[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Frunze catappa, cat sunt de utile?  XML
Forum Index » Apa
Author Message
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

EduardB wrote:Desi nu vreau sa scriu....

NU, natura extrage frunza.

Natura este doar un acvariu infinit. (in masura in care pestii se pot adapta acestui acvariu)

Asa ca: nu conteaza contaminarea unei frunze putrezite, in ansamblul din natura.

Modul in care este perceputa si asociata natura, translatata la un acvariu.... (de aici si: paradigma)

(pentru cunoscatori: exista paradigma anormala? )

restul: este sanatate si sarbatori fericite.


Nici eu nu am vrut sa scriu, dar pana la urma tot natura este de vina, cu toate ca nu are maini sa scoata frunza din apa , dar are la indemana metode pe care noi nu reusim sa le intelegem dar nici nu incercam sa facem eforturi in acest sens, apoi, noi suntem deranjati de curatarea filtrului, arata urat frunza, miroase urat ceapa, pute a usturoi, nu mai crestem vaci ca miroarese a balegar etc .... nu este paradigma, este natura perfecta chiar si in amaritul ala de bazin, numai ca nu este cum vrea natura ci este asa cum vrem noi, cu ce ne place noua, cu ce este frumos si placut pentru fiecare dintre noi, in rest totul este natural si perfect normal .
Daca nu-ti place frunza de catapa in descompunere, daca nu se merita sa muncesti prea mult dupa ea, renunta la prezenta ei in bazin, daca nu ai un scop precis cu prezenta ei in bazin renunta la ea, dar nu te plange de lucruri care sunt perfect naturale,nu-ti convine fa abstractie de natura dar stai in banca ta ....
Nu fac referire la nici-un user, este modul meu de exprimare, nu o luati personal, extrageti doar esanta acestui text ......

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nea Eduard, da-mi voie sa te contrazic.
Natura sub nici o forma nu e un acvariu infinit. Natura e natura. Ca noi incercam sa imitam natura in acvariu, e alta poveste. Unii o fac mai bine, altii mai prost, dar tot imitatie ramane.
Exemplu: jocurile video. Tehnologia permite animatii foarte realiste, animatii in care oamenii par ai naibii de reali. Dar ce sa vezi, nu sunt oameni, doar animatii.
Asadar, am amenajat un acvariu iar noi trebuie sa preluam din sarcinile mamei natura. Trebuie sa facem manual ce face mama natura de la sine.
Si trebuie sa tinem cont ca intr-un mediu asa de mic lucrurile nu se regleaza de la sine, ca in natura. Putregaiul nu face bine oricum ai da-o, trebuie indepartat la timp.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Depinde de situatie/conditii, cateodata"putregaiul" face si bine sau macar nu face rau, devine interesant sa lasi natura sa-si gaseasca echilibrul si sa-si urmeze cursul chiar si intr-un sistem marunt cum e acvariul, sigur depinde de filtrare, curenti, incarcatura biologica mecanisme ce usor isi pot pierde balanta intr-un ecosistem redus

This message was edited 2 times. Last update was at 24/12/2021 14:15:22

[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

dandumitru wrote:
Nici eu nu am vrut sa scriu, dar pana la urma tot natura este de vina, cu toate ca nu are maini sa scoata frunza din apa , dar are la indemana metode pe care noi nu reusim sa le intelegem dar nici nu incercam sa facem eforturi in acest sens, apoi, noi suntem deranjati de curatarea filtrului, arata urat frunza, miroase urat ceapa, pute a usturoi, nu mai crestem vaci ca miroarese a balegar etc .... nu este paradigma, este natura perfecta chiar si in amaritul ala de bazin, numai ca nu este cum vrea natura ci este asa cum vrem noi, cu ce ne place noua, cu ce este frumos si placut pentru fiecare dintre noi, in rest totul este natural si perfect normal .
Daca nu-ti place frunza de catapa in descompunere, daca nu se merita sa muncesti prea mult dupa ea, renunta la prezenta ei in bazin, daca nu ai un scop precis cu prezenta ei in bazin renunta la ea, dar nu te plange de lucruri care sunt perfect naturale,nu-ti convine fa abstractie de natura dar stai in banca ta ....
Nu fac referire la nici-un user, este modul meu de exprimare, nu o luati personal, extrageti doar esanta acestui text ......


Daca nu ai vrut sa scrii, nu stiu de ce ai facut-o, nu te-a obligat nimeni si la cum abordezi tu situatia cred ca ar fi mai bine sa te abtii pe viitor.
Eu am pus niste intrebari, asa la nivelul meu de cunoastere in ale acvaristicii, nu din cauza lenii de a curata filtrul ci pentru ca m-am gandit ca nu e bine sa faci asta prea des.
Chiar am ajuns la concluzia ca pentru a evita acest neajuns pe viitor voi continua cu frunzele dar le voi schimba la un interval de timp mai scurt.
Am si spus asta intr-un post anterior primei tale postari, la fel de inutila ca si ultima ta postare.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cr1st1an wrote:
dandumitru wrote:
Nici eu nu am vrut sa scriu, dar pana la urma tot natura este de vina, cu toate ca nu are maini sa scoata frunza din apa , dar are la indemana metode pe care noi nu reusim sa le intelegem dar nici nu incercam sa facem eforturi in acest sens, apoi, noi suntem deranjati de curatarea filtrului, arata urat frunza, miroase urat ceapa, pute a usturoi, nu mai crestem vaci ca miroarese a balegar etc .... nu este paradigma, este natura perfecta chiar si in amaritul ala de bazin, numai ca nu este cum vrea natura ci este asa cum vrem noi, cu ce ne place noua, cu ce este frumos si placut pentru fiecare dintre noi, in rest totul este natural si perfect normal .
Daca nu-ti place frunza de catapa in descompunere, daca nu se merita sa muncesti prea mult dupa ea, renunta la prezenta ei in bazin, daca nu ai un scop precis cu prezenta ei in bazin renunta la ea, dar nu te plange de lucruri care sunt perfect naturale,nu-ti convine fa abstractie de natura dar stai in banca ta ....
Nu fac referire la nici-un user, este modul meu de exprimare, nu o luati personal, extrageti doar esanta acestui text ......


Daca nu ai vrut sa scrii, nu stiu de ce ai facut-o, nu te-a obligat nimeni si la cum abordezi tu situatia cred ca ar fi mai bine sa te abtii pe viitor.
Eu am pus niste intrebari, asa la nivelul meu de cunoastere in ale acvaristicii, nu din cauza lenii de a curata filtrul ci pentru ca m-am gandit ca nu e bine sa faci asta prea des.
Chiar am ajuns la concluzia ca pentru a evita acest neajuns pe viitor voi continua cu frunzele dar le voi schimba la un interval de timp mai scurt.
Am si spus asta intr-un post anterior primei tale postari, la fel de inutila ca si ultima ta postare.



Asa este !
Ai dreptate !
Abordarea mea era , noi in raport cu natura , fara sa fac referire personal la cineva anume, sau la situatie, doar m-am legat de aceasta situatie, tocmai de aceea am incheiat postul cu aceea propozitie.
Imi cer scuze pentru deranj !

This message was edited 1 time. Last update was at 24/12/2021 17:29:49


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Era doar parerea mea sincera, nu e niciun deranj.
Sarbatori fericite!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu las frunza pana nu ramane decat scheletul. La curatenia saptamanala sau la cea zilnica la alt bazin, o ridic si fac curat sub ea. Eventual o mai mut, daca mi se pare necesar. O apreciaza melcii, crevetii, dar si ancistrusii.
[ICQ]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mai jos o poza cu acvariul nano despre care disxutam:

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine, plante sanatoase si multe, mi se pare ca le oferi crevetilor ceea ce trebuie. Ai inlocuit si celebra frunza de migdal indian, bine ai facut.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Bayek wrote:Arata foarte bine, plante sanatoase si multe, mi se pare ca le oferi crevetilor ceea ce trebuie. Ai inlocuit si celebra frunza de migdal indian, bine ai facut.

Merci, nu e chiar cum as fi vrut, mi se pare mult mai greu sa aranjezi un nano fata de un acvariu mare
Iar legat de celebra frunza asa cum am zis, merg in continuare pe mana ei dar o sa o schimb mai des
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E foarte buna frunza, si eu bag mereu. Si cand ramane doar fibra, o scot afara. Poti sa mai iei lemn de cactus, coaja de alun si pietre pentru mineralizare (shirakura, maifan), daca mai ai loc in acvariu. De la seba shrimp, nu fac neaparat reclama, dar crevetilor chiar le plac.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu sunt cu conurile de arin. Se gasesc peste tot,le fierb, bla bla si intr.adevar dupa 2/3 luni si ele lasa"praf" din cojile ce in timp se subtiaza, urmand sa fie trase de filtru sau de mine la schimbul de apa prin aspirat substratul. E un efort si stres in plus, dar merita pt impactul vizual dar si pt pesti.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pun si conuri de arin doar ca eu nu le fierb.
Nu cred ca e poluat defel locul de unde le iau eu.
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu frunzele de catappa le las in acvariu pana ramane doar scheletul de la ele, le devoreaza crevetii!

Dar cel mai mult le plac cele de nuc sau de dud! Au fibra sau structura mai moale si le halesc crevetii in cateva zile!
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte tare, nu stiam de frunzele de nuc. Am gasit articolul de mai jos, sunt si frunzele de urzica incluse printre delicatese. Gata, la primavara ma apuc de adunat frunze de la tara, nu mai cumpar nimic.

https://shrimptips.com/what-leaves-to-feed-shrimp/
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2257
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bayek wrote:Foarte tare, nu stiam de frunzele de nuc. Am gasit articolul de mai jos, sunt si frunzele de urzica incluse printre delicatese. Gata, la primavara ma apuc de adunat frunze de la tara, nu mai cumpar nimic.

https://shrimptips.com/what-leaves-to-feed-shrimp/


Da, se pot folosi si frunze nuc si dud...si urzica. Nuc si dud uscate la umbra si din zone nepoluate. Si eu am folosit la creveti nuc si urzica, nuc natural nepoluat nu mai am deocamdata deci nu folosesc...urzica am de la dennerle si folosesc
Cu frunzele de nuc atentie mare ca sunt mai tari...contin ceva substanta...se pot folosi dar mai rar. Frunze de dud n-am folosit dar din ce am auzit si vazut sunt ok.

Eu ca si mancare pt creveti am ff mukte variante si prefer producatorii consacrati gen dennerle, glasgarten, shirakura, benibachi etc.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/12/2021 16:27:10


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com