[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Restart - De la africani la americani  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@marcusyon ti-am urmarit topicul cu africani, foarte frumos bazinul tau. Ai avut succes cu cele doua perechi de Severum? Nu au fost scandaluri mari in bazin?

Spunea cineva ca dupa ce se aleg perechile incepe scandalul in bazin. Eu vreau sa iau cate 10 bucati din 2 specii de severum iar la sfarsit sa pastrez cate o pereche din fiecare specie. Nu stiu exact cum ar fi mai bine. Sa iau doar cate 5 exemplare din fiecare specie si sa astept sa se aleaga perechi sau sa merg cu cate 10 bucati si apoi restul sa ii donez.

Vreau sa adun 2-3 familii in bazin, exclud ideea de a tine doar masculi, am facut asta la africani si devinde foarte plictisitoare situatia dupa cateva luni de homosexualitate in bazin

#Colectiv
[Email]
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Thereau wrote:@marcusyon ti-am urmarit topicul cu africani, foarte frumos bazinul tau. Ai avut succes cu cele doua perechi de Severum? Nu au fost scandaluri mari in bazin?

Spunea cineva ca dupa ce se aleg perechile incepe scandalul in bazin. Eu vreau sa iau cate 10 bucati din 2 specii de severum iar la sfarsit sa pastrez cate o pereche din fiecare specie. Nu stiu exact cum ar fi mai bine. Sa iau doar cate 5 exemplare din fiecare specie si sa astept sa se aleaga perechi sau sa merg cu cate 10 bucati si apoi restul sa ii donez.

Vreau sa adun 2-3 familii in bazin, exclud ideea de a tine doar masculi, am facut asta la africani si devinde foarte plictisitoare situatia dupa cateva luni de homosexualitate in bazin


Pana acum au fost doar americani desi ma batea gandul la un moment dat sa incerc si africani.

Am avut severum red spotted, red shoulder si gold severum iar perechi formate doar la primii 2. Nu am avut niciodata in acvariu batai desi de bot se tot muscau, cred ca am chiar un filmulet pe topicul avariului de 720L.
Daca poti, ia cate 6-8 buc din fiecare si alege pe parcurs

2 probleme am avut cu ei: plantele si HITH asa ca atentie la calitatea apei.

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marcusyon wrote:
Pana acum au fost doar americani desi ma batea gandul la un moment dat sa incerc si africani.


am gresit eu cand m-am exprimat, ma refeream a americani ^^

#Colectiv
[Email]
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Stiu

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marcusyon wrote:2 probleme am avut cu ei: plantele si HITH asa ca atentie la calitatea apei.

1. Severumii sunt pesti omnivori asa ca au nevoie de vegetale si de fibra in dieta lor. Daca nu le asigura acvaristul cele necesare, isi completeaza si ei meniul cum pot (cu plantele din acvariu mai precis). @marcusyon daca iti aduci aminte, prima pereche de Red Spotted Severum ai luat-o de la mine (pentru ca nu mai puteam sa tin ambele perechi) … si acvariul cu Severumi era plantat.
Acum, in acvariul cu Severumi am cateva exemplare de Ehinodorus din specii diferite si singurul care le mai rupe frunzele (mari) sunt EU (ca sa nu stea pestii prea inghesuiti si sa aiba loc si puii de Echinodorus care mai apar din cand in cand).

2. Am Severumi de aproape 7 ani si nici unul nu a avut HITH. Cred ca tine de calitatea apei si de calitatea alimentatiei (si de alte cateva mici elemente).

Asa ca fiecare acvariu (si fiecare acvarist) cu specificul lui.

PS Nu am folosit niciodata medicamente in acvariul cu Severumi, nu folosesc C02 ,iar ingrasaminte pentru plante am folosit fooooarte rar (nici macar microelemente nu adaug). Ma bate gandul sa incep sa adaug niste micro. smilie

... Si vorba lui marcusyon: atentie la calitatea apei.

Festina lente !
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt pe cale sa fac o prostie, sa ma abat de la plan. Am fost cu sotia prin Coralis astazi si a vazt simpaticii pesti Papagal "blood parrot". Cum Severum Red nu gasec momentan m-am gandit sa schimb butin planul sa iau si 5 blood parrot vreo 20 de corry si vreo 10botia.

Credeti ca am sanse sa ajung cu aceasta combinatie de pesti la maturitate, precizez ca pe langa cei mai sus mentionati o sa mai iau 8 Geophagus winemilleri 8 Heros rotkeil sp. si 5 Heros severum gold






#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti dau eu 5 bucati d-alea, daca iti plac "papagalii"... uite-i aici:



Tre' sa vii dupa ei, in zona Stefan cel Mare (Circ)... zici "Merci!" si aia e.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare koala, am tot urmarit topicul tau si ma gandeam ca i-ai dat. Accept cu placere 5 bucati daca ti-au ramas. Stiu ca stai undeva pe Stefan cel Mare, in principiu pot veni oricand sa ii iau chiar si in seara aceasta pentru ca sunt la cateva blocuri distanta

#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi PM si fa-te-ncoa', ca mi te rezolv mintenas.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau1989
Unripe member

Joined: 31/08/2015 14:34:43
Messages: 3
IP:
Offline

koala wrote:Vezi PM si fa-te-ncoa', ca mi te rezolv mintenas.


Am fost ascultator! Ieri seara undeva in jur de ora 21:00 am fost in vizita la maestrul koala si m-am ales cu 5 "baboi" cum ii place lui sa le spuna. I am aruncat in bazin dar momentan sunt timizi si nu am reusit sa ii fotografiez mai bine dar imediat ce or sa iasa la zbor revin cu mai multe poze.

Treaba marfa este ca nu seamana unul cu celalalt, fiecare avand coloritul lui special. Unul dintre ei este predominant negru unul are o dunga neagra pe spate si in rest e galben si tot asa pana la ultimul care e galben complet, metoda de selectie folosita de stapan a fost una eficienta, am fost de fata cand au fost "selectati" din butoi
[Thumb - 65FA9594-36BF-4714-86A6-1A0BC5F024DB.jpeg]

This message was edited 2 times. Last update was at 26/09/2019 11:53:21

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa te bucuri de ei si sa-i faci mari... o sa iasa "la zbor" imediat, nu te teme.
Nu sunt deloc sfiosi!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Sa te bucuri de ei si sa-i faci mari... o sa iasa "la zbor" imediat, nu te teme.
Nu sunt deloc sfiosi!


Multumesc maestre! Am avut ocazia sa vad si purcelul acela pe care tu il intitulezi mascul de synspilum dar el este practic un pui interesant de mangalita

Pentru mine a fost o experienta placuta si ma bucur ca am avut ocazia sa te cunosc personal chiar daca ora a fost una tarzie si nu am putut povesti mai mult. Daca ti se face dor de "copii tai" poti veni oricand sa ii vezi, din cate am inteles eu 2beri merg de minune la peste




#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu mare drag... cu 2 conditii:
- sa aduc eu bautura
- sa aduci toti pestii acasa... ca sa avem la ce ne holba.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca treaba cu coloritul la ei e ca la red devil (Amphilophus labiatus)sau red dovi(exista si din astia)atunci coloritul lor se va tot schimba pana cresc, unii pot deveni rosii sau pe aproape(oranj) altii patati

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2019 13:23:16

[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Saptamana viitoare teoretic vin toti locatarii acasa si o sa am o forma "finala" trebuie sa mai gasec niste Severum Red sa inchid "sistemul" dar putem sa inaugura si fara aceasta specie.

Dupa ce am primit cei 5 "circari" ( o sa ii denumim asa tinand cont de coloritul si locul nasterii lor)

Urmatoarele vietuitoare vor fi :

Heros rotkeil sp. 8Buc
Geophagus winemilleri 8Buc
Hybrid blood parrot 5Buc
Heros severum gold 5Buc
Botia macracantha 3Buc
Botia striata 3Buc
Labeo bicolor 2Buc
Corydoras julli /leopard/ 10Buc (aici nu sunt sigur daca sa ii schimb cu panda)
Anubias barteri striped 2Buc
Anubias minima 2Buc

Pe langa acestea o sa mai iau 2 felele de ancistrus dar momentan astept vietuitoarele, lipitorile le rezolv repede


koala wrote:Cu mare drag... cu 2 conditii:
- sa aduc eu bautura
- sa aduci toti pestii acasa... ca sa avem la ce ne holba.


De acord! ramane batut in cuie meseriasule ! cand populez bazinul bem niste beri




#Colectiv
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Super pestii, o singura recomandare ti-as face, referitor la botia m. Le place in grup mai mare, se joaca impreuna, se grupeaza si stau ca elefantii, unul de coada celuilalt, un grup de peste 7-8 bucati cred ca ar fi mai indicat.
[ICQ]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Super pestii, o singura recomandare ti-as face, referitor la botia m. Le place in grup mai mare, se joaca impreuna, se grupeaza si stau ca elefantii, unul de coada celuilalt, un grup de peste 7-8 bucati cred ca ar fi mai indicat.


Multumesc pentru incurajare, o sa ascult de tine si o sa iau doar 8-10 botia m. si nu o sa mai iau botia s.

Revin cu poze imediat ce ajung vietuitoarele in bazin

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

3.2.1 ....... Start

Dupa o saptamana de acomodare si un schimb 50% de apa sfiosii au inceput sa isi etaleze culorile
[Thumb - cafae537-c6c5-4706-903f-f5a7b70e649b.jpg]

[Thumb - 1d1b44d1-abb8-439a-ae58-2a0b2d36153a.jpg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din nefericire Severum Red Spotted nu am gasit momentan dar o sa mai caut. Din acest motiv am achizitionat 5 Severum Gold(nu prea sunt multumit de alegerea facuta sincer) astept miercuri sa imi vina toti pestii din Cehia si mai fac apoi completari

Pana atunci ne mai distram cu papagalii
[Thumb - 5cb29989-20b6-4916-a6a1-af7e2281a25a.jpg]


#Colectiv
[Email]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt taaare simpatici.
Imi pare rau ca nu m-am abonat si eu la vreo doi.
Poate la transa urmatoare, daca maestrul Koala o sa se indure sa-mi dea si mie ...

Festina lente !
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com