[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrare Bazin 1750 Litri  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Rolul principal al filtrarii unui acvariu este cel biologic. Pentru asta avem nevoie de o suprafata utila cat mai mare pentru dezvoltarea bacteriilor, deci urmarim un volum cat mai mare de material filtrant.

Cea mai mare canistra este Eheim 2260 care are 18 litri. Intr-un sump putem avea lejer peste 50 de litri de material filtrant, de 3 ori mai mult.

Pentru ridicarea excrementelor de pe substrat putem folosi una sau mai multe pompe de valuri. Putem de asemenea sa suplimentam sumpul cu o canistra cu debit mare, care sa aiba sorbul pana aproape de substrat
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Voi renunta la filtrarea bio facuta cu filtrul intern cu 130 -150 litri material filtrant. Cred ca voi merge pe filtre externe. Voi lua 2 filtre, poate 3 deocamdata, si functie de ce va iesi la teste, voi vedea daca sunt suficiente. Momentan a ajuns doar un Fluval FX6 care la prima vedere pare mai OK pt filtrare mecanica decat pt filtrare biologica. Am comandat si un Eheim 2080 dar dureaza 15-30 zile pana ajunge...
In ce priveste sumpul sunt de acord cu tine dar imi e frica sa gauresc geamul duplex se 25....ma tem sa nu il sparg, asa ca nu stiu cum as putea sa fac preaplinul astfel incat sa fie sigur fara sa gauresc geamul.....daca nu va merge cu filtrele externe din comert imi voi face singur o canistra sau voi merge pe sump...
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu trebuie sa gauresti acvariul. Poti cumpara/construi o overflow box. Mai greu e cu amorsarea, dar daca te decizi la un sump iti pot spune cum o fac eu(metoda o aplic si la canistrele rebele).
Un avantaj la sump ar fi ca iti ofera un mare grad de flexibilitate in ceea ce priveste media filtranta. Daca esti interesat in reduceteanitratilor poti incerca chiar si crearea unei zone anoxice.
Nu vreau sa incerc sa te convingsa nergi pe sump, cel mai bine e saiti urmezi instinctul si sa mergi cu ceeace te simti tu comfortabil..
Dupa parerea mea ai facut un lucru intelept ca ai renuntat la ideea filtrului intern.
Mult succes in continuare.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu recomand acelasi lucru inca din 2014. Pentru biologica material filtrant biologic in externe,iar pentru mecanica NEMURITORUL Resun Sp2500 Tower filter ,unde poti baga de asemenea material filtrant biologic( a se citii pentru filtrare biologica) , avantajul filtrarii lui mecanice fiind acela ca este extrem de puternic si actioneaza ca o pompa de valuri, doar ca in flux continuu ridicand cacateii

La sumpuri nu ma bag,nu ma pricep

This message was edited 4 times. Last update was at 20/01/2022 23:24:30


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

@parradox. Nu e chiar asa, eu am 3 filtre de la 2000 la 1000 interne+sump, la cubul de 45/45/50. Tot am mizerie pe anubias, pe fund, grupa mare. Scot o tona de rahat mereu. Depinde ?i de ce ai în bazin, al meu e plin de anubias, bucephalandre,microsorum lemne,fara substrat. Pesti mari, mizerie multa. Mananca nanacarele, botia si ancistrusii destul, deci mizerie la greu.
[ICQ]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si eu am la nano filtrare supradimensionata. Populatie - numai pesti de mici dimensiuni.
Chiar si asa, ori de cate ori sifonez substratul ma simt ca un vidanjor.
Dupa sifonare intotdeauna adaug pentru 2 zile un filtru extern plin cu perlon si pun o pompa de curenti indreptata in jos (ii mai schimb pozitia).
In concluzie - oricata filtrare am avea, fara un pic de munca manuala e degeaba.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

flo77 wrote:Nu trebuie sa gauresti acvariul. Poti cumpara/construi o overflow box. Mai greu e cu amorsarea, dar daca te decizi la un sump iti pot spune cum o fac eu(metoda o aplic si la canistrele rebele).
Un avantaj la sump ar fi ca iti ofera un mare grad de flexibilitate in ceea ce priveste media filtranta. Daca esti interesat in reduceteanitratilor poti incerca chiar si crearea unei zone anoxice.
Nu vreau sa incerc sa te convingsa nergi pe sump, cel mai bine e saiti urmezi instinctul si sa mergi cu ceeace te simti tu comfortabil..
Dupa parerea mea ai facut un lucru intelept ca ai renuntat la ideea filtrului intern.
Mult succes in continuare.


Poti te rog sa imi trimiti un detaliu la overflowl de care spui?
Am si eu in minte un overflow fara gauri in geam pt schimbul de apa la picatura dar ar fi riscant sa il folosesc si pt filtrare cu un sump....as risca o inundatie daca ceva nu merge bine si trage aer sau i se infunda teava. Am patit-o odata la un bazin cu discusi.....toata apa din sump (cca 150 litri) a ajuns in casa deoarece a cazut sita de plastic din capul tevii care alimenta sumpul si acesta a tras un coridoras care a infundat teava..... pompa din sump a mers pana cand nu a mai avut apa.....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Ca sa iti faci o idee despre cum sunt construite:
https://aquariumstoredepot.com/blogs/news/best-overflow-box-reviews
Daca vrei sa si cumperi(e doar un exemplu, eu personal nu as da banii astia).
https://www.google.com/search?q=cumpara+overflow+pentru+acvariu&client=ms-android-lge-ngd1&prmd=ivnx&sxsrf=AOaemvLLC8kVo0MqWZQpWXJKIydm8gjHhg:1642779431323&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiT0sqjlsP1AhWTRDABHWHfB-MQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=412&bih=761&dpr=2.63#imgrc=3-xmWMKeUiYoDM
Daca vrei sa construiesti: o simpla cautare google iti poate da numeroase idei. Le poti gasi inclusiv pe acest forum. Evit sa fac o recomandare deoarece nu am construit (inca) una.
O lectura interesanta ar fi:
https://aquariumscience.org/
Capitolul 8 Filtre, 8.6 Sump, 14.7 Overflow Devices(eu am Overflowul care este pozat la sfarsitul acestui capitol, Eshopps brand)

This message was edited 2 times. Last update was at 21/01/2022 19:33:37


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Online

Legat de overflow box, dupa ce am folosit cateva incepand din 2005(AquaMedic am adus atunci din Ungaria) pot sa-ti spun cu certitudine ca intrebarea e: nu daca vei fi inundat-ci doar cand anume se va intampla, poti scapa1-2 ani sau chiar mai mult, dar baita va veni. Daca ai noroc sa fie cineva pe langa acvariu opreste pompa de recirculare si gata, daca nu...

This message was edited 2 times. Last update was at 21/01/2022 23:13:21

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

ocean wrote:Legat de overflow box, dupa ce am folosit cateva incepand din 2005(AquaMedic am adus atunci din Ungaria) pot sa-ti spun cu certitudine ca intrebarea e: nu daca vei fi inundat-ci doar cand anume se va intampla, poti scapa1-2 ani sau chiar mai mult, dar baita va veni. Daca ai noroc sa fie cineva pe langa acvariu opreste pompa de recirculare si gata, daca nu...


Ai mare dreptate, este punctul vulnerabil al overflow box. Ma bucur ca ai postat asta, am crezut ca in postarea mea anterioara am scris si despre asta si cateva din solutiile de a minimaliza sansa unei inundatii. Se pare caam sters din greseala atunci cand am editat postul. Deci :
- se pot utiliza overflowuri cu mai multe legaturi(tuburi U) intre cutia interioara si cea exterioara si cu mai multe scurgeri catre canistra.
-se pot utiliza mai multe overflow box
- se poate regla nivelul apei in bazinul principal prin modificarea distantei de scufundare a cutiei interioare. In felul asta se lasa un volum tampon in acvariul principal.
-se poate ajusta nivelul normal de functionare in sump
-se poate plasa pompa de retur mai sus in sump
-pompa de retur se poate deconecta automat de la retea cand nivelul apei in sump scade sau cel din acvariu creste.
- iar pentru cazul in care pompa de retur se opreste se poate monta o valva de sens pentru retur.
Repet inca odata, nu incerc sa te conving sa mergi pe varianta sump. Sa zicem doar ca discutam doar mici detalii tehnice despre diferite sisteme din acvariu. In cazul unui acvariu de aceste dimensiuni este important sa adopti solutia cu care esti comfortabil si este bine sa analizezi toate posibilitatile de defect si solutiile necesare.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Inundatia o poti preveni usor.
Senzor pe peretele acavriului sub/langa overflow, pe stand sub stand... simte apa opreste pompa.
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Cel mai simplu sa previi inundatia e sa calculezi volumul apei din sump pe care o poate trage pompa astfel incat sa nu poata da pe afara din acvariu iar volumul liber al sumpului sa fie destul de mare astfel incat sa poata primi toata apa care s-ar putea scurge din bazin pana se dezactiveaza preaplinul, In trecut dupa ce am facut aceste lucruri nu am mai avut inundatie niciodata.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

dragos wrote:Cel mai simplu sa previi inundatia e sa calculezi volumul apei din sump pe care o poate trage pompa astfel incat sa nu poata da pe afara din acvariu iar volumul liber al sumpului sa fie destul de mare astfel incat sa poata primi toata apa care s-ar putea scurge din bazin pana se dezactiveaza preaplinul, In trecut dupa ce am facut aceste lucruri nu am mai avut inundatie niciodata.

Daca ultimul/ultimile sectiuni ale sumpului sunt eatanse jos si alimentarea sectiunilor se face pe sus, acela ar fi volumul de apa de care trebuie sa te ingrijorezi cand seinfunda overflowul. Nivelele se pot regla la start-up.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Saptamana trecuta am lipit ultima laterala a bazinulul. Sticla 25x1500x1050. (Practic lipitura de 25 iar la fund lipitura de 37 mm...ca e dublu si cu rigidizari de 12) Oare sa il las mai mult de 2 saptamani sa se usuce inainte sa bag apa in el?
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com