[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalar bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
rdi
Junior member

Joined: 20/01/2011 15:21:38
Messages: 6
Location: Craiova
IP:
Offline

Buna ziua
Am primit cadou un scalar de la Zoomania. Il am in acvariul de carantina de 2 zile cu tratament de verde malahit. Nu parea sa aiba nimic, dar niciodata nu pun pestii noi direct in acvariu. Dupa 2 zile de carantina, pestele nu mai mananca, este apatic si pur si simplu se exfoliaza ceva ca o pielita subtire si transparenta de pe el. De asemenea i-a cam palit coloritul iar ochii nu mai sunt rosii ca la inceput ci sunt asa incetosati. Sincer nu-mi dau seama ce are si nu prea stiu cu ce sa-l tratez. Am niste ektol de la JBL dar nu stiu dc sa-l folosesc sau nu.
Poate ma ajuta cineva. Altfel voi fi nevoit sa-l arunc pt ca peste 3 zile plec in concediu si nu are cine sa-l mai ingrijeasca.Multumesc. Va doresc o zi buna.
rey4ever
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2012 17:39:58
Messages: 12
Location: Baia Mare
IP:
Offline

inceteaza tratamentul cu verde de malachit si vezi ce se intampla
[Yahoo!]
florentina_ionela
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2012 21:53:39
Messages: 67
Location: Pascani - Iasi
IP:
Offline


nui mai pune nici un fel de chimicale......lasal in apa curata
rey4ever
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2012 17:39:58
Messages: 12
Location: Baia Mare
IP:
Offline

cand eram mai micut imi placea sa umplu acvariul fratelui meu cu verde de malachit, pana in stadiul in care acvariul lumina verde) obtineam cam aceleasi rezultate ca ale tale...
[Yahoo!]
oase
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2007 21:23:08
Messages: 76
Location: Bucuresti - Sector 3
IP:
Offline

Oameni buni, era o problema din august anul trecut!
Cititi si voi data postarii. Cred ca din scalarul acela a ramas acum doar amintirea...
[ICQ]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com