[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Timp iluminare - lumina modulata  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Acvaristica e mai mult chimie, biologie..
Totusi, chiar si haosul are un algoritm. Adesea simplu.
Programul e o jucarie, un punct de plecare.. aplicand formule cunoscute si prezente.
De altfel, pentru ce se mai aplica lumeni/litru etc.. Nu e chiar totul sare 'dupa gust'. Cei mai mari bucatari, gatesc fara reteta. Dar asta, doar pentru ca o stiu deja din cap.

Dar.. am inceput sa inteleg, mai mult decat pare. Nu despre acvaristica.. mai mult despre acvaristi.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/08/2022 01:00:30

[Email] [WWW]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Daca intelegi acvaristica intelegi si acvaristii. Dureaza ceva. Eu nu ma dau batut.
E chimie si biologie in principal dar in timp le vei deprinde. Ai putea vinde ce construiesti ptr automatizare, mai ales ca se poate costumiza produsul.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2022 06:43:28


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

mellbo wrote:Acvaristica e mai mult chimie, biologie..


Ce ar fi sa mai adaogi la lista: geografie, ecologie, fizica, matematica, ceva meteorologie ... Ciclide africane sau sud americane? Pe unde e Tanganika? Care sint conditiile in care traieste Beta Splendens in Tailanda? Pe unde e Patzcuaro in Mexic? Cam pe la ce temperatura rezista PVC? Ce metale nu sint toxice? Cum se lucreaza cu tevile de PVC? Dar cu PPR? Aaaa, vrei un stand sau capac . Lemn, metal sau plastic? Ajungi la bormasina, surubelnite, ferastraie, clesti, popnituri, suruburi, holzsuruburi, masina de slefuit, dremel, ... Vrei si ceva automat? Electronica de baza pt. ceva mai simplu plus citiva senzori. Vrei mai multe automatizari? Ajungi la Arduino, RaspberryPI, Python, WiFi, comunicatii, VPN, ... Si ai ajuns la IT.

Dupa cum vezi toate sint legate de un acvariu. Desigur ca nu sint neaparat necesare, poti sa le si cumperi gata facute sau poti sa ai un acvariu doar cu filtru si lumina. Cit de departe mergi trebuie sa hotarasti singur.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In primul rand, acvaristica e un hobby, sa nu uitam asta. Mi se pare ca metoda trial and error aduce mai multe satisfactii personale decat calculele matematice si formulele din chimie.
Ani de zile am uns scoala cu slanina, in speranta ca vin cainii si o mananca..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Ani de zile am uns scoala cu slanina, in speranta ca vin cainii si o mananca..


, asa ma mai alinta bunicul prin 1985
[Email]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Cu riscul sa nu fiu pe gustul vostru, dar mie nu-mi place deloc metoda trial and error.
Accept doar metode de Adjust On-The-Fly, dar cu puncte de plecare calculate si pre-gandite.
Aste e! Suntem diferiti. Asta face Natura. Nu-i asa ?
[Email] [WWW]
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

mellbo wrote:Eu am UPX, asa ca e ok

Da brava bre.... , nu iteleg de ce ii faci reclama daca noi nu-l putem folosi
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Flash wrote:
mellbo wrote:Pentru incepatorii care vor mai fi in cazul meu, am facut o aplicatie (windows) pentru mine si o impart si cu voi pentru calcul iluminat modulat.
Descarca de aici.



smilie
Atentie: pentru a putea folosi aceste aplicatii aveti nevoie de acordul UPX.


Eu n-am UPX si tot am reusit sa il rulez.

De ce l-ai limitat la 9999lumeni? Si am vazut acvarii de peste 10 tone pe undeva.
Mmmm, Ok, face un grafic. Momentan nu vad la ce l-as putea folosi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Dr Nano wrote:Daca intelegi acvaristica intelegi si acvaristii. Dureaza ceva. Eu nu ma dau batut.
E chimie si biologie in principal dar in timp le vei deprinde. Ai putea vinde ce construiesti ptr automatizare, mai ales ca se poate costumiza produsul.


Crevetzeii sunt un punct de plecare in hobby.
Un nano de 15-20l, filtru hang-on, plante pe decor si gata de start.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2022 17:33:57


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Liv wrote:
mellbo wrote:Acvaristica e mai mult chimie, biologie..


Ce ar fi sa mai adaogi la lista: geografie, ecologie, fizica, matematica, ceva meteorologie ... Ciclide africane sau sud americane? Pe unde e Tanganika? Care sint conditiile in care traieste Beta Splendens in Tailanda? Pe unde e Patzcuaro in Mexic? Cam pe la ce temperatura rezista PVC? Ce metale nu sint toxice? Cum se lucreaza cu tevile de PVC? Dar cu PPR? Aaaa, vrei un stand sau capac . Lemn, metal sau plastic? Ajungi la bormasina, surubelnite, ferastraie, clesti, popnituri, suruburi, holzsuruburi, masina de slefuit, dremel, ... Vrei si ceva automat? Electronica de baza pt. ceva mai simplu plus citiva senzori. Vrei mai multe automatizari? Ajungi la Arduino, RaspberryPI, Python, WiFi, comunicatii, VPN, ... Si ai ajuns la IT.

Dupa cum vezi toate sint legate de un acvariu. Desigur ca nu sint neaparat necesare, poti sa le si cumperi gata facute sau poti sa ai un acvariu doar cu filtru si lumina. Cit de departe mergi trebuie sa hotarasti singur.


Asa: da! (raspuns)

In primele zile ale acvaristicii, am fost hotarat sa automatizez (tot)... (bag PWM la leduri, cu program scris in 4 variante, accesabile din buton ori telefon)

(lucru' cu Microchip la microcontrolere. Arduino si microcontrolere' compatibile: sunt de casa pionierilor si a soimiilor patriei)

Acum: cumpar tot ce trebuie ori este necesar. (imi fute prea mult timp din viata, sa fac ceva dedicat/cu mainile mele, related la bazin)

Exista de cumparat: cumpar'.

Realizam' ca orice ora trecuta, este o ora minus din viata noastra...



This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2022 22:57:03


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

@eversad ai surprins foarte exact punctul meu de vedere. Vine o vreme cand timpul nostru este mai pretios decat mandria/orgoliul personal.Mai mult cateodata produsul DIY iese mai scump decat un produs cumparat de-a gata pe piata. Sau ajunge sa fie aruncat intr-un sertar osnic in garaj pentru ca il vei considera inutil sau unsafe sa-l folosesti. Asta nu inseamna ca nu apreciez ce face @mellbo, ba chiar il admir. Dar stiti ceva, din ultimele lui postari vad ca are si el un inceput de MTS, sunt curios cat timp o sa aibe sa intretina multiple acvarii, sa se ocupe de electronica si sa aibe timp si de familie.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

sunt in configuratia asta de multi ani. norocul meu ca femeia mea e la fel de ticnita ca mine, altfel probabil...

Cu acvariu nu stiu cat ma va tine, recunosc. O sa vedem noi. Eu tot sper ca acvariul sa devina mai independent, macar 7-8 zile. Si pare ca incepe sa nu mai aiba atata nevoie de mine.

Ca tot zicea cineva de timp pretios. Da' ce drecu facem cu timpul? Daca sa bricolam ceva cu manutele inseamna timp pierdut, atunci ce?

Sa stau cu o bere in mana aia e timp castigat? Nu stiu, dar eu asa ma relaxez. Muncind ceva. Cam de la 15 ani. Credeati ca-mi mai revin?

Si eu prefer sa cumpar dar in general nu gasesc produsul care sa faca ce vreau eu sa faca.

This message was edited 5 times. Last update was at 15/08/2022 11:58:49

[Email] [WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com