[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou plantat! In cautare de sfaturi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Incepatoarea~
Junior member

Joined: 07/03/2024 22:37:11
Messages: 9
IP:
Offline

Pai lumina o tin 10-12 ore pe zi. Lampa de o am acum are 10W si m-am gandit ca daca e mai slaba pot sa o las mai mult ca sa primeasca plantele destul. Acum astept sa vina 2 neoane T5 de cate 24W fiecare si odata puse o sa scad la 6-8 ore.

Alge care sa arate asa n-am mai vazut nici pe google. S-ar putea sa fie. Sa scad numarul de ore si cat fertilizant pun?

Lemnul e mangrove si e la 'inmuiat' de doua luni. Stiu ca taninul nu e daunator, dar acuma na.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12956
Location: Bruxelles
IP:
Offline

10-12 ore pe zi e enorm, chiar si pentru o lampa slaba. Daca vii acum cu un plus de 48w, chiar daca scazi si la 3 ore pe zi perioada, o sa ai explozie de alge cu nu s-a mai vazut.
La lumina se umbla treptat, de obicei lumina se seteaza in prima zi (ca si intensitate) si nu se mai umbla decat la perioada de iluminare.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1202
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Prea multa lumina creeaza alge pe pietris,trebuie sa faci un program de iluminare conform indicatiilor dp forum
[WWW]
Incepatoarea~
Junior member

Joined: 07/03/2024 22:37:11
Messages: 9
IP:
Offline

O sa iau o priza smart si o sa trec la un program de 4 ore lumina, 4 pauza si 4 lumina. Am citit ca impiedica cu mult formarea algelor.

M-am documentat putin si am un tip de alge maro (diatomee). Inofensive, dar hidoase. Apar la acvarii tinere si majoritatea spun ca vor trece de la sine. Totusi prezenta lor ar indica lipsa de lumina.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1461
Location: Austria
IP:
Offline

Aceste alge apar la acvari crude este si un semn ca esti pe drumul cel bun. Dispar de la sine dupa un timp, cand dispar acvariul trece la urmatoarea etapa.
Acum cu lumina ,nu am folosit nici o data pauza ( este parerea mea peoprie ) . In natura nu exista asa ceva ,de ce sa fac asta ?
Plantele primele ore din lumina nu acumuleaza din coloana de apa ce au nevoie ,abia dupa 2 3 ore incep acumularea . Vietuitoarele ce sa zic cred ca e clar . Tie tiar conveni ca ziua sa tina doar 4 ore? Dup 2 ore noapte dupa iarasi zi 4 ore si iarasi noapte 8 10 ore? Cum am zis parerea mea.



Ce a functionat mereu la mine a fost : 6 ore lumina la inceput si crescut treptat pana la 8 ore, dupa acea crescut doar din intensitate cate putin pana ajung acolo unde planta acumuleza si perleaza cel mai bine ultimele ore de lumina.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/05/2024 21:12:43

[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com