[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Monitorizare temperatura  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Cand eram tanar eram si eu prins in tot felul de proiecte diy. Acum iau in considerare costul, utilitate, safety si mai ales timp. Am ajuns la concluzia ca timpul meu este mai pretios decat o mica economie.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1442
Location: Austria
IP:
Offline

flo77 wrote:Cand eram tanar eram si eu prins in tot felul de proiecte diy. Acum iau in considerare costul, utilitate, safety si mai ales timp. Am ajuns la concluzia ca timpul meu este mai pretios decat o mica economie.

Aici mare adevar spui.
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

https://www.amazon.com/MOCREO-Temperature-Waterproof-External-Refrigerator/dp/B09QM4P4VP/

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:https://www.amazon.com/MOCREO-Temperature-Waterproof-External-Refrigerator/dp/B09QM4P4VP/

Multumesc, le-am vazut. Ar fi si aia o posibilitatea, dar senzorii sunt cam scumpi, cam $30 bucata. Cam cat un controler. Poate de sarbatori mai scad pretul...

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

flo77 wrote:Cand eram tanar eram si eu prins in tot felul de proiecte diy. Acum iau in considerare costul, utilitate, safety si mai ales timp. Am ajuns la concluzia ca timpul meu este mai pretios decat o mica economie.


Cand eram tanar... nu eram asa puturos, faceam chiar mai multe.
Ai dreptate, din punctul tau de vedere, dar daca o faci sub forma de hobby... suna altfel.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Acum, pun si eu o intrebare de neam prost.. nu ca m-ar alerga banii prin cartier, dar ce e asa de scump 30$? Chiar si inmultit cu 8..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu ar fi scumpe, poate sunt eu influentat de pretul controlerelor de pe piata:$39 ptr unul wifi, 30 ptr. control local.
https://www.amazon.com/gp/product/B087Q3FHKC/ref=ewc_pr_img_1?smid=AON8DME687K1&th=1

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu l-as alege pe ala cu hub centralizat si as mai lua senzori (treptat, 1-2 bucati pe luna, ca sa nu ma rupa la buzunar). Face ce ai cerut si nu-ti confera batai de cap sau timp pierdut.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Adevarul e ca din poze par a fi destul de solid construite. Poate ca ar fi interesant sa comand un hub si 2 senzori , il testez si daca nu imi place il trimit inapoi.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si sa ne impartasesti parerile

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

M-am tot uitat peste Sonoff TH10 si TH16 , cred ca nu se mai produc si au fost inlocuite cu Elite. Ca timp de livrare dupa sarbatori si daca mai adaug timpul si materialele necesare realizarii unei instalatii electrice decente nu pare prea atragator
Am gasit un deal pe ebay la ceea ce mi-a propus initial Dan in postul#2. Am gasit senzorii cu display la $22 si cei fara display la $16. Am comandat si gateway-ul - IBS-M1 Wi-Fi Gateway(poti conecta 50 device-uri). L-am gasit la $30.
Si pentru ca mi-au mai ramas bani am comandat si un controller wifi Inkbird ITC306A. Vine cu 2 senzori de temperatura(alarma cand diferenta de temperatura aratata de cei 2 senzori depaseste o anumita limita. A fost vreo 37$.
Tocmai am pus comanda ar trebui sa le primesc in maxim 10 zile cu exceptia senzorilor cu display caci vin tocmai din China(ca i-am vrut eu cu sonda din plastic, nu din inox).
In prealabil am comandat un controler STC-1000WiFi de la Elitech.
A fost vreo37$, a venit cu sonda de plastic, 2 prize incorporate(una incalzire, alta racire), carcasa solida , setare usoara, histerezisul minim dev 0.2C atat la incalzire cat si racire, sonda se poate calibra. Mie chiar imi place scula , sa vedem cum se comporta in continuare.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2022 09:16:01


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Mi-au sosit si majoritatea sculelor de la Inkbird: controllerul Wifi, senzorii de temperatura(cei fara display) si gateway-ul. Le-am conectat fara probleme. Cu surprindere am constatat ca conexia BT dintre senzori si gateway merge neasteptat de bine(senzorii sunt in garaj, gatewayul in casa, cam 6-7 m distanta. Nu-mi prea place aplicatia de la Inkbird , dar e OK. De exemplu , ma pot conecta cu telefonul la senzori fie prin BT fie prin WiFi. Daca calibrez senzorii folosind aplicatia BT, datele nu se transfera si ptr. aplicatia wifi, trebuie sa fac calibrare inca odata. Practic nu calibrez senzorul ci aplicatia. La fel si ptr setpointurile ptr. alarma. Calibrarea am facut-o doar intr-un singur punct, folosind apa cu gheata.
Controlerul de la Elitech chiar imi place, chiar ma bate gandul sa mai comand unul mai ales ca s-au ieftinit la $29. De fapt cred ca comand 2 si il returnez pe primul(ca-i cu returnare gratis pana in 31 ianuarie ).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Life is good!
Am contactat Elitech in legatura cu diferenta de pret si in mai putin de o ora mi-au trimis inapoi $11(diferenta dintre pretul vechi si cel nou). Bineinteles ca mai pun o comanda pentru inca un controller.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Am prit si termemetrele cu display. Au venit tocmai din China, a durat 16 zile pana le-am primit.
Ca o recapitulare:
1. Control temperatura: folosesc incalzitoare Eheim + contrlere externe. Ca si controlere folosesc fie Inkbird ITC-306A(atat local cat si WiFi) sau Elitech STC-1000ProWifi. Mie pesonal imi plac mai mult cele de la Elitech. Termostatul incalzitorului este setat 1-2 grade peste setpointul de la controller. In felul asta am o protectie in plus la supraincalzire. Deasemenea, deoarece comutatia se face in controller pot spune ca se prelungeste viata incalzitorului. Reglajul temperaturii este mai precis, histerezisul mai mic si nu exista probleme la reglajul temperaturii atunci cand se folosesc doua sau mai multe incalzitoare.In cazul controlerelor WiFi reglajul si monitorizarea temperaturii se poate face de la distanta. Am vrut si aici redundata pentru cazul in care sonda controlerului se buleste.
2.Monitorizare temperatura si alarme: Am folosit sistemul de la Inkbird cu termometre BT model IBS-TH1 (fara display) sau IBS-TH1Plus cu display local. Am folosit un gateway IBS-M1 pentru conexie WiFi. La gateway se pot conecta maximum 50 senzori. La toata aparatura folosita am preferat senzori de plastic in locul celor din inox. Senzorii fara display transmit temperatura din acvariu si umiditatea din camera, iar cei cu display transmit in plus si temperatura din incapere.
Cumparaturile le-am facut pe ebay si Amazon.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Raman la parerea mea: dati prea mult pe acelesi chinezarii, fie vopsite, fie coafate.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

In afara de elementele tehnice si cele legate de safety si intretinere, in alegerea componentelor a contat si costul total: materiale(aici considera si cabluri, prize, cutii etc), costuri de procurare(transport, taxe). Si bineinteles ca aici am adaugat si manopera pentru ca intamplator pun pret pe timpul meu liber.
@adiio Cat timp crezi ca ti-ar lua sa proiectezi, construiesti, programezi , calibrezi un sistem de monitorizare ptr 8 acvarii. Poti lua in considerare ca disyanta maxima intre acvarii este 4 metrii, dar posibil sa se extinda la 6m.
Si esti convins ca sistemul realizat va fi la fel de safe si fiabil ca si chinezariile alea din comert?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cred ca toate device-urile noastre de la acvarii (si majoritatea din casa) sunt fabricate in China.
Eu personal n-am cunostintele necesare sa construiesc un controller de lumini, de ph, de temperatura, sau un simplu monitor.
Normal, as putea sa apelez la cineva sa imi faca - tot cu piese chinezesti, ca e mai ieftin. Costurile ar fi un pic mai scazute, dar n-as beneficia de un produs cu aspect frumos, de garantia comerciala, de documentatie, etc.
Sunt total de acord cu sistemele manufacturate in regim propriu, dar atunci cand necesitatile sunt atipice si nu exista ceva "de-a gata".


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

flo77 wrote:In afara de elementele tehnice si cele legate de safety si intretinere, in alegerea componentelor a contat si costul total: materiale(aici considera si cabluri, prize, cutii etc), costuri de procurare(transport, taxe). Si bineinteles ca aici am adaugat si manopera pentru ca intamplator pun pret pe timpul meu liber.
@adiio Cat timp crezi ca ti-ar lua sa proiectezi, construiesti, programezi , calibrezi un sistem de monitorizare ptr 8 acvarii. Poti lua in considerare ca disyanta maxima intre acvarii este 4 metrii, dar posibil sa se extinda la 6m.
Si esti convins ca sistemul realizat va fi la fel de safe si fiabil ca si chinezariile alea din comert?


Da sunt convins.
image

Am loguri din Februarie

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2022 07:36:48

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

@adiio Multumesc pentru sugestiile date. Desi din motive personale eu nu le-am urmat, ele sunt foarte valoroase si poate altcineva le va gasi utile.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Se pare ca sistemul si-a dovedit utilitatea mai repede decat as fi dorit eu.
Joi eram la munca cand a inceput sa-mi bazaie alarma pe telefon. Ma uit sa vad despre ce-i vorba si constat ca temperatura in toate acvariile era foarte scazuta. O rog pe nevasta-mea sa inspecteze despre ce este vorba si constata ca lasasem usa la garaj deschisa, temperatura in garaj a scazut foarte mult , incalzitoarele nu au mai facut fata.
Si incaun lucru pe care l-am invatat din greseli. Contolerul Inkbird are o alarma pentru Continous Heating,. Deobicei nu o setez, dar se pare ca la un contoler am uitat sa o dezactivez. Se pare ca aceasta conditie nu numai ca activeaza o alarma, dar si inchide contolerul. Asa ca am avut din nou fun cu temperaturi scazute intr-un acvariu.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com