[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un Fish Room de Vis  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

GreenLifeAquatics wrote:

3. Statie de apa:
-altfel nu aveam cum sa ii zic va avea 3 functii mari si late colectare si depozitare si mixare apa pentru schimbul de apa la acvarii
-apa de la retea e foarte dura, am ph de 8.1 pe teava asa ca pentru specii cu nevoii de ph mai mic trebuie osmozor obligatoriu altfel nu e joaca.
Spor,

Nu te complica cu instalatie de osmoza inversa, decat daca vrei sa te apuci de plante fancy sau caridine.

Pestii de apa acida nu au probleme in apa mai dura, decat pentru reproducere.
Altfel situatia sta de fapt invers, pestii de apa dura au probleme in apa acida.
Exemplu: vei vedea discusi care cresc bine mersi la pH 8, dar nu vei gasi ciclide africane crescute la pH 6.5.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/08/2022 06:56:14

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Fadds wrote:
GreenLifeAquatics wrote:

3. Statie de apa:
-altfel nu aveam cum sa ii zic va avea 3 functii mari si late colectare si depozitare si mixare apa pentru schimbul de apa la acvarii
-apa de la retea e foarte dura, am ph de 8.1 pe teava asa ca pentru specii cu nevoii de ph mai mic trebuie osmozor obligatoriu altfel nu e joaca.
Spor,

Nu te complica cu instalatie de osmoza inversa, decat daca vrei sa te apuci de plante fancy sau caridine.

Pestii de apa acida nu au probleme in apa mai dura, decat pentru reproducere.
Altfel situatia sta de fapt invers, pestii de apa dura au probleme in apa acida.
Exemplu: vei vedea discusi care cresc bine mersi la pH 8, dar nu vei gasi ciclide africane crescute la pH 6.5.


Asta stiu eu, de fapt apa dura imi convine cel mai mult, pentru ca am posibilitatea eu nu cred ca am sa ma abtin de la cardine, osmozoru il am si e sigilat ca vreau si ceva apa sarata, si stiu vreau multe si trebuie sa ma gandesc bine de la inceput ca sa nu ma impiedic pe la mijloc si s-o iau din nou de la capat.

Spor,

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

m-am apucat de stand, si dupa o bere si ceva mai tarziu, l-am asamblat, doar ca mi-a dat eroare de 2 cm la placa de sus.

Spor,

image

image

image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ce lemn e? Ochiometric pare a fi brad..
Imbinarile nu-mi plac, nu inspira siguranta. Holsuruburile nu sunt cele mai adecvate, ai pregaurit macar lemnul inainte sa le bagi?
Parerea mea e ca ai mai multe erori acolo.

Nu ma injura ca sunt sincer, dar se putea mult mai bine, atat dpdv al sigurantei cat si al aspectului.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

GreenLifeAquatics wrote:m-am apucat de stand, si dupa o bere si ceva mai tarziu, l-am asamblat, doar ca mi-a dat eroare de 2 cm la placa de sus.

Spor,

image

image

image


Nu mi se pare nici mie sigur. Se poate inclina usor in lateral.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Si eu planuiesc sa construiesc un stand din lemn. Am materialele pregatite, dar din pacate nu am gasit timpul necesar sa ma apuc de el. Ca inspiratie o sa folosesc :
https://www.youtube.com/watch?v=wPMn0xXjZF4&t=10s
Tipul are mai multe video-uri pe youtube. Ce imi place la el este ca da multe detalii tehnice care te ajuta sa dimensionezi structura standului in functie de materialele folosite si de greutatea pe care trebuie sa o suporte standul. Pe mine m-a interesat cel mai mult structura de rezistenta. Detaliile cosmetice, vopsele folosite pot fi usor adaptate la gusturile fiecaruia.
Nota: Deocamdata nu pot sa vad pozele pe care le-ai pus, nu pot sa fac nici o referire la ce ai construit tu

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

flo77 wrote:
Nota: Deocamdata nu pot sa vad pozele pe care le-ai pus, nu pot sa fac nici o referire la ce ai construit tu


Vezi acum

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Multumesc Dan.
Si mie mi se pare putin cam subreda structura. In functie de greutatea acvariului si dimensiunea lemnului folosit la cele 4 picioruse s-ar putea sa mai trebuiasca sa adugi niste picioare, Daca acvariul nu are rama de plastic(in acest caz greutatea va fi distribuita pe perimetru), s-ar putea sa fie necesar sa mai adaugi sub placa de sus un alt lemn ptr evitarea curbarii.
O alta problema ar fi faptul ca structura ta s-ar putea sa nu-si pastreze forma dreptunghiulara. Poate niste intariri de metal la imbinari ar ajuta.

Pentru a calcula ce greutate ar putea sustine structura ta ai putea folosi informatiile din video si dimensiunile lemnului folosit de tip.
North American Standard 1-by Lumber
NOMINAL SIZE (INCHES) ACTUAL SIZE (INCHES) ACTUAL SIZE (MM)
1 x 2 3/4 x 1 1/2 19 x 38
1 x 3 3/4 x 2 1/2 19 x 64
1 x 4 3/4 x 3 1/2 19 x 89
1 x 6 3/4 x 5 1/2 19 x 140
1 x 8 3/4 x 7 1/4 19 x 184
1 x 10 3/4 x 9 1/4 19 x 235
1 x 12 3/4 x 11 1/4 19 x 286
North American Standard 2-by Lumber
NOMINAL SIZE (INCHES) ACTUAL SIZE (INCHES) ACTUAL SIZE (MM)
2 x 2 1 1/2 x 1 1/2 38 x 38
2 x 3 1 1/2 x 2 1/2 38 x 64
2 x 4 1 1/2 x 3 1/2 38 x 89
2 x 6 1 1/2 x 5 1/2 38 x 140
2 x 8 1 1/2 x 7 1/4 38 x 184
2 x 10 1 1/2 x 9 1/4 38 x 235
2 x 12 1 1/2 x 11 1/4 38 x 286

This message was edited 1 time. Last update was at 31/08/2022 16:27:54


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Apreciez ingrijorarile , totu e in regula , nu cred ca m-am facut inteles, e un stand normal care sa il folosesc in camera si voi pune 1 sau 2 acvarii dar vor fi mici 30 de litri pe termen scurt, daca voiam sa folosesc pentru acvariu cu amprenta de 80x40 faceam stand cu lemn ca la postul nr #2 din topic, plus il faceam cat se poate de lung ce e spatiu

Lemnul e brad cred, de la Hornbach cum mi-ai recomandat acu foarte mult timp Liliacule , gaurit intai si apoi insurubat, i-am pus si colturi de metal sub polita sa fie mai rezistent.

Am mai apucat sa aduc o parte din ce am pentru acvarii cum ar fi filtre, pompe, bureti, pietre, nisip, pamant, pietris, sare marina, incalzitoare, osmoza inversa, acvarii, piatra de recif, silicon, micioguri, plasa de tantari, 100 metri de furtun pentru vibratoare de aer, medicamente, solutii de verificare diferiti parametri.
Ce am scos e cam jumatate din ce mai este, trebuie sa verific, ce nu am nevoie vand/donez/arunc.

Poze

image

image

image

image

image

image

image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

GreenLifeAquatics wrote:

Lemnul e brad cred, de la Hornbach cum mi-ai recomandat acu foarte mult timp Liliacule , gaurit intai si apoi insurubat, i-am pus si colturi de metal sub polita sa fie mai rezistent.



Aideplm, te bat, sa moara Jenica Nemuritoru'

Blatul e ok, tot ce conteaza e sa fie drept, n-are importanta esenta lui atata timp cat il protejezi cu lacuri sau uleiuri speciale.
Picioarele ma ingrijoreaza..


[Thumb - Screenshot_1.png]


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Am avut ceva timp azi si am taiat ce lemne am gasit din ce mai aveam si am montat suporti de sustinere la picioare.

Spor.

image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

La multi ani pe anu asta.

Anu a venit cu o sperietura, am ramas fara curent 16 ore (intre 21 si ora 12 urmatoarea zi) datorita conditiilor meteo, deci am ramas fara incalzire, am 2 pesti foarte pretentiosi la temperatura trebuie sa aiba minim 27 de grade in apa la ei las incalzitoru in priza si vara, in 16 ore temperatura in camera era 10 grade in apa lor era 18 grade, am dormit in stres toata noaptea, urmatoarea zi ma pregateam sa ma duc la munca eram pe cale sa ii pun intr-un borcan de muraturi cu filtru si incalzitor cand a revenit curentu si m-a scutit de treaba asta.

Ma gandesc ce faceam daca aveam un marin? plangeam langa el.

Stiu imi trebuia un generator, tot zic ca iau unul si tot aman.

Spor.

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu cred ca temperatura este lucrul cel mai ingrijorator in cazul unei intreruperi a curentului electric pe un timp mai indelungat.
Am postat ca am avut curentul intrerupt pentru 29 ore. Temperatura in unele acvarii a scazut de la 30C la 17C si nu am avut pierderi. Pe mine cel mai mult ma ingrijoreaza scaderea oxigenului in apa (asfixiere pesti si/sau deciclare acvariu). Din fericire am avut pompe de aer pe baterii si nu am constatat deciclari la sump sau canistre.
In locul tau as verifica daca acvariile nu s-au deciclat. Mai bine safe, decat sorry.
Bafta!

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

GreenLifeAquatics wrote:

Ma gandesc ce faceam daca aveam un marin? plangeam langa el.



Am avut pana de > 36 ore la "salty bat", cand au tras tevile de scurgere in corbeanca si au taiat accidental cablul de curent de la firma.
A fost apa tulbure, dar pierderzi zero, si-a revenit in 24 de ore total. Nu e chiar ca-n filme

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

flo77 wrote:Nu cred ca temperatura este lucrul cel mai ingrijorator in cazul unei intreruperi a curentului electric pe un timp mai indelungat.
Am postat ca am avut curentul intrerupt pentru 29 ore. Temperatura in unele acvarii a scazut de la 30C la 17C si nu am avut pierderi. Pe mine cel mai mult ma ingrijoreaza scaderea oxigenului in apa (asfixiere pesti si/sau deciclare acvariu). Din fericire am avut pompe de aer pe baterii si nu am constatat deciclari la sump sau canistre.
In locul tau as verifica daca acvariile nu s-au deciclat. Mai bine safe, decat sorry.
Bafta!


Da este intotdeauna e o posibilitate mai ales ca nu stii cat oxigen e in apa, un test ar fi indicat sa am la indemana pentru situatii din astea, bine ca m-am invatat sa am mai putini pesti in mai multa apa, is panicat de temperatura pentru ca am avut 4 pesti si 2 mi-au murit din cauza scaderi de temepratura, eu aveam obiceiul sa scot incalzitoarele din priza vara deoarece e cnicula si caldura e moca, da am prin vreo 2 saptamani de ploaie vara cu temp 19-20 de grade si a tunci am patit-o, de atunci am comsaruiri cu intreruperile de curent .


dan.pavelescu wrote:
GreenLifeAquatics wrote:

Ma gandesc ce faceam daca aveam un marin? plangeam langa el.



Am avut pana de > 36 ore la "salty bat", cand au tras tevile de scurgere in corbeanca si au taiat accidental cablul de curent de la firma.
A fost apa tulbure, dar pierderzi zero, si-a revenit in 24 de ore total. Nu e chiar ca-n filme


Stiu dar cele mai mari pierderi le-ai la pene de curent pe perioade lungi, statistica facuta de BRSTV, am citit posturi pe forumurile la americani groaza si la apa dulce si la sarata, mai ales cand le vine cate un uragan sau tornada si ii lasa fara curent cu saptamanile.
Mai ales ca nu stii cat dureaza, vezi ca nu vine dupa 1 ora si suni la deranjamente si iti spun stiu se lucreaza, te culci si te trezesti pe la 4 din instinct mai mult si vezi ca tot nu e, plus ca eu am patit-o si am ramas fara curent 3 zile la inceput de pandemie, da atunci am avut unde sa ii duc pe toti in afara de acvariu de 200 litri care a murit tot din el .

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu am ramas fara curent 5 zile in decembrie 2006. Temperatira in casa si in acvarii era injur de 10C.Dupa vreo 2 zile am reusit sa duc ceva pesti intr-un container de plastic la cumnati si pestii aia au supravietuit. Cei care au ramas acasa(pui degurami sidefiu, pui de scalar, xifo) au murit. Ca prin minune cativa xifo au supravietuit. Pareau morti ca si ceilalti, darau inceput sa miste cand au dat de apa calduta si oxigen. Nu stiu cum au decurs lucrurile cu acei pesti, am stat si noi la cumnati.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com