[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un nou inceput  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

Salut, am refacut acvariul de la 0 datorita unor probleme cu algele(crescuse atat de mult incat nu mai statea filtrul lipit pe geam). asa ca am pus cateva poze cu noul acvariu.
Detalii acvariu: Juwel Koral 60, filtru si incalzitor juwel si lumina e de 15w.
Plante am asa:
Hydrocotyle verticillata( sper ca am plantato bine, pentru ca in pot era incurcata in buretele ala si nu am putut sa o scot fara sa rup firicelele alea)
Pogostemon Helferi( sunt cam mici, sper sa creasca )
Heteranthera Zosterfolia(eu asa am comandat dar sper sa fie asta)
Rotala Indica
Limnobium Laevigatum
image
image
image
Nu prea a iesit cum am vrut dar sper sa se aseze in timp.Astept pareri/sfaturi/critici(cat mai multe daca se poate )

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2012 12:19:24

[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Firele din stanga sunt heteranthera. Pentru pogostemon ai nevoie de mai multa lumina.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

pai ma gandeam eu ca e o problema lumina...,da nu stiu cum sa modific capacul ala, daca e sa schimb tubu ala trebuie sa schimb si droserul parca nu?
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cred ca da, insa nu bag mana in foc, nu ma pricep la treburile astea.
Poti renunta la capac si sa cumperi o lampa 2x24 W, daca iti permit fondurile. Sau sa bricolezi una.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

Pai asa ma gandeam sa imi fac una ca nu am bani sa cumpar...dar vor muri daca le las asa deocamdata?pana dau de bani
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sincer sa-ti zic, nu stiu, caci n-am crescut pogostemon. Depinde cat dureaza pana vei mari intensitatea luminii.
Prea bine insa nu cred ca are sa le mearga.

Totusi, poate vine cineva care a crescut specia si iti va spune mai in detaliu ce si cum.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

pogostemonul la mine nu a mers pina nu am avut co2 si o fertilizare cu fier foarte puternica.lumina trebuie sa fie
peste 0,5w/l.este o planta relativ dificila.sfatul meu ar fi sa plantezi foarte multe plante cu crestere rapida ca sa nu
dai iar in alge.

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

nu prea ar fi o problema cu algele ca imi iau sanitari si scap de ele...da e naspa rau daca nu se prinde pogostemonul, era planta mea preferata (
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

La ce te referi prin sanitari? Daca te referi la cory, respectiv hoplo, nu te scapa de ele.
Otocinclus mananca alge, insa nu cred ca poate face minuni intr-un acvariu invadat de alge.

Asculta sfatul colegului de mai sus si pune niste plante cu crestere rapida. Asta pentru inceput. Pe urma vei pune plante mai dificile, dupa ce treci de perioada "critica" sa-i spun asa si dupa ce bazinul se stabilizeaza.
Si bineinteles pentru niste plante dificile ai nevoie de co2, lumina adecvata, fertilizanti.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

Am sa incerc sa fac rost de niste plante care cresc mai repede, numa sper sa nu fie probleme prea mari cu lumina, am facut azi o bomba co2 sa vad cand intra in functiune. O intrebare, cum im dau seama daca e ciclat corect acvariul?
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cu teste de apa. NO2 si NO3. Intai creste NO2 ul, dupa care incepe sa scada si sa creasca NO3-ul. Cand se intampla asta, esti aproape de final. Bagi un schimb mai mare de apa si poti incepe sa populezi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

cam ce neon sa mai bag? pe langa asta de 15 w, unu de 24 w ar fi bun? am tot cautat si am gasit o metoda sa instalez un neon la capac fara sa modific prea tare capacul.
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Volumul acvariului e 60 litri? Poate ar fi mai bine inca 2 neoane de 15W. Sa mergi cu doua, dupa care pe viitor si cu al treilea.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

da e 60, sa desfac azi capacu sa vad ce fel de droser e poate merge sa bag un neon mai mare, daca nu o sa modific capacu. am facut o bomba co2 din aia si scoate o bula la cateva secunde, bula aia sta la suprafata cateva secunde dupa care se sparge in bule mai mici, unele se dizolva in apa altele stau la suprafata...asa trebuie sa faca?

This message was edited 1 time. Last update was at 31/08/2012 11:52:23

[Yahoo!]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

ok...asa arata acvariul meu in acest moment, din pacate hydrocotille verticilata nu s-a prins, probabil din cauza ca nu a fost plantata calumea, nu stiu, maine sa vad ce pot rezolva cu lumina, am vorbit cu cineva si as vrea sa pun 2 neoane de 18 w, si o sa fac un fel de lampa la cativa cm inaltime de acvariu, sa nu mai modific capacul.
image
image
plante, pe langa cele mentionate mai sus, am asa:
Ludwigia Repens ‘red’
Micranthermum umbrosum
Lindernia rotundifolia ‘variegated’
Mayaca Fluviatilis
Ceratopteris thalictroides
Cabomba Caroliniana
Alternanthera Reineckii ‘rosaefolia’
Echinodorus Tenellus
o sa mai cumpar niste java moss sa pun pe pietre, niste anubias si niste gazon la care inca nu m-am hotarat.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2012 22:37:32

[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com