[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Boala neon sau nu  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Mie nu imi place treaba asta si n-am fost adeptul lui 'hai sa bagam de toate in acvariu, sa fie acolo, preventiv" doar pentru motivul ca sunt ieftine.
La fel ca in cazul oamenilor care iau antibiotice aiurea, preventiv, apar bacterii si infectii rezistente la antibiotice.
Sfatul meu, actioneaza de la primele simptome doar daca sesizezi o problema in acvariu. Daca nu sunt semne, da-i pace.

Al doilea sfat, folositi medicamente si tratamente dedicate acvaristicii. Substantele sunt calculate si exista o schema de dozare bine pusa la punct.
Singurele exceptii de la medicamente si chestii babesti pe care le-am facut si le-as face in continuare ar fi:

- crengute de salcie pentru tratarea apei verzi
- eritromicina pentru tratarea cyanobacteriei

Si subliniez inca o data - dupa aparitia problemelor, nu preventiv, aiurea.

La popularea unui acvariu, sau la achizitionarea de noi vietati, eu am folosit pentru perioade scurte Easy Life Voogle pentru apa dulce si Herbtana pentru apa sarata.
Ajuta sistemul imunitar al pestilor si reduce stresul de dupa transport si dupa aclimatizare.

Si m-am saturat sa aud: da, dar pisatul ala costa 3 lei in timp ce produsul x costa 30, plm, ie scump dom'le
Cand te hotarasti sa iti iei peste, pisica, caine, sconcs, leopard, etc - iti asumi si niste responsabilitati si niste cheltuieli.
Nu ti le asumi? Ia-ti o carte de colorat cu animale.

Si inca o chestie, produsele de la farmacie nu au intotdeauna puritate de laborator. Dimpotriva, contin potentiatori de gust si tot felul de arome.


generic, toate trei sunt si tratamente si preventiv. acuma, inainte de a folosi, cum am spus, fiecare trebuie sa isi faca rost de detalieri pt practica.
nu am stiu ca chimia e sinonima cu leacul babesc. ?) numa bine, sanatate.

”sunt o somitate in treling”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ia rasfoieste tu forumul si vezi cate leacuri babesti gasesti date ca sfaturi "din chimie". Nu era ceva legat strict de tine, dar daca tot te-ai simtit.. Am aruncat un ochi peste postarile tale. 80% se citesc cu greu, pentru ca folosesti diacritice, desi ti s-a spus de cel putin 4 ori sa nu o mai faci.
Nu gasesc o prezentare a ta, sa stim cu cine stam de vorba. Poate esti urmasul lui Nicolae Teclu si noi nu stim. Nu gasesc un topic in care sa ne prezinti realizarile tale in domeniul acvaristicii, in afara de 2 poze cu niste moss prapadit legat cu sfoara de canepa.
Eu m-am saturat sa le explic oamenilor ca zapada galbena nu e buna pentru consum. Cine stie sa inteleaga ce am scris in postul anterior (si in altele) si sa preia esentialul, bravo lui. Cine nu, vine cu arogante si sare de cur in sus pentru ca s-a simtit vizat.
Eu nu sunt chimist, dar sunt acvarist (surpriza, asta e un forum de acvaristica). Eu vorbesc de obicei din experienta, nu vin cu posturi copiate de pe forumul celalalt (post din 2011, cred ca suntem in 2022).


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

Olala, da ce ambalat sunte?i...cu diacritice, c? e lb româna.dar de ce v-a?i ambalat a?a?ave?i totala dreptate, nici mie la farmacie , cînd cump?r ceva, nu mi se descinta nici produsul , nici substan?? activ?.nu e frumos, mai ales c? v? l?uda?i a fi ceva somitate,autoritate, sa jigni?i gratuit.

”sunt o somitate in treling”
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

E totu?i domeniu public, in lb romana, nu e frumos sa persifl?m intimit??ile bio fiziologice ale cobvietuitirilor no?tri.colinguali.

”sunt o somitate in treling”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ti-am dat o pauza, pentru nerespectarea regulamentului intern si pentru ca nu mai ai argumente si ai trecut de partea cealalta.
Drum bun, sanatate, voi ridica banul curand, cand imi voi aminti cu drag de tine.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1443
Location: Austria
IP:
Offline

Doamne ajuta
[Email]
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com