[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat constructie acvariu 500l!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

nu o sa ai probleme !
Blocurile sunt facute sa reziste cat mai mult ... sunt calculate pt fiecare tip de persoanta nebuna sau nu !
Bunici mei au pian cu coada in casa si nu au probleme si nici nu au avut la cutremur !
Sa mai zic ceva ! ideea cu 70inaltimea ... si 60 latimea ,... o sa iti fie foarte greu sa plantezi si eventual cand vei vrea sa prinzi un peste si se duce in colt treb sa te urci cu scara

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

M-am hotarat: raman la 140x60x60


Bine ai revenit printre noi acvaristii!!!
Ma bucur de planurile tale si bafta. Daca ai nevoie de ceva ajutor.....
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

SuperSteaua wrote:acvariul va sta langa un zid de rezistenta din beton
Eu am mai mult de 1.500 kg pe o suprafata de 140 cm X 60 cm si tine podeaua. Tot linga un perete de rezistenta.

Sint curios cite kg are pianu' cu coada. Se apropie de 1.000?

Poze: smilie ... Poze cu plante
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Pianu cu coada in jur de o tona / o tona jumate. nici eu nu am crezut ! Am facut la arhitectura rezistenta blocurilor si cum sunt calculate .. dar sincer am uitat cate kg pe metru patrat sunt o sa verific !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

LooSeR wrote:Pianu cu coada in jur de o tona / o tona jumate. nici eu nu am crezut ! Am facut la arhitectura rezistenta blocurilor si cum sunt calculate .. dar sincer am uitat cate kg pe metru patrat sunt o sa verific !

Te-as ruga sa te interesezi!!!
Pe de alta parte am mai vorbit in stanga si in dreapta si am auzit de altii care au mai mult de 1 tona si cica nu au avut probleme de genu asta.
Dar numai gandul imi cam da fiori.
Cred ca o sa merg totusi pe dimensiunile respective (140x60x60).
Alta intrebare: trebuie neaparat sa aiba fund dublu sau merge si cu fund simplu din geam de 10?
[Yahoo!] [MSN]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cred ca merge si cu fund simplu dar eu personal mi l-as face cu fund dublu. E mult mai sigur.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
raresr
Junior member

Joined: 01/08/2005 09:40:26
Messages: 40
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

cel mai important este sa nu ai acvariul mai inalt de 55 cm ii foarte greu de plantat , sticla de 10 ii ok pana la 500 l dar trebe puse intarituri, sus si jos, obligatoriu pe laturile lungi si obtional pe cele inguste
[WWW] [Yahoo!]
raresr
Junior member

Joined: 01/08/2005 09:40:26
Messages: 40
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

fundul ar fi bine s ail faci din sticla de 12 sau daca nu dubleaza cu 10 si la treaba cu kg dupa cate stiu eu de cand lucram la firma de arhitectura, se calculeaza rezistenta in functie de materialu din acre este facut blocul respectiv casa, daca este pe caramida tine undeva la 875 de kg langa un zid de rezistenta si daca este din beton (prefabricate) tine in jur de 1 000 kg
[WWW] [Yahoo!]
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

raresr wrote:fundul ar fi bine s ail faci din sticla de 12 sau daca nu dubleaza cu 10 si la treaba cu kg dupa cate stiu eu de cand lucram la firma de arhitectura, se calculeaza rezistenta in functie de materialu din acre este facut blocul respectiv casa, daca este pe caramida tine undeva la 875 de kg langa un zid de rezistenta si daca este din beton (prefabricate) tine in jur de 1 000 kg


1000 kg / m2 presupun!!!
M-am m-am linistit din punctul asta de vedere.

In ceea ce priveste dimensiunile raman la 140x60x60 geam de 10 si intarituri.
Cu plantarea nu o sa am probleme.
[Yahoo!] [MSN]
raresr
Junior member

Joined: 01/08/2005 09:40:26
Messages: 40
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

cu plantarea o sa ai exact asa am si eu de 60 inatimea si credema ca sunt disperat, mai mult de atata vreau sa il vand si mai amre de 55 nu o sa fac acvariu niciodata, este chin curat, de unitatea d emasura era vorba de mp deci poti sta linistit
[WWW] [Yahoo!]
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viviparu'"]Schelet metalic, tati, fara discutie. Din teava rectangulara sanatoasa. Si bine facut.[/quote:bed2e80e3d wrote:

Mai baieti apropo de acvariul din Cora pantelimon: am ramas cam mirat.
Am fost in seara asta si m-am "benoclat" mai bine la el.
Am masurat latimea si inaltimea si sunt 50x70 iar lungimea cam 250 din ochi ceea ce => peste 800l adica in jur de 1,5 tone.
Toate bune pana aici. Cand m-am uitat la masa pe care era pus m-am crucit: nici urma de metal (bare, cornier sau alte chesti ca m-am uitat bine) era facut doar din pal din cel subtire, nici macar dala gros, si culmea nici macar nu era pus pe toata circumferinta blatului pe care era pus acvariul.
Si eu care ma gandesc sa fac o fortareata de fier care sa tina acvariul meu de 500l m-a pus pe ganduri.
Asa ca ma gandesc ca tamplarul cu care am vorbit avea dreptate cand zicea ca nu trebuie sa fac schelet metalic la masa pentru acvariu si ca e de ajuns o masa solida din pal.

Daca tot suntem la capitolul mese pentru acvarii v-as ruga care aveti si puteti sa imi dati si mie poze sau schite (daca se poate si din ce material sun facute) cu mesele voastre de la acvarii.
De mentinut ca trebuie sa fie pentru un acvarii mai mari de 400l-500l.

Multumesc.
[Yahoo!] [MSN]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Faci cum vrei. Eu am avut un acvariu de 200L pe o masa de PAL melaminat, masa de birou, si la jumatate masa se lasase. A fost nevoie sa o intaresc. Eu raman la parerea mea ca ar trebui sa ai schelet metalic. Cu 50-60 RON in plus(care la investitie nu cred ca mai conteaza) stai linistit o viata.

Decizia iti apartine.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote="viviparu'"]Faci cum vrei. Eu am avut un acvariu de 200L pe o masa de PAL melaminat, masa de birou, si la jumatate masa se lasase. A fost nevoie sa o intaresc. Eu raman la parerea mea ca ar trebui sa ai schelet metalic. Cu 50-60 RON in plus(care la investitie nu cred ca mai conteaza) stai linistit o viata.

Decizia iti apartine.[/quote:52b1fae325"]

Nu este vorba de bani ci pur si simplu ca nu gasesc pe cine sa imi faca.
Plus ca trebuie cineva destul de priceput ca dupa ce face scheletul metalic sa il imbrace si cu pal ca asa este frumos.
O sa vad pana la urma ce o sa fac.

Astept incontinuare daca aveti ceva schite sa imi dati si mie.
[Yahoo!] [MSN]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Eu am mai facut unui prieten o masa, doar din teava rectangulara, pe care se odihneste un acvariu de vreo 700L(capacitate). Am mai bricolat cu diverse ocazii si mici dulapuri, rafturi, etc.

N-am facut niciodata o masa cu schelet metalic imbracata in PAL. Da uite ca ma ambitionez. Hai s-o facem impreuna. Ce zici?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote="viviparu'"]Eu am mai facut unui prieten o masa, doar din teava rectangulara, pe care se odihneste un acvariu de vreo 700L(capacitate). Am mai bricolat cu diverse ocazii si mici dulapuri, rafturi, etc.

N-am facut niciodata o masa cu schelet metalic imbracata in PAL. Da uite ca ma ambitionez. Hai s-o facem impreuna. Ce zici?[/quote:f554d12373"]

Multumesc pentru oferta.
Dar in momentul de fata sunt in studiu de caz.
Poate cand ma hotarasc ce sa fac si cum fac o sa facem impreuna.
Merci.
[Yahoo!] [MSN]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Ca sa revin ! podeaua unui apartament treb sa tina in jur de 150kg pe Cm2

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

LooSer sincer cred ca ai gresit calculul. Am intrebat si eu inainte de a face nou acvariu, 3 ingineri si 2 arhitecti care au facut blocuri pe vremea lu' raposatu, si toti au zis ca la mai mult de 400-450 kg/mp nu e bine sa te risti. Trebuie sa tii cont de materialele bagate in cladire, unde pe vremea aia din materialele pt un bloc se facea 2-3, de vechimea blocului etc.
[Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

eu am intrebat 2 ingineri de constructii si mie mi s-a parut mult ! Oricum poate blocurile noi sunt diferite !!
habar nu am ! dar din cate am inteles cel mai bine ar fi pe colt ca rezista mai bine

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kid wrote:Trebuie sa tii cont de materialele bagate in cladire
Si de calitatea lucratorilor care indesau in perete sacu' gol de ciment sa se umple mai repede .

PS: 150 kg/cm2 = 1.500.000 kg/m2 = 1500 tone/m2 ceea ce mi se pare .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
SuperSteaua
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 13:46:08
Messages: 230
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Io cred ca e undeva pe la mijloc treaba.
Nu cred ca bagau saci goi ca pana la urma sunt facute din prefabricate majoritatea blocurilor.
Din ce am mai citit si eu, cred ca undeva pe la 1 - 1,5 tone este rezonabil si stai linistit.
Am vazut la un baiat la etaju 10, doua acvarii de 500l puse unu peste altul si nu parea sa stea nelinistit.
Sunt destui acvaristi care ca au pus mai multe tone decat ar fi bine prin apartamente si pana acum nu am uzit pe nimeni sa fi avut probleme!
Voi ati auzit pe cineva ca i-a crapat plafonu?
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com