[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Are cineva Fluval 3 Plus Internal Filter?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca e Fluval e de incredere. Incearca la Animax Turda. Eu de acolo l-am luat pe al meu.
Pentru 220 de litri e suficient un 304. Dar daca ai fonduri iti recomand un 404.
Nu te complica cu tuburi de sticla sau mai-stiu-eu-ce. Foloseste tuburile gofrate din set si mascheaza-le cu plante si cu elemente de decor.
Sticla nu e deloc invizibila intr-un acvariu: dupa doua zile de functionare se umple asa de tare de alge maro ca ti-e sila sa te mai uiti la ele. Ca sa nu faca alge, tuburile trebuie sa fie mate, nu transparente.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Am un Fluval 2+ si desi am carasi butonul ala galben care indica murdarirea filtrului sta ridicat foarte mult timp. Spal buretii cand ma plictisesc :yeee: Este silentios si are avantajul ca poti regla debitul si directia orizontala a jetului de apa, dar este mare => inestetic si trebuie sa faci ceva cu curentul puternic. Daca ai peste 100 de litri ia unu' extern sau si mai bine o canistra.
arnoldx
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2005 18:23:59
Messages: 192
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Imi cer scuze daca ma bag peste discutia asta dar am avut si eu filtre canistra Fluval 204 si chiar 404 sunt bune au un randament bun si nu iti lasa acvariul fara apa si din camera sa iti faca helesteu dar pot spune ca la valoarea unui Fluval gasesti si filtre canistra tetra.Ex:tetratec EX600 , EX700 si EX1200 sunt mult mai dotate ca fluvalurile.Inca nu leam incercat dar am vazut deja in functiune si este Ok.Daca citesti pe forum sunt niste topicuri despe Fluval vs. Tetrate EX si ai sa vezi niste pareri pro si contra pentru ambele dar oricum tu decizi.

Cel mai bun medicament antistres este privitul unui acvariu
[Email]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Mitica wrote:Nu m-am prins cum ii ridic jetul in sus.. l-am pus oblic dar nu mi se pare chiar ok.

Nu cred ca poti sa indrepti jetul in sus. Culiseaza doar orizontal.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

@ dan mc_tudor - se pere ca nu ai vazut asta
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Sau metoda mea: o bucatica de furtun, astupata la un capat dar decupata lateral. Se infige in evacuarea Fluval-ului si se roteste cam 45 de grade in sus.


image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Am un Fluval 204 de peste 1 an. Filtrare buna, silentios, doar ca asa cum mentionam mai demult intr-un topic mi s-a blocat partea din capac cu parghiile furtunelor. Ultima data am reusit sa o scot cu mari eforturi. Nu stiu daca altii au avut aceasta problema.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Dalles, am cautat Fluval 304 dar nu aveau pe nicaieri. Nici la depozitul din Ploiesti. Pana la urma am luat 404. Nu e cumva cam puternic pentru un acvariu de 220 de litri? In cartea lui scrie ca e pentru acvarii de pana la 400 de litri. Zicea cineva aici ca daca filtrul exterior e prea puternic tulbura apa din acvariu.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Exact acum 4 ore am trecut prin Cora Pantelimon si am vazut Fluval 304!!! Ba chiar m-a si abordat un vanzator, care a incercat sa ma convinga cat de bun e. Altceva ce pot sa mai zic?
Despre acel 404 pe care l-ai cumparat... numai de bine. Felicitari! E foarte OK pentru 220 de litri. Nu te uita la cei care iti povestesc chestia aia cu tulbureala. Fluval-urile au clapeta de reglare a debitului. Nu stiu daca am mai spus-o deja: eu am un 304 la acvariul meu de 84 de litri, iar apa e cristal. Debitul l-am reglat cam la 2/3 sau 3/4 din total.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Eu am fost la Magazinul Animax de pe Campia Libertatii si nu aveau 304. Vanzatorii amabili. Au sunat la celelalte Animax-uri ca sa vada daca pot sa imi aduca macar pe comanda si chiar la depozitul de la Ploiesti. In final au gasit un 404 la magazinul de pe Turda. Dar mi se pare OK si asta, mai ales ca pot sa reglez debitul. Eu ma refeream la tulbureala in cazul in care l-as lasa la debitul maxim. Face curent prea mare in acvariu?
Inca nu l-am pus in functiune pentru ca sunt inca la faza cu backgroundul. Dar despre asta in topicul cu background-uri.
Toate cele bune!
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

florin0_2001 wrote:... Face curent prea mare in acvariu?

Pai, cam face! Doar trebuie sa filtreze 400 de litri prin furtunelele alea, nu?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dalles si florin0_2001 are la Piata Moghiorosi chiar 2 fluviale 304 ,1 fluvial 404 si 1 fluvial 204,si preturi bune

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Na, belea!!! :o

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dalles wrote:Na, belea!!! :o

Pai cand e vorba sa rascolesti toate magazinele gasesti ce iti trebuie cum am facut eu (aproate toate)cautand clopotul de curatat substratul
Chiar azi am fost la Moghiorosi si am observat fluvialele atarnate si mi-am gasit si clopot.
Fluvialul 204 era 2.730.000doar la ala m-am uitat...

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Sorinele, acolo la Moghioros nu aveau cumva si incalzitoare sau filtre de la TETRAS sau de la AQUAIELE?
Uite ca acum imi dau eu seama de unde isi iau chinezii denumirile....

Acvariul meu
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acata wrote:Sorinele, acolo la Moghioros nu aveau cumva si incalzitoare sau filtre de la TETRAS sau de la AQUAIELE?
Uite ca acum imi dau eu seama de unde isi iau chinezii denumirile....

Da aveau tot asa atarnate

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
ddaas
Junior member

Joined: 26/09/2013 10:05:20
Messages: 12
IP:
Offline

Sunt nou in lumea acvaristicii.

Am si eu un astfel de filtru.
Ce inseamna "in lumea filtrelor" ca este zgomotos sau din contra ca nu face zgomot?
Asta al meu se aude cand merge, ca o vibratie mai mult, dar seara mai ales se aude.
Ar trebui sa nu se auda deloc?

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Orice filtru face un pic de zgomot... in fond, la baza e doar un rotor magnetic care se invarte sub actiunea unei bobine electrice, asa ca "un murmur" trebuie sa se auda.
- Daca filtrul face un zgomot infiorator, atunci nu e in regula.
- Curata bine rotorul (se depun alge si mizerii pe el, cu timpul).
- Verifica sa fie bine montat si verifica rotorul (sa fie bine echilibrat).

Este normal ca seara (noaptea) sa ti se para ca filtrul face galagie mai tare decat in timpul zilei, deoarece zgomotele de fond (circulatie, trafic, etc.) se diminueaza.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com