[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Gourami ca si Betta, nu au nevoie de oxigenare a apei. (ii doare in p*** de cat oxigen exista in apa)

Poate o documentare specifica pentru speciile pe care le detineti, ar fi utila.

Cand doriti sa postati ceva: ar fi foarte bine din prisma coerentei, sa contina: afirmatia/constatarea si nelamurirea pe care doriti sa o rezolvati.

Concluzie personala: Am eu niste cunoscuti, care se exprima aproximativ la fel, (verbal) cand sunt drogati "heavy".

Onoratii membrii ai acestui forum, (nefiind in starea/transa echivalenta) risca sa ignore subtilitatile intrebarilor ori afirmatiilor dumneavoastra, din motivul: COERENTA

Nota autorui: ce plm este asa greu? (este "call center" acilea?)

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2022 19:22:20


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Frate, dar nu se cumpara pestii cu ochii inchisi. Iti faci un plan, citesti despre ei, afli (in cazul de fata) de ce se numesc "pesti cu labirint", afli ce conditii le trebuie si punct.

Si ti-am mai spus o data sa iti comasezi postarile. Ai buton de edit la postare daca ai uitat sa scrii ceva. Aici nu e mirc, yahoo messenger sau ce naiba mai folositi in ziua de azi

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2022 19:29:05


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Frate, dar nu se cumpara pestii cu ochii inchisi. Iti faci un plan, citesti despre ei, afli (in cazul de fata) de ce se numesc "pesti cu labirint", afli ce conditii le trebuie si punct.

Si ti-am mai spus o data sa iti comasezi postarile. Ai buton de edit la postare daca ai uitat sa scrii ceva. Aici nu e mirc, yahoo messenger sau ce naiba mai folositi in ziua de azi

Usor sa nu faci cu inima
La uni e mai greu la alti mai usor
[Email]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Frate, dar nu se cumpara pestii cu ochii inchisi. Iti faci un plan, citesti despre ei, afli (in cazul de fata) de ce se numesc "pesti cu labirint", afli ce conditii le trebuie si punct.

Si ti-am mai spus o data sa iti comasezi postarile. Ai buton de edit la postare daca ai uitat sa scrii ceva. Aici nu e mirc, yahoo messenger sau ce naiba mai folositi in ziua de azi


Ma scuzati , o sa editez mesajele acum . Eu stiam doar de Bettani ca nu au nevoie de oxigen, am aflat ceva nou.. cat despre documentare, in general nu prea stau sa caut despre ei cand cumpar deoarece ma bazez pe ce stiu si imi mai zic cei de la petshop... mai ales ca nu cumpar specii precum Cichlide sau altele mai "greu de intretinut, avand necesitati mai mari" , decat cei precum viparii , Gourami , Colisa , Neoni etc.. mersi frumos oricum..

Cat despre tine , Daniel , nu inteleg de ce zici "Prea de tot , prea asa" , nu inseamna ca daca tu ai o experienta mare toti avem , am pesti de multi ani.. dar nu am experienta mare. Eu ziceam ca fapt divers, pentru ca de aceea este forum pentru acvaristica, sa punem intrebari pentru nelamuriri , Gouramii nefiind cumparati recent, ii am de cateva luni ) , dar nu prea am stat sa i prind cand se ridicau la suprafata sa ia aer si m-am speriat putin , crezand ca nu or avea oxigen sau cine stie ce altceva..

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2022 20:29:42

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Dan spune asta pentru ca a citii despre nevoile pestilor tai inseamna nu numai a ii feri de chinurile incepatorilor, dar si a te feri pe tine de cheltuieli aiurea, cum au fost plantele de plastic, cum ar fi eventuale medicamente, solutii si ce naibii ne mai dau astia pe la peshopuri. Aici intr-adevar este un forum de acvaristica si nu ne deranjeaza intrebarile oricat de stupide ar fi, insa , ca oriunde peste tot in lume, cu o limita si intr-un anumit mod. Probabil colegii au ezitat sa iti raspunda pentru ca au vazut dezinteresul tau fata de pesti, un exemplu fiind faptul ca ai pesti de mai multi ani dar nu ai citit despre ei, sau ca ai acvariul jumatate gol, plante de plastic si intrebarile fiind una dupa alta la chestii despre care internetul e plin, unele intrebari obosind cititorii. EU iti recomand cu foarte mare caldura sa iti vezi acvariul ca un colt de natura, ca o relaxare si vietatile de acolo sa te faca a te simtii un fel de semizeu pentru faptul ca o duc bine datorita mainilor, cheltuielilor si implicarilor tale multiple. Deseori cand le zic oamenilor ca sunt pasionat de pesti, sunt intrebat ce vad asa de WOW la un peste, el neputand fi plimbat, mangaiat( pestii pot fi mangaiati, cunoastem multi acvaristi ce o fac sau au facut-o, dar nu toti pestii agreeaza asta), si cum ca nu ar interactiona( pestii interactioneaza extrem de mult si de intens cu noi, insa deseori nu ne dam seama), insa placerea mea personala in a detine pesti nu este reprezentata doar de ceea ce vad eu in ei, ci de ceea ce vad ei in mine, pentru ca in legea firii omenesti, un om nu poate traii psihic sanatos singur pe o insula, pentru ca are nevoie de societate, de cel putin o persoana cu care sa isi imparta durerile sau fericirile; spun asta pentru ca oamenii au nevoie a se simtii importanti pentru altcineva, nu este niciodata vorba doar de noi insine ci de importanta pe care o avem noi fata de cei din jurul nostru si privindu-ma prin ochii lor, ma simt confortabil deoarece fac ceva important, atat pentru ei, cat si pentru mediu(acvaristii au fost nu de putine ori ultima sansa a multor specii de pesti pe cale de disparitie si au repopulat acele specii din acvariu, acvariul fiind o forma de natura restransa in functie de cata atentie oferim lui/ei). Si nu ma intelege gresit, nu sunt pestii singura mea familie sau singurii prieteni(nu ca ar fi ceva rau in asta), am sotie, doi copii,etc dar haide sa intelegem ceva: daca tot cheltuim bani, ne implicam in ceva ce are un suflet si simte durerea, nu mai bine ne implicam si citind putin pentru a oferi situatie mai buna atat acelor suflete cat si noua insine ? A citii despre nevoile pestilor si conditiile de igiena ale acvariului este echivalentul cu a citii despre rasele de caini si hrana ce le-o oferim( stim cu totii ce hrana e mai de calitate si care nu, asa ca haide sa ne oferim noua o emotie pozitiva oferind altcuiva echivalentul la emotiile ce le traim noi). Aici ar mai fi de spus si despre placerea de instalare a unui acvariu, placerea unui peste nou introdus, ritualurile de inmultire si ETC ETC ETC, insa deocamdata repet sa nu ne intelegi gresit nici pe mine nici pe membrii acestui forum, toate certurile de aici sunt pentru indreptare, pentru ca iubim animalele si iubim oamenii ce iubesc animalele.
Ca o lauda pentru tine, pot spune ca ai facut foarte bine ca ai actionat aici pe forum, pentru ca asta e dovada ca iti pasa, insa a arata si cat de mult, trebuie sa nu iei in nume de rau nimic din ce scriem "certator" aici si sa vezi totul ca o chestie constructiva. Nu putem avea nimic personal cu tine decat faptul ca ti-ai putea ucide pestii, implicit a ucide pasiunea noastra, asa ca astea fiind spuse iti urez ape limpezi, pestisori sanatosi si sa ne asculti caci stim ce spunem.
P.S.: Asta zic si multitudinea de membrii din grupurile de facebook, insa diferenta consta in faptul ca daca o sa ma asculti si o sa citesti luand acest forum la "puricat" o sa vezi acvarii de invidiat si pesti mai fericiti ca mine cand iau salariul ^^

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2022 23:03:09


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

paradoxx wrote:Dan spune asta pentru ca a citii despre nevoile pestilor tai inseamna nu numai a ii feri de chinurile incepatorilor, dar si a te feri pe tine de cheltuieli aiurea, cum au fost plantele de plastic, cum ar fi eventuale medicamente, solutii si ce naibii ne mai dau astia pe la peshopuri. Aici intr-adevar este un forum de acvaristica si nu ne deranjeaza intrebarile oricat de stupide ar fi, insa intr-adevar, ca oriunde peste tot in lume, cu o limita si cu un anume fel, probabil colegii au ezitat sa iti raspunda pentru ca au vazut dezinteresul tau fata de pesti, un exemplu fiind faptul ca ai pesti de mai multi ani dar nu ai citit despre ei, sau ca ai acvariul jumatate gol, plante de plastic si intrebarile fiind una dupa alta obosesc cititorii. EU iti recomand cu foarte mare caldura sa iti vezi acvariul ca un colt de natura, ca o relaxare si vietatile de acolo sa te faca a te simtii un fel de semizeu pentru faptul ca o duc bine datorita mainilor, cheltuielilor si implicarilor tale multiple. Deseori cand le zic oamenilor ca sunt pasionat de pesti, sunt intrebat ca ce vad asa de WOW la un peste, el neputand fi plimbat, mangaiat( pestii pot fi mangaiati, cunoastem multi acvaristi ce o fac sau au facut-o, dar nu toti pestii agreeaza asta), si cum ca nu ar interactiona( pestii interactioneaza extrem de mult si de intens cu noi, insa deseori nu ne dam seama), insa placerea mea personala in a detine pesti nu este reprezentata doar de ceea ce vad eu in ei, ci de ceea ce vad ei in mine, pentru ca in legea firii omenesti, un om nu poate traii psihic sanatos singur pe o insula, pentru ca are nevoie de societate, de cel putin o persoana cu care sa isi imparta durerile sau fericirile; spun asta pentru ca oamenii au nevoie a se simtii importanti pentru altcineva, nu este niciodata vorba doar de noi insine ci de importanta pe care o avem noi fata de cei din jurul nostru si privindu-ma prin ochii lor, ma simt confortabil deoarece fac ceva important, atat pentru ei, cat si pentru mediu(acvaristii au fost nu de putine ori ultima sansa a multor specii de pesti pe cale de disparitie si au repopulat acele specii din acvariu, acvariul fiind o forma de natura restransa in functie de cata atentie oferim lui/ei). Si nu ma intelege gresit, nu sunt pestii singura mea familie sau singurii prieteni, am sotie, doi copii,etc dar haide sa intelegem ceva: Daca tot cheltuim bani, ne implicam in ceva ce are un suflet si simte durerea, nu mai bine ne implicam si citind putin pentru a oferi situatie mai buna atat acelor suflete cat si noua insine ? A citii despre nevoile pestilor si conditiile de igiena ale acvariului este echivalentul cu a citii despre rasele de caini si hrana ce le-o oferim( stim cu totii ce hrana e mai de calitate si care nu, asa ca haide sa ne oferim noua o emotie pozitiva oferind altcuiva echivalentul la emotiile ce le traim noi). Aici ar mai fi de spus si despre placerea de instalare a unui acvariu, placerea unui peste nou introdus, ritualurile de inmultire si ETC ETC ETC, insa deocamdata repet sa nu ne intelegi gresit nici pe mine nici pe membrii acestui forum, toate certurile de aici sunt pentru indreptare, pentru ca iubim animalele si iubim oamenii ce iubesc animalele.


Wow, paradoxx, apreciez mesajul tau! Crede-ma , nu e dezinteres, problema este alta. Sunt doar un pusti de 14 ani, am scoala, am o groaza pe cap, nu ma pot ocupa de tot. 70% din tot ce tine de acvariu precum filtrul extern chiar setul de acvariu in sine fiindca este un aio (descompus) , fiindca de ex filtrul lui l am stricat din prima rupandu i un ax de la motor, si alte o groazw de filtre precum unele claro, tetra gen cascada, aquael fan mini , prodac si o groaza de alte chestii (mai ales cum am zis la filtre) cate am schimbat au fost din banii mei, stransi cu timpul, alocatie , etc. Normal, am mai primit "sprijin" financiar si de la parinti , nu zic nu, dar asa per. general totul a fost din banii mei. Nu-i chestia de dezinteres , crede-ma , daca eram dezinteresat desfintam acvariul de mult... chiar si parintii imi zic uneori cand vad ca ma chinui sa l curat etc ca mai bine nu l luam... uite, unii de aici cred ca mi mai stiu decorul vechi de cand mai puneam intrebari pe forum de mi ati recomandat sa mi iau filtru extern etc, eu vreau sa fac acvariul cat mai natural, dar, la nu prea vrea u plante naturale nici macar anubias fiindca stiu problemele care apar... crede ma ca nici mie nu mi plac plasticele, oricat de "realistice" ar parea, dar la naturale nu am timpul necesar si experienta sa ma ocup in sensul mai ales daca am probleme si apar.tot felul de alge sau alte probleme in acvariu fiind naturale. Tot "dezinteresul" pe care da, il am, dar fara vointa este din lipsa timpului , fiindca eu aproape doar in weekend m? pot ocupa de mentenan?? si altele la acvariu, in Weekend am la fel tot felul de treburi, ba ca mai ies la plimbare, ba ca am teme , adica mereu ma leg cu niste chestii si imi piere cheful . Acvaristica nu este usoara, sa ai grija de un acvariu mai ales unul "m?ricel" , 54L in cazul meu mi se pare chiar mai complicat decat sa ai grij? de un caine. Când zic de chef, ma refer strict la:

Filtrul il spal cam in fiecare sapt. fiindca tot scade debitul si nu în?eleg de ce (nu e chiar asa murdar)
acolo am de sp?lat mediile filtrante cu apa din acvariu, dupa de scos furtunurile si curatate de impurit??ile ramase. Mie unul, cel putin, mi se pare chiar o "munca" si o responsabilitate destul de mare. Dar, nu as renunta, imi place, caine / pisica nu as putea sa mi iau din motive generale, am 2 papagali (Perusi) de care se ocupa mai mult parintii, iar sa am un acvariu si sa l privesc mereu literalmente ma relaxeaza...

Adica, chiar sper ca m-ati inteles.... ?tiu ca in viata multe lucruri nu sunt pe "chef" , dar mai ales cand nu ai timp, esti tot timpul presat este super nasol. Majoritatea de aici presupun ca nu sunte?i minori, dl. Dan daca nu ma insel si n-am v?zut prost are 50 ani. Cred ca defapt cheful adultilor nu este ca si cheful copiilor, fiind obisnuiti cu viata avand o varsta...

Multe chestii sunt blocat si de la parinti, nu in sensul ca nu ma lasa, in sensul ca imi tot zic de ex la plante naturale, nu lua ca sunt greu de ingrijit ca pot aparea probleme precum alge etc (iar la partea cu problemele sustin idea..) , sau alte chestii nu ?tiu acum sa dau exemple.. daca stau sa mi num?r cheltuielile pe tot ce tine de acvariu am depasit 100% cel pu?in 1200 l-1300 lei...

De exemplu acum vreau sa fac rost de o radacina si sa las doar plantele , r?d?cina si piatra actuala + sa mai fac rost de niste roci / pietre frumoase (o sa le pun la fiert , lasat la inmuiat etc..)

(asta tot in sensul sa fac totul cat mai natural, apa o sa o umplu, dar fix ce ziceam, eu in general imi pun apa intr un lighean de rufe mare si de multe ori zic sa o pun sa o.pun si uit sau uneori imi zice mama ca nuuu ca i trebuie ei ligheanul atunci si ca o incomodeaza apa in lighean fiind m?ricel ligheanul...) chestii de gen, acum stiu ca am dat din casa cum s ar zice, dar poate intelegeti de ce am unele chestii cum le am, de ex acvariu umplut pe jumate si alte..)

This message was edited 2 times. Last update was at 13/02/2022 23:28:06

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Este frumos si de admirat ca la ani astia incerci.
Dar cum inveti pentru scoala invata si despre acvaristica(nu e asa greu în comparatie cu ce inveti acum)
Daca crezi ca nu esti in stare ,termina studile ce ai de facut si pe viitor de apuci dinou de acvaristica.
Dar nici sa chinui niste vietuitoare cu scuza nu am timp nu mi se pare ok.
Sper sa nu te superi sa sa interpretezi gresit
Si ce a zis colegul ca multi se abtin ,are dreptate.
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

apropo de timp, eu sunt presat acum caci pun copilasii la somnic (ne bagam la pokemon sezonul 1) si o sa iti scriu maine mai pe indelete, dar ce pot sa zic acum la rapid este ca stiu prin ce treci,pentru ca indiferent de varsta vei trece prin lipsa de chef, de bani si de sustinere din partea celor din jur. Ma bucur nespus ca ai filtru extern, reprezinta o mare parte din acvaristica, lasa debitul deocamdata cum e si trebuie neaparat sa adaug ca plantele naturale NU SUNT GREU de intretinut-exista mai multa categorii, bineinteles, dar cele easy sunt foarte usor de exemplu anubias- si datorita plantelor poti SCAPA de alge, ba chiar cele de plastic sunt cele ce sustin algele si instabilitatea acvariului

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Samy wrote:Este frumos si de admirat ca la ani astia incerci.
Dar cum inveti pentru scoala invata si despre acvaristica(nu e asa greu în comparatie cu ce inveti acum)
Daca crezi ca nu esti in stare ,termina studile ce ai de facut si pe viitor de apuci dinou de acvaristica.
Dar nici sa chinui niste vietuitoare cu scuza nu am timp nu mi se pare ok.
Sper sa nu te superi sa sa interpretezi gresit
Si ce a zis colegul ca multi se abtin ,are dreptate.


Samy, idea este alta, sunt in stare, decat uneori cu timpul stau prost . Dar, personal , eu nu cred ca pestii mei in momentul actuali sunt chinuiti.. mereu se poate mai bine, da , sunt multe lipsuri, precum apa nefiind pusa la nivel mare, plantele fiind plastice. Eu chiar nu cred ca sunt chinuiti, sunt o multime de oameni care au acvarii (chiar mai maricel gen 50+L care au plastice ma refer la planete, dar in rest totul pus la punct) si pestii lor sunt chiar ok. Ba din contra,. am vazut acvarii mari ba chiar 100+L care nu au plante deloc, am v?zut unele acvarii doar cu pietre si radacini. Singurul minus dupa parerea mea este doar la priveliste, cand privesti plantele si le vezi din plastic sa fie urat.. dar pestii nu cred ca sunt afectati ca au ei plante artificiale sau naturale. Da, normal ca cele naturale au beneficii precum ajutarea la cresterea nivelului de co2 etc.. dar chiar nu consider ca se pot numii vietuitoare chinuite pentru cateva minusuri. Atat timp cat apa este ok, filtrarea corespunzatoare, curatenie, mancarea si toate cele nu cred ca se pot numii vietuitoare chinuite.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2022 23:45:01

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

paradoxx wrote:apropo de timp, eu sunt presat acum caci pun copilasii la somnic (ne bagam la pokemon sezonul 1) si o sa iti scriu maine mai pe indelete, dar ce pot sa zic acum la rapid este ca stiu prin ce treci,pentru ca indiferent de varsta vei trece prin lipsa de chef, de bani si de sustinere din partea celor din jur. Ma bucur nespus ca ai filtru extern, reprezinta o mare parte din acvaristica, lasa debitul deocamdata cum e si trebuie neaparat sa adaug ca plantele naturale NU SUNT GREU de intretinut-exista mai multa categorii, bineinteles, dar cele easy sunt foarte usor de exemplu anubias- si datorita plantelor poti SCAPA de alge, ba chiar cele de plastic sunt cele ce sustin algele si instabilitatea acvariului


Sa-ti traiasca! Cam tarziasa ora de "somnic" ) acum revenind la subiect, atunci de ce sunt atatia de au probleme cu plantele naturale..?

Stiu ce zici la partea cu lipsa de chef, dar asta este, cum am zis , in viata nu totul faci pe chef, ca altfel (vb de voi 18+) nu v-ati mai duce la servici, etc.. pana la urma cum serviciul este o necesitate si acvariul / scoala etc. sunt o necesitate stiu ce zici, dar pur si simplu mai sunt momente de genul, mai ales ca eu personal nu suport mizeria si in general dar si strict la pesti si umezeala (exxcrementele lor etc..)

Mai ales cand fac apa pe jos si mi urla mama care nu suporta nici pic de apa sau chestii mizerie etc.. innebunesc si mai rau dar asta e, e placerea si pasiunea mea. Daca era dezinteres ma lasam de mult... e doar din lipsa de timp uneori si din lipsa de timp rezultand si lipsa de chef..

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2022 23:53:43

David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Si nu ma supar la tot ce ziceti , din greseli invatam (in suflet cum s ar zice, normal ca doare practic, nimanui nu i ar place sa fie criticat, cred..) dar asa invatam ca acele critici sa ne fie transformate in laude

Si personal, ma motivez mai mult auzind critici , ca de, mereu exista loc de mai bine

O sa mai ma gandesc la faza cu plantele, totusi...

trist de 40 50 lei pe care i am dat pe vreo 4 5 plante din plastic.... si abia cumparate....
Daca ar fi asa le as scoate si as lasa doar piatra mare calcaroasa + altele de care sa fac rost si de o radacina cam cat acvariul cred sa fac rost de la tara, de la o vie.. + 1 2 anubiasi , poate mi explicati si cum trebuie ingrijita si cum trebuie prinsa pe lemn sau pe ce trebuie prinsa, ce probleme poate avea gen cu algele, si cu lumina etc (am neon de 15w , cu priza programabila mi am cumparat o recent special si am pus o de la 10:00 pana la 18:00 , 8 ore.) Noapte buna sa aveti! Astept raspuns probabil dimineata sau cand puteti.

This message was edited 3 times. Last update was at 14/02/2022 00:10:57

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Esti ambitios asta reiese ,dar ce o data ai deja implementat în cap ca vietuitoarele tale o duc bine cu niste chesti chimicale în apa e gre?it. De aici porneste si abtinerea unora de a scrie. Plus timpul , Mai toti avem servici copii si timp limitat. Asta nu ne opreste sa incercam sa ajutam si sa avem grija si de acvari.
Acum , daca piatra e calcaroasa de ce e in bazin?
Bani dati pe acele plante sunt pierdut da . Dar daca vei astepta vei vedea ca mai multe batai de cap iti dau decat bine ,plus mult timp investit in a le curata mereu.
O bucata de lemn cateva pietre naturale nacalcaroase si cateva plante easy cu crestere rapida te va ajuta mult mai mult ,plus va arata acvariul mult mai natural.
Ca spuneai de filtru, da se infunda mereu deoarece probabil nu ai medi filtrante adecvate inautru.
Sa vorbim de alte bazine:
Dintro poza sau un video nu ai de unde sa sti cate probleme are acea persoana cat de des pune pesti ca ii pierde pe actuali, cat de des curata niste Ornamente artificiale care atrag mereu mizeria etc etc

Bazinele plantate da au probleme (algele) fac parte din acvaristica ne inpinge sa invatam si mai mult ,sa ne documentat sa intrebam si sa incercam pana vom scoate din 4 bucati de sticla un mediu cat mai natural curat si placut ochiului, de care ne vom bucura mult mai mult decat sa stam si sa rezolvam problemele din bazin.
Asta cu timpul, si doar cine vrea sa treaca mai departe .
Uni nu vor sau nu pot si raman mereu in acel cerc in care se invart mereu sper sa intelegi

Si acvarista este despre rabdare .
Multaaaa rabdare .

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2022 01:16:33

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu e obligatoriu sa ai plante,eu sunt adeptul bazinelor cu substrat si lemne, atat. Cei care au probleme cu algele, au din cauza programului de iluminat si mai ales al programului de iluminare pt plante la inceputul bazinului,pana se stabilizeaza. Sa sti ca alge apar si cand incepe acvariul sa se maturizeze, practic asa iti dai seama ca bacteriile"bune" incep sa lucreze.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as vrea sa te ajut cu debitul filtrului, am trecut prin asta cu al meu Eheim 250 si stiu cat e de frustrant. Cel mai probabil ai o colmatare pe undeva, ori in materialul filtrant, ori in furtune. Sau in ambele. La mine s-a rezolvat doar dupa ce am curatat materialul filtrant bine in apa scoasa din acvariu si am spalat furtunele cu peria asta
https://www.nevertebrate.ro/perie-curatare-furtunuri-hobby-150cm-14590

Ce material filtrant ai in filtru? De aici incepem discutia.

Nu iti fie frica de plante, algele se fac de la apa murdara (mancare multa la pesti si schimburi rare de apa) si de la lumina prea multa (peste 9 ore pe si, sa zicem). Dar, cum spune colegul, se poate si fara plante, doar cu lemn si piatra. Naturale, evident, no more fuckin’ plastic!
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Vorbind de filtru, am niste bilute jbl pentru filtrare biologica am uitat cum se numeau si 1 burete destul de grosut (l am schimbat si am gasit pentru eheim 250 si doar l am decupat pe marimea celui vechi) dar si inainte cu cel original aveam probleme de debit. Cand am cumparat filtrul il curatam odata la 2 3 luni ca debitu tot mare ramanea... dar dupa cateva luni dupa 1 sapt si cv maxim deja aproape moare debitu... nu cred ca mi trebuie nicio perie fiindca eu suflu in furtune si iese o groaza de mizerie, dupa pun apa pe ele de la cada sa se curete de tot si sincer nu cred ca mai ramane nici pic de mizerie, curat si motorul si tot ce tine de filtru...

Cat despre plante , fie, o sa vad , momentan mai las plasticele pana fac rost de ce mi trebuie precum radacina etc..

Iar cat despre piatra calcaroasa, afecteaza mult apa? Adica eu am spalat o bine / fiert si o am de 1 an cred, sa faca apa dura? Daca nu o mai pun nici pe asta... ma refer la bani acum si e frumoasa piatra... ce pietre sa iau atunci..? Cat nu mi ati spus despre lumina, e ok 8 ore pe zi?

O sa vad ce fac, momentan las totul asa cum este , cum am zis pana fac rost de tot si dupa le aranjez. Puteti sa mi spuneti daca anubiasul are nevoie de ceva fertilizanti si cum il leg , daca e ok lumina pentru el sa nu am probleme etc..? Multumesc tuturor pentru timpul pierdut sa ma ajutati!

This message was edited 2 times. Last update was at 14/02/2022 10:11:26

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sa luam ideile principale:
1-scoate buretele din filtrul extern, acela se colmateaza cel mai repede facandu te sa umbli des la extern, chestie nerecomandata
2- chiar daca iti pare rau de plantele de plastic, o sa iti para si mai rau daca le tii acolo pe termen lung, mai ales daca esti cu curatenia; indiferent de mentenanta, chestiile microscopice din apa se vor depune pe acel plastic creand o mazga densa.
3- o piatra calcaroasa afecteaza in principiu prin oscilatiile ph-ului apei, facand ca parametrii apei sa fie mereu instabili si afecteaza calitatea vietii pestilor, in special alor tai care sunt pesti de apa acida. Ca sa iti dau un exemplu in care sa intelegi cum se simt pestii tai asiatici cu pietre calcaroase in acvariu, gandeste.te ca traiesti toata viata la campie, apoi brusc intr.o zi, te trezesti in varf de munte, unde aerul e mai rarefiat, nu esti obisnuit cu altitudinea, etc.
4-referitor la pietre, cred ca toata lumea de pe forum iubeste DragonStone, o gasesti pe nevertebrate.ro, insa nu e obligatoriu. Acvariul ni.l facem cum ne place noua, respectand criteriile de nevoi ale pestilor, asa ca poti profita de primavara, poate vei iesi cu parintii din oras odata, te vei putea duce la un rau undeva cu o sticla de otet in ghiozdan si cand vezi o piatra ce crezi ca ar arata frumos in acvariul tau, poti turna otet pe ea si daca nu sfaraie, nu face reactii cu bule la contactul cu otetul, inseamna ca e buna pt tine(asigura.te ca e cat de cat uscata, pentru a fi sigur ca otetul adera 100%.
5-Anubiasului i se mai zice si planta de plastic, fiind dupa parerea multora cel mai usor de intretinut, neavand nevoie de lumina zilnic, de exemplu daca esti plecat 3/4 zile iar ea sta fara lumina, are capacitatea de a nu se ofilii atat de repede, plus ca 3/4 ore pe zi pt ea este suficient. A nu se folosii lumina solara, creaza alge infinite. Anubiasul se pune in masa apei pana isi gaseste el un loc de care sa se prinda, sau recomandabil o pui intre lemne sau pietre si in cateva zile se sudeaza de acel decor. Sa nu infigi anubiasul in substrat, pe termen lung ii vor putrezii radacinile,mai ales daca substratul este prea fin si neoxigenat. Multi leaga plantele cu ata de papiota, nailon de pescuit sau chiar superglue(nerecomandabil) insa eu, care nu ma grabesc cu scapeurile si bla blaurile plantate,am rabdare pana se prinde ea, chiar daca nu ramane acolo unde am pus.o. deseori ii las in masa apei si se prind ei unde le convine, dar asta ca am mai multi si nu ma deranjeaza daca unu/doi nu au destula lumina pana se prind de ceva. Pana una alta, bucura.te de simplitatea acvariului tau prin fericirea si sanatatea pestilor. (Sper ca ai umplut acvariul, un volum mai mare de apa se strica mai greu decat unul mai mic, de aceea incepatorilor nu le este recomandat un acvariu mic, in ciuda a ceea ce ai crede ca incepator. Eu personal nu recomand incepatorilor acvarii sub 90/100l).
6- Incercam pe cat posibil sa imitam habitatul natural al pestilor imbinand si placerea ochilor nostri, poate nu mereu ne da pe spate substrat + piatra, insa natura este complexa tocmai prin simplitatea ei si repet, eu personal sunt un adept al lemnelor si pietrelor versus plante pretentioase, butelii de Co2 ,iluminare de sute de euro bla bla si nu doar pt ca sunt sarac, ci pur si simplu imi plac acvariile de tip blackwater si chiar daca nu am mereu apa neagra, iubesc acel decor simplist.
7- prin a arata parintilor tai devotamentul fata de acest acvariu, ei ar putea observa faptul ca un copil cu un hobby devine mai responsabil, mai implicat in ceva constructiv, ba chiar ai putea sa le atragi tu atentia:"uite mami, am scos toate alea inutile din acvariu pt ca am studiat si am aflat natura nevoilor pestilor mei", iar orice parinte isi doreste un copil ce mai degraba studiaza despre natura si animale decat sa stea pe jocuri video. Stiu ca poate ti s.a atras atentia despre spatiul ce il ocupa un acvariu in casa, apa si ligheanele, furtunele si banii cheltuiti, insa privind din perspectiva, un parinte ar trebui sa se bucure cand copilul sau este implicat si responsabil, devenind astfel un adolescent mai educat si cumpatat.
P s.: Nu sunt eu in masura sa ofer vreo educatie tie sau parintilor tai, insa trebuie mentionat faptul ca un colt de natura in casa si implicarea timpului si a banilor tai pentru acesta, este oricand superior timpului oricum irosit pe jocurile de genul fortnite sau PUBG sau ce naibii mai joaca copiii din ziua de azi.

P.s.2: daca ai PC, iti pot recomanda jocuri tari cu care sa iti ocupi timpul intre schimburile de apa

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2022 13:28:11


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

Inca nu am umplut tot acvariul , pun in seara asta "apa la clocit cum zic eu ;)), la declorinat" + solutie Aqua safe de la tetra. Cat despre plante, mersi, dar nu am inteles o chestie. Spui ca 8 ore pe zi de lumina e prea mult..? Sau n am inteles bine?
La filtru daca as scoate buretele acela dupa ar disparea filtrare mecanica.. am auzit ca e bine sa le am pe ambele si pe cea mecanica si pe cea biologics, cea mecanica fiind realizata prin intermediul buretelui si cea biologica prin bilutele de ceramica. iar tu spui ca pe cele de plastic se depune o mazga cu timpul (am patit parca mai demult) , dar pe cele naturale nu se depunde? Adica nu inteleg logica , de ce nu s ar depune, mersi frumos din nou!
David Andrei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/06/2021 08:30:38
Messages: 397
Location: Bucharest - Sector 4, Romania
IP:
Offline

David Andrei wrote:Inca nu am umplut tot acvariul , pun in seara asta "apa la clocit cum zic eu ;)), la declorinat" + solutie Aqua safe de la tetra. Cat despre plante, mersi, dar nu am inteles o chestie. Spui ca 8 ore pe zi de lumina e prea mult..? Sau n am inteles bine?
La filtru daca as scoate buretele acela dupa ar disparea filtrare mecanica.. am auzit ca e bine sa le am pe ambele si pe cea mecanica si pe cea biologics, cea mecanica fiind realizata prin intermediul buretelui si cea biologica prin bilutele de ceramica. iar tu spui ca pe cele de plastic se depune o mazga cu timpul (am patit parca mai demult) , dar pe cele naturale nu se depunde? Adica nu inteleg logica , de ce nu s ar depune, mersi frumos din nou!


Am uitat sa precizez despre PC, da am , normal, toti cred ca avem (ma refer la generatia de azi) , sau aproape toti , lasandu-i la o parte pe cei care nu-si permit. Dar nu prea ma joc jocuri cine stie ce, mai deloc.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

P.s.2: daca ai PC, iti pot recomanda jocuri tari cu care sa iti ocupi timpul intre schimburile de apa


Doar eu mam prins?
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 763
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite aici modul clasic de umplere a acestui filtru. E toata instalarea in clip, undeva la jumatate incepe umplerea cu material filtrant. Poate ai gresit undeva la instalare sau la ordinea de incarcare cu material filtrant. Iar cand cureti furtunele, e bine sa le cureti si pe alea atasate de filtru si, daca ai, robinetii pe interior. Se mai aduna si acolo mizerie.
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com