13:37

Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Nu este prea mare debitul de 2500? sau pui ceva robineti?
Daniel, conform schemei si pozelor eu inteleg ca impinge apa prin substrat, dar sa-l lasam pe el sa ne lamureasca.
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Da, m-am prins ca impinge de indata ce am cautat pompa pe site-ul AM.

Cupla verticala este evacuarea iar cea orizontala este admisia ;)
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Eu inca astept sa aflu despre debit si cum a ajuns la concluzia ca are nevoi de o pompa de 2500.
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Va multumesc pentru pareri si mai ales ca stati cu ochii pe topic! Cu ocazia asta mai invatam unii de la altii.

Proba in cada:

image

image



Cred ca o sa-i mai dau vreo 10-15 gauri si in capetele ,,dintilor,, si cred ca voi renunta la prefiltrarea cu un filtru JBL e900 in favoarea unui filtru clasic de apa (identic cu cel folosit in cazul reactorului CO2) in care voi baga ceva element filtrant pentru filtrare mecanica. Ramane sa ma hotarasc, unde voi pune un robinet cu stut pentru amorsarea pompei (iaca-ta, ca de asta am uitat).

Pareri, idei? Tineti cont de faptul ca peste acest ,,filtru,, vor veni cam 50-55 litri de substrat inert.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2012 12:47:18


,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Ce substrat si ce granulatie vrei sa folosesti, pentru ca este important?
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Asta vroiam si eu sa intreb. Ce granulatie. Debitul mi se pare cam anemic. Asta in conditiile in care nu ai altceva pe traseu si nici pompa nu lucreaza la nivelul din bazin.

Mai bine faceai o proba direct in bazin cu totul cuplat. Ca idee, in clip include tot traseul si da cu ceva, un bat sau o bucata de teava prin jetul de apa de la duze ca sa ne putem face o idee de cat de tare baga.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2012 13:17:25

Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Debitul mi se pare destul de bun, Daniel gandeste-te ca daca este prea mare substratul ar fi prea "instabil"
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Mda, un Manado ar deveni suspensie
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

daniel12 wrote:Debitul mi se pare cam anemic.





Ca sa facem o comparatie ochiometrica cu experimentul facut de Bogdan Hojbota la un debit de 700 l/h.

Dane, daca o luam logic, un filtru extern de 1200-1500l ar cam puternic pentru un acvariu de 300 litri, corect? Dar, in cazul unui filtru de substrat conteaza: debitul (sa-i zicem moderat), suprafata pe care este intins, grosimea substratului si binenteles capacitatea de filtrare biologica. Ar mai fi ceva, pana la urma, calitatea acestei filtrari nu consta numai in curent puternic prin ,,graunte,,. Tocmai de aceea am facut o gaura mare prin portofel, buzunare si pana-n varfurile tenesilor, in momentul in care am ales substratul Volcanit.

Din acesta proba a mea lipseste numai prefiltrarea, in rest pompa a fost cuplata exact cum va fi si pe acvariu. Acum am venit din oras, incarcat cu daruri multe: un filtru de apa de 17 cu cartus pentru filtrare mecanica (acesta din urma va fi schimbat cu niste bureti grosieri daca se colmateaza repede sita super-fina) si robinetii care ma vor ajuta sa amorsez intregul circuit.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Da, Volcanitul merita gaura in tenesi )

Abia astept sa vad ce faci cu HC-ul in Volcanit.
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Puteam sa pun pariu ca Volcanitul o sa fie substratul ales, se preteaza cel mai bine la un filtru de substrat.
S-ar putea de data asta sa numai vedem HC-ul in acest setup.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am o curiozitate ... am citit ca indiferent de reverse flow sau nu, filtrele de substrat nu se impaca cu plantele.
Am cautat si doar un singur acvariu a fost inscris la AGA si foloseste si filtru undergravel: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2008/show43.html (si aceiasi configuratie hardware apare 3 ani la rand, din 2008 pana in 2011).

Curiozitatea mea este cum o sa reziste plantele ? Ce ai vrea sa plantezi ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

La mine rezista saracele de numa-numa

Daca explici si ce anume vrei sa zici prin "rezista".

Am avut si Echinodorus pe care l-am dat afara ca vroia sa fuga cu acvariul. Acum am o tufa de Alternanthera care a pus stapanire pe coltul stang. Macrandra se inghionteste cu Hydrocotyle Leucocephala la suprafata.

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am gasit aici o discutie ca incearca sa lamureasca de ce reverse flow ar functiona doar cu anuminte tipuri de plante: http://www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=273

In principiu, majoritatea acvariilor au un substrat fertil de plantele isi trag o ce au nevoie. Unele plante prefera sa-si ia substantele prin radacini, altele prefera sa si le ia din coloana de apa. In cazul unui filtru de substrat, substratul este mereu spalat si radacinile plantelor nu au parte de suficienti fertilizanti si de acumulari de detritus ca sa se simta confortabil.
Am citit ca doar unele tipuri de plante sunt OK cu radacinile mereu spalate.

... plants that are heavy root feeders or plants that develop a large root system should be avoided ... A planted tank with Anubias, Bolbitus, Java ferns, Java Moss, and most fast growing stem plants will do well and not cause any problems with the RUGF.


De asta intrebam ce ar vrea sa planteze ... HC-ul probabil ca nu ar merge asa usor ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Mi se pare ca vorbesc in necunostinta de cauza. Am avut si am in continuare plante care-i dezvolta un sistem de radacini mare si nu sunt catusi de putin deranjate ca au radacinile spalate.

Filtrul de substrat eu cred ca are ca scop nu sa duci fertilizantii din coloana apei la radacini ci sa impiedice formarea de bacterii anaerobe care iti vor cauza putrezirea radacinilor si alte pagube
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Asa este Danut. Pe langa transportul nutrientilor din colana de apa catre radacini, impiedica putrezirea radacinlor, filtrul de substrat mai are doua avantaje: asigura o temeratura egala cu cea a apei la radacina si ce este cel mai important intregul substrat devine cel mai mare filtru biologic intalnit vreodata in acvariu.
Acum chiar daca ma injura Amano, Knott si fanii substratului fertil, imi fac si eu damblau cu filtrul asta. Tot-odata incerc si eu varianta fara substrat fertil, a la Marian.

Acum ca sunt la munca, ma gandesc la pozitionarea pompei, a prefiltrului, proiectarea unu bay-pass pe refularea si aspirarea pompei pentru a regla debitul pompei fara a interveni prin sugrumarea si ingreunarea acesteia. Mai am in cap o idee referitoare la amorsarea circuitului cu ajutorul unei pompe de amorsare, pe care am s-o caut maine prin magazine.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2012 13:47:04


,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com