[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cumpar capac  XML
Forum Index » Cumparari
Author Message
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

nu stiu cat o sa mai dureze pana cand confratii nostrii intru acvaristica o sa realizeze ca cel mai bun capac e ala care nu exista. pe langa aberatia estetica mai are si o gramada de inconveniente functionale. nu vor oamenii sa aiba si ei o floare de ceva, sa le respire pestii sa nu le rugineasca instalatiile. parerea mea e ca aceste nenorocite de capace sunt o cutuma mostenita de pe vremea cand se considera ca acvariile si nu fumatul daunau sanatatii

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

schizotron wrote:...cel mai bun capac e ala care nu exista.


Off topic: Sunt de acord cu tine, insa stiu pe cineva care plange inca dupa un peste scump sarit din acvariu ca nu a avut capac smilie . Deci lipsa capacului chiar dauneaza, in anumite conditii, sanatatii

http://www.seachem.ro
[Email]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

offtopic dar precizare necesara.
La capacul din plexiglass, daca respectivul plexic are grosimea de 2 si lungimea mai mare, flambeaza precum stindardul piratilor in vant. Altfel e extrem de usor de facut.
Capacul din parchet e mai migalos, tinand con ca o placa are latimea de 19,8 cm si iese cam mare - trebuie multa dibacie la taiatul drept pe lungime.
Cu rigipsul am facut pentru niste scartani un suport de afisat preturi - magar. Si desi am folosit rigips verde vopsit dupa prima ploaie, gipsul dintre hartii a devenit extrem de casant si paaa.
Pricum, sunt extrem de interesat sa vad ce protectie adopta pentru rigips si ce anduranta are capacul.

I shut my eyes in order to see...
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Schizotroane...nu zic..vara intr-adevar nu e neaparat un capac. Da ia gandeste-te iarna...alt fel se mentine temperatura. Si lumina nu se pierde in aceeasi masura cand ai capac. Eu acuma n-am...recunosc, da la fostul bazin aveam si eram multumit de el...o sa-mi fac si eu mai incolo, da tin sa zic ca o sa-l fac din PVC...repet: PVC!!!
[Email] [Yahoo!]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

ok, baieti, vad ca sunteti inca in urma cu preparatul
nu ma mai uitasem de mult pe acilea, k am creztu că e totul în regulă
. dar se pare că...........
bun:
luăm o buc rigips anti umezeală, o însemnăm cu creionul, trasăm, tăiem cu, atentie!, kutterul apoi montam "profilul" de "L" ăla din tablă pe colţuri şi cu bormaşina băgăm şurubele de rigips.
apoi mai putem să îl şi antfonăm punându-l în două rânduri cu spumă polidiuretică la mijloc
-printre aceste 2straturi se pot trage înainte d sspumă cabluri, furtune, ...toată instalaţia........apoi se face o soluţie din grund gri cu bronz aluminiu şi se dă pe partea internă: antifonează, fereşte de infiltraţii şi - mai ales - oferă neoanelor o putere dublă de iluminare. pe exterior puteti da cu o vopsea-spray ce culoare doriti. gata
alte info mai doriti?
satisfacut drilea si CristiCiju?

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
CristiCiju
Junior member

Joined: 01/05/2005 19:40:36
Messages: 61
Location: Radauti
IP:
Offline

furnici wrote:ok, baieti, vad ca sunteti inca in urma cu preparatul
nu ma mai uitasem de mult pe acilea
satisfacut drilea si CristiCiju?


Imi pare rau dar imi scapa ideea! Cred ca ma confunzi!
[Yahoo!]
drilea
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2004 16:49:03
Messages: 201
Location: Voluntari Ilfov
IP:
Offline

:bcoarda: :bguit: :bnegru: :brosu: :yeah2: :bravo2:

adica mersi de informatiile de mai sus. Oricum o sa pun si poze cu ceea ce am sa fac. :-)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cumparari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com