[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Atasare electrovalva la regulator.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Daca te decizi sa folosesti ambele electrovalve:
1. Desfa fittingurile de la EV de CO2. Probabil ca amandoua conexiunile sunt 1/4" , in EV filetul este Female.
2. Desfa ansamblu numarator de bule+valva reglaj fin de pe reductor. Din ce vad in poze cred ca au acelasi filet 1/4". Incearca sa conectezi ansamblul la iesirea electrovalvei de CO2. Daca si filetul de la numaratorul de bule este female vei avea nevoie de un niplu. Daca nu se pot infileta vei avea nevoie de un adaptor(in cazul asta e nevoie de mai mult research).
3. Conecteaza EV de la CO2 la reductor. In cazul cel mai fericit vei avea nevoie de un niplu(probabil 1/4").
4. Sfaturi: foloseste teflon tape cand refaci conexiunile(sau pasta speciala de etansare). Niplurile si adaptoarele pe care le vei folosi sa fie din acelasi material(sau compatibil) cu materialele existente(probabil inox)

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2022 23:31:11


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Multumesc frumos. Voi face intocmai.
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

flo77 wrote:
dan.pavelescu wrote:Nu are nici o importanta. Ph-controller-ul are o priza pe iesire in care se poate baga orice tip de electrovalva, indiferent ca merge direct la 220v sau la 12v.

Ai si nu ai dreptate. Pana nu vad specificatiile controlerului si a electrovalvelor nu m-as hazarda sa fac nici o conexie. Pe electrovalva de la regulator vad ca scrie 12V. S-ar putea sa aibe un adaptor 220V/12V care se poate cupla in priza de la controller. Eu imi imaginez pruza de la output-ul controlerulu Milwaukee, care joaca rolul unui untrerupator automat.


Pentru ca lamurirea s-a concretizat abia in postul 15, in loc sa fie in postul 1 ca sa stim despre ce discutam. Asa mi se pare normal, cand soliciti ajutor sa oferi si datele necesare, ca sa nu existe speculatii.
In continuare, valvele fiind la 12v, mi se pare o munca inutila sa incerci sa le schimbi si sa faci improvizatii sau sa cauti tot felul de nipluri si mufe reduse.

Solutia 1:
- foloseste valva de la reductor, ii pui o mufa de alimentare care sa se potriveasca cu mufa din controller.

Solutia 2:
- vinde/schimba reductorul cu electrovalva inclusa cu un reductor simplu. Sau cumperi un reductor simplu si pe cel vechi il pastrezi ca backup in caz de ceva.

Solutia 3 (nu recomand):
- alimentezi in permanenta valva de pe reductor, ca sa o tii in pozitia deschis, iar mai departe cuplezi valva de la controller pe furtunul de co2.


edit:

Revenind un pic, sa nu crezi ca valva de la controller e mai speciala cu ceva. E pur si simplu o valva, un robinet daca doresti sa ii spui asa, care este normal inchis - adica cand nu primeste curent, taie gazul. Daca primeste curent, da drumul la gaz (cum face putin cu rublele).
PH controller-ul tau e atipic, in general din orice ph controller care se respecta iese o priza, care la randul ei se baga in priza (o priza dubla, mama-tata) - ceea ce inseamna ca ph controller-ul nu ii da curent, ci cu ajutorul unui releu inchide si deschide un contact. Asa mi se pare normal, pentru ca valvele cedeaza destul de repede si e usor sa gasesti in comert valve la 220v (cele la 12v sunt mai rare). Eu sunt Stan Patitu, am avut de furca cudoua controllere jbl (model vechi) cu electrovalva inclusa.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2022 15:38:47


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

De acord cu Dan.
Solutia 1 mi se pare ceamai buna. Este foarte posibil ca electrovalvele sa aiba aceeasi configuratiea pinilor si atunci nu trebuie decat sa pui conectorul transparent pe EV de la reductor.
Poate ca ar trebui sa lamurim si niste lucruri legate de conectorul transparent. Din ce vad eu in poze se pare caacel conector contine cel putin o rezistenta si unLED. Acestea iti indica cand electrovalva este energizata.
Dar ar mai putea contine si un element de protectie care nu trebuie neglijat . Este vorba de o dioda de protectie care se monteaza in paralel cu bobina electrovalvei( se conecteaza "invers" cu anodul pe polul pozitiv si catodul pe cel negativ). Aceasta are rolul de a proteja iesirea controlerului(daca este solid state, printr-un tranzistor de exemplu) impotriva supratensiunilor ce apar la deconectarea automata a electrovalvei. Daca esteasa va trebui sa folosesti acel conector sau unul similar ptr a nu risca sa parlesti iesirea controlerului.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Cum te-ai decis sa rezolvi problema?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com