[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu nano  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

adu wrote:daca limnophila (care este inca mica) este verde, sa meresc fertilizarea cu macro?

Marti cred ca are dreptate.
La cat macro torn eu in acvariu si tot nu reusesc sa inrosesc Limnophilla. Nu ca as fi inrosit alta planta Asa ca singura varianta ramane cea expusa de Marti. Ma tenteaza si pe mine sa aplic teoria, dar mi-e cam lene.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

eu am avut la un moment dat un acvariu de 80 de litrii , in care aveam un filtru aquael fan 1, tineam 3 corry si 4 molly,
desigur filtrarea era proasta, dar compensa prin multe plante (cu multe alge) si avem o limnophila mega rosie, si eustralis stelata si h. polisperma si rotala toate rosii...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

Se mai adauga la Hardwere: un filtru extern Boyu EF-50, si un difuzor ceramic.

Am sters ieri geamul de la bec(ma mir cum se mai trecea lumina ), am spalat burelete de la filtrul celalat asa ca sper sa fie in regula,desi e cam albicioasa apa, o mentin cu schimburi de 5 litrii la una - doua zile.

Plantele sper sa inceapa sa isi revina , caci 2 zile au fost private de co2 , au primit doar easy carbo.

pestii.. am o femela care are un comportament cam ciudat.. se ridica de coada ca si cum ar fi plina cu aer(Coada) si are niste miscari asa mai atipice.... se vede ca se trage de ea sa stea dreapta... am mai avut o femela care am zis ca se duce, statea intr-un colt la suprafata ca si cum nu avea aer... eram sigur ca moare... si pana la urma cred ca tregea aer in piept ... se pregatea sa nasca


a si am inceput marea separere a crevetilor in bazinul celalalt


femela.... e cu burta in sus.... se duce.... sau e masculul.... ma f.... sunt praf eu nu stiu care e treaba.... ca nu le-a mers bine la astia.... le-am luat si filtru special pentru ei sa fie apa curata.... schimb de apa sa fie in regula pana se cicleaza complet... desi eu zic ca este... in fine.... vad eu da cred ca renunt daca nu reusesc sa tin niste pesti rezistenti... nu are rost.. tind plante si aia e....

This message was edited 3 times. Last update was at 05/02/2010 13:06:15

[Email] [WWW] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Foarte dragut acvariul ! Felicitari.
Micutii astia de microrasbora galaxy sunt foarte frumosi maine imi vin si mie 5 junori pentru acvariul mic de 37l. Sunt chiar asa timizi pe cum se zice, adica mai timizi decat neonii ?
[Email] [WWW]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

da chiar sunt timizi adica eu am tot incercat sa ii fac sa iasa.
daca le dau grindal si nu ma misc ies si ei ca le place.
pe noni chiar ii vezi astia sunt cu adevar niste pesti timizi care beneficiaza si de ascunzisuri o gramada, datorita dimensiunilor lor reduse
sa-ti traiasca si sa se inmulteasca
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

danc wrote:Foarte dragut acvariul ! Felicitari.
Micutii astia de microrasbora galaxy sunt foarte frumosi maine imi vin si mie 5 junori pentru acvariul mic de 37l. Sunt chiar asa timizi pe cum se zice, adica mai timizi decat neonii ?


am cca 17 bucati inuntr-un bazin de vreo 25 L brut plin cu moss, crede-ma ca nu ii vad decat daca ma indepartez, si atunci nu pe toti. Neonii ii poti dresa chiar sa manance din mana. Cred ca daca ai tine micro intr-un steril o perioada, si supravietuiesc ai putea sa ii dresezi si pe ei, sau poate puii lor

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sa vedem ce o sa fie...azi merg dupa ei.
Numai bine, merci la fel adu
[Email] [WWW]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

deci pe cine sochez ???

cam asa arata acum scapeul meu sariti cu pietre

De ce e in starea asta? Pentru ca am primit niste plante pe care intentionam si inca intentionez sa le pun in acvariul cel mare(275 l) care urmeaza sa vina(de vre`o 3 luni t0t incerc.... - acum sunt la a 2 a incercare la al 2 lea acvariu - ma rog mai multe detalii si peripertii cu acvariul va dau in jurnalul acvariului cu pricina).

eeeee, ideea este ca s-a amanat si inca nu este gata si normal ca plantele nu s-au oprit din cretere! si nu pot sa renunt la nimic ca toate imi plac. heterantera z o tin pentru inceput sa nu ma umplu de alge. blixele raman, limnophile si ele , eustralis nu mai vorbim, micrantemnum moss utricularia, cuba, un fir de rotala(care o sa ajunga ditamai tufa un pogostemon niste echinodorusi tenelus si un eriocaulon cinereum. toata abia asteapta sa junga in marele acvariu.
deci momentan este un depozit.
o sa si tund varfurile alea, si o sa va arat poza.
nu mai ferilizez, decat asa o data pe saptamana doza zilnica. si nu prezinta carente... ciudat fenomen .... fac asta ca si asa cresc repede... nu stiu cum se face. singura schimbare pe care a primit`o acvriul meu in afara de ce stiti este apa de osmoza.

in rest uitativa si dati cu piete
image

image

a da si multumesc pe calea asta lu domnu ciprian = pentru cantitatea de plante - ca de la el sunt

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2010 19:16:17

[Email] [WWW] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

vad ca`i merge la tzepos, bravos

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

merge, dar nu prea reusesc eu sa fac varfurile rosii la plante...
la inceput fertilizam cu macro si aveam co2 mic(in jur de 6) acum nu mai fertilzez dupa cum am zis mai sus da am co2 mai mic ( 6 jumate pana in 7)
nu am reusit se sincronizez si una si alta
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

adu wrote:dar nu prea reusesc eu sa fac varfurile rosii la plante...


http://acvariu.ro/forum/posts/list/10957.page

Toate cele bune.

This message was edited 3 times. Last update was at 01/04/2010 16:03:43

adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

1. bine ai revenit maestre
2. ma simt onorat ca am un post pe jurnalul meu(de cand asteptam interventia ta)
3. multumesc pentru interes.

dupa ce tund(asta dupa paste ) incerc sa fac sincronizarea cu co2 si macro. sa vad daca iese ceva. in rest stau cu ochii pe experimentele pe care le-ai demarat
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

1. bine ai revenit maestre
2. ma simt onorat ca am un post pe jurnalul meu(de cand asteptam interventia ta)
3. multumesc pentru interes.


Despre mine e vorba? Daca da, multumesc pentru intampinare, dar sa nu exageram.

Adu, daca vrei sa mergi pe ADA, pentru plante rosii poti incerca ADA ECA. E un produs care exact asta promite: un colorit intens.
Aflam, cu ocazia asta, daca merge si in cazul unei fertilizari ADA + macro.

Toate cele bune.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com