[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dennerle 60  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Biniditat, mestere, imi place maxim. Presimt ca o sa fie de Creme

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Biniditat, mestere, imi place maxim. Presimt ca o sa fie de Creme

Multumesc mult! Criticul din mine spune ca mai e mult pana departe , dar voi face tot ce pot pentru a obtine un bazin stabil, sanatos si placut ochiului.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2021 21:42:55


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata intr-un mare fel, felicitari si spor la treaba. Imi place ca ai lava rocks la greu. Ce le-as umple de anubias si bucephalandre….
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bayek wrote:Arata intr-un mare fel, felicitari si spor la treaba. Imi place ca ai lava rocks la greu. Ce le-as umple de anubias si bucephalandre….


Multumesc frumos! Cam asta le va fi soarta. Toate la timpul lor . Cand am inceput acest jurnal am mentionat ca prima tura de plante va fi, in mare parte, pentru perioada de ciclare. Treptat voi face si trecerea la ce am in cap, incet si fara graba.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici nu am pomenit bine despre asta si am inceput transformarea :). Am stat pana tarziu in noapte ca bufnita dar nu regret. Mai am doar putin loc pe ramurile din dreapta pentru tufa de microsorum (trebuie sa ajunga saptamana asta).
Lasam totul la fezandat vreo 2 saptamani si trec la pasul urmator, pestii.
Acum voi medita putin in ceea ce priveste lumina (nu sunt 100% multumit si ma gandesc ori sa adaug una similara ori sa iau altceva, ramane de vazut).
Multumesc colegului nostru narcis pentru superbele plante. Multumesc deasemenea lui Dan (batman-ul nostru) pentru tot, un om cu un caracter deosebit pentru care am tot respectul.
[Thumb - dennerle3.jpg]


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Salutare !
A facut treaba buna bufnita, a iesit foarte frumos !
Eu zic ca pinnatifida iti va da ceva batai de cap,este invaziva si de talie mare, se va intinde pe unde nu te astepti, cu microsorum vei avea viata mai dulce , daca este microsorum trident si mai bine, s-ar incadra perfect acolo.
Felicitari !

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dandumitru wrote:Salutare !
A facut treaba buna bufnita, a iesit foarte frumos !
Eu zic ca pinnatifida iti va da ceva batai de cap,este invaziva si de talie mare, se va intinde pe unde nu te astepti, cu microsorum vei avea viata mai dulce , daca este microsorum trident si mai bine, s-ar incadra perfect acolo.
Felicitari !


Va salut, bufnita multumeste frumos!
O sa renunt la pinnatifida, mi s-a mai spus (dar eu batman, batman , incapatanat ca imi place mie pinnatifida ). Microsorum am ales varianta pteropus petite (sper sa ramana la stadiul de petite), o sa il pun in locul pinnatifidei.

Multumesc inca o data!

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Cu drag !
Buna alegere, varianta pteropus petite !
Aici gresim toti, ne indragostim de placerile noastre si cu greu reusim sa intelegem ca sunt situatii in care trebuie sa renuntam .
Succes pe mai departe !

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2021 09:31:22


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dandumitru wrote:
Aici gresim toti, ne indragostim de placerile noastre si cu greu reusim sa intelegem ca sunt situatii in care trebuie sa renuntam .
Succes pe mai departe !


Am facut primul pas , care pinnatifida? Nu am nici o pinnatifida , a fost evacuata.


Multumesc mult, Doamne ajuta!

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Cu placere!
Sa vina tufa aia odata, teava aia verde e de groaz? ????. Acum sa vedem peste vreo 2,3 luni cum s-au legat bucephalandrele si sa le vedem pline de flori.
[ICQ]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Cu placere!
Sa vina tufa aia odata, teava aia verde e de groaz? ????. Acum sa vedem peste vreo 2,3 luni cum s-au legat bucephalandrele si sa le vedem pline de flori.


Teava aia verde "o ador" si eu )) ma duce la depresie intr-un tablou bacovian, oscilez intre in/out de sticla (desi e riscant cu mainile mele stangi si rabdarea limitata) si un set de in/out negre de la JBL. Tufa de microsorum a venit, ma rog, smocul , mai are pana ajunge la rangul de tufa, pana atunci o sa ii caut un loc potrivit in peisaj.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2021 10:31:09


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pune tevi negre, lasa sticla in pace ca nu ai suficienti rinichi. Ai background negru, teava neagra, fix ce trebuie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Teava neagra zic si eu. Am incercat si cu sticla, dar e greu al dreac' la mentenanta. Am încercat tot felul de metode de curatare, utile dar necesita timp, atentie mare si rabdare.
[ICQ]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

se curata usor, un "soricel" din ala lung de plastic cu un tampon pentru demachiat legat in capat.
daca e ceva mai grav, se baga domestos si se lasa 10 minute

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Oameni buni !
Sunt accesorii, verde, negru, sticla , inox, face parte din sistem, faceti abstractie ca exista, este vorba doar de perceptie. Asta este chiar ultimul lucru de care ar trebui sa vorbim.


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa este, dar daca e loc de mai bine nu merita efortul?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buuun, extrag urmatoarele: clar trebuie sa stau departe de cele din sticla :)))), nu de alta dar ma cunosc, stiu ce pot sa fac daca intra pe mana mea :wink: . Ramane sa le iau pe cele negre de la JBL. Pana ajung la astea, trebuie sa fiu bun si cuminte ca sa vina mosul la mine cu un chihiros corect, corespunzator si cu umbreluta ca sa nu ma ia la ochi lumina :). Asa pot sa iau si eu linistit la anul, un micro skimmer Eheim si tevile negre :).
In alta ordine de idei, din stanga spate voi elimina ludwigia rubin (cat de curand) si voi pune acicularis sau didiplis diandra iar in partea dreapta mai am destul de munca pana iese ceva placut, deasemenea si la partea frontala mai am de lucru, nu imi place mie, scartaie ceva acolo.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2021 12:50:26


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Didiplis-ul ar fi o solutie de contrast dar , va face nota discordanta prin forma si culoare cu celelalte plante inclusiv viteza de crestere.
Batmaneee , mai binele este dusmanul binelui !
Din punctul meu de vedere, poate fi si rosu ca nu ma deranjeaza !

PS
Daca ai probleme cu biofilmul, te pot ajuta cu un micro skimmer Eheim, de imprumut, pana cand iti achizitionezi unul. Eu iti recomand asa ceva, este mult mai eficient decat Eheim.


https://www.youtube.com/watch?v=Hy_yxrYR8Vw

Il gasesti aici


https://www.pro-aquarium.ro/surface-skimmer-electric-independent-surfclear?utm_source=portal&utm_medium=web&utm_campaign=google_txt&gclid=CjwKCAiAh_GNBhAHEiwAjOh3ZN8WSWJHJw9si1Uz0MieU-6PWT37KT02gogncz-uhK05OrqMHWrsRhoCdGoQAvD_BwE

This message was edited 2 times. Last update was at 17/12/2021 13:21:18


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am ca tema sa ma gandesc ce sa fac in coltul acela :), as putea sa il las si liber (adica fara ludwigia rubin care nu prea ma incanta acolo) ori sa incadrez intr-un fel microsorumul acolo (si asta parca imi surade cel mai mult) iar in partea dreapta o mana discreta de acicularis.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

dandumitru wrote: Didiplis-ul ar fi o solutie de contrast dar , va face nota discordanta prin forma si culoare cu celelalte plante inclusiv viteza de crestere.


Asa este, in plus are nevoie de mai multa lumina decat poate oferi el acum, are nevoie sa controleze fertilizarea si sa faca aditii suplimentare de Fe si PO4. E o planta minunata (de regula se foloseste la bazinele stil olandez) dar trebuie scarpinata ca sa arate bine.

Daca vrei plante care arata bine in tufe, ia in considerare si Pogostemon erectus sau Limnophila sp. Vietnam

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com