[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 2 clovni  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

Am citit pe forum informatii multe despre pesti marini da nu am gasit sau nu am inteles eu corect exact ce si cum si daca doriti puteti sa ma ajutati cu niste informatii.
Doresc sa imi fac un acvariu cu 2 clovni si vreau sa stiu necesaru minim de care au nevoie deoarece nu am mii de euro sa bag intr-un acvariu marin.Daca puteti sa imi insirati de ce am nevoie la ei si de ce va multumesc mult
[WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai e cam vaga intrebarea - caci presupun ca ai citit topicurile despre acvarii mici deschise aici - asa ca mai usor ar fi daca ne spui ce nu ai inteles decat sa descriem noi iar toata povestea
In al doilea rand, daca apar liste - imediat apar si intrebari daca se poate fara una sau alta, si nu se ajunge nicaieri..

Asa ca spune te rog ce ai inteles tu ca ar trebui, si poate clarificam situatia.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

Filtru extern este obligatoriu sau pot pune si unu de interior..ca am vazut ca alea externe sunt destul de scumpe
[WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

E discutabil. Initial oamenii foloseau filtre externe dar le curatau la fel ca la plantate adica rar (odata pe luna sau chiar mai rar) - iar dupa luni de zile se trezeau cu alge foarte multe. Cand se analiza situatia, se observa o concentratie foarte mare de No3 - concluzia fiind ca filtrele prind prin natura lor multa murdarie, dar murdaria aceea se acumuleaza si devine un 'nitrate bomb'. :a plantate e inca in grafic sa ai un No3 de 50 sa zicem - pestii sufera pe la 100 deja. Doar ca la marine, No3 10 e limita maxima - altfel dai in alge (caci ... asa e la marine se pare). Prin urmare, la plantate poti sa o lalai cu curatenia, la marine insa nu, trebuie sa umbli foarte des la el, cel putin odata la 2 saptamani - asta daca ai grija sa nu dai mult de mancare, samd.

Am ales sa merg si cu filtru extern dar i-am pus un burete pe intake incat mizeria sa ramana multa in acvariu de unde o scot saptamanal (sper in felul asta sa mai reduc perioada de 'curatare' a filtrului extern).

Insa se merge cu success si pe ideea filtrelor hang on back pe care golesti de bilute si ce altceva mai au - si umpli compartimentele cu substante care sa curete chimic apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2012 01:40:22


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

eu am un clown si ceva corali int-un acvariu minimal care are doar o pompa si filtrare bilogica:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20293.page

Acvariul meu
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Un acvariu mititel (30-50 litri),
- Un filtru extern, in care sa pui Matrix/Denitrate (neutralizare nitrati) si ceva Antiphos (neutralizare fosfati),
- O lampa,
- O pompa care sa miste apa in acvariu,
- 4-5 kg de roca vie + 1.5 kg nisip (se cumpara de la magazin, ambele),
- Apa "marina" se face din apa de osmoza + sare speciala,
- Dozajul general este de 1 kg sare / 30 litri apa osmoza,
- Trebuie sa schimbi cam 10-15% apa/saptamanal (5-7 litri),
- Temperatura in acvariu nu trebuie sa depaseasca 26 grade (daca ai si corali)... daca ai numai pesti si pietre, acvariul poate suferi si o temperatura mai ridicata.
- Prepari apa "de mare" si o pui in acvariu, peste pietre si nisip... lasi acvariul sa se cicleze (o perioada sigura este 30-45 zile).
- Faci teste de apa, saptamanal... te intereseaza (in principiu) amoniacul, nitritii, nitratii.
- O sa vezi ca intai apare si creste nivelul de amoniac.
- Apoi, acesta (nivelul de amoniac) scade si incep sa apara nitriti...
- Povestea se repeta si cu nitritii... acestia scad si, in locul lor, apar nitrati.
- Ciclarea acvariului se incheie atunci cand nitritii scad spre zero si nitratii ating valori intre cuprinse in intervalul 2-10...
- Acum acvariul este pregatit sa primeasca primele vietati...


Cam asta e tot, pe scurt.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Kovacs Mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2012 00:18:52
Messages: 44
Location: Arad
IP:
Offline

@koala fix asa vroiam sa sune un raspuns.

Multumesc mult!
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com