[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cata apa trebuie schimbata in acvariu si efectul schimbului de apa asupra parametrilor apei  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

lukitza wrote:
Silviu Man wrote:Ce spui tu este valabil numai daca nu ai multa materie organica in descompunere in acvariu sau/si ai o atit de buna filtrare, mecanica
dar mai cu seama biologica, incit sa nu conteze cit amoniac este generat de orice fel de descompunere. Ceea ce este mai rar ..


Prima chestie pe care as pune accentul in cazul unui acvariu nou e filtrarea.
Si ar trebui dimensionata incat sa faca exact ce ai zis tu mai sus.
Cei mai multi ignora aspectul asta si pun accentul pe pesti si plante.
Cand mi-am facut acvariul am insistat mai mult pe proiectarea sumpului si a filtrarii (atat biologice cat si mecanice) decat a display-ului.
Si se pare ca a meritat. Eu nu am aspirat substratul de cand am sump si crede-ma ca ciclidele sunt niste pesti mizerabili.




... numai ca, stii cum e, remuneratie mica, dupa buget! Nu toti isi permit o filtrare foarte buna pentru ca e si mai scumpa.
Asa ca ramine varianta aspirare substrat. Nici eu nu ma omor cu aspirarea mizeriei, o fac cam la doua-trei schimburi de apa.
Dar am prefiltrare si, cred, o buna filtrare biologica. Numai ca discutia se poarta in sensul general. La asta ma refeream, evident.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

se poate si fara sa stai cu mana toata in acvariu.
[Email] [WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

In care din urmatoatele situatii vom avea mai putini nitrati in acvariu in final?

1. Dupa un schimb de apa de 80%?

2. Dupa 2 schimburi consecutive de apa de 50%?
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Raspunsul il gasesti în cartea de matematica. Asta daca faci consecutiv cele 2 schimburi de 1/2. Daca le faci la un anume interval de timp, nu mai are rost ecuatia.
[ICQ]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

narcis wrote:Raspunsul il gasesti în cartea de matematica. Asta daca faci consecutiv cele 2 schimburi de 1/2. Daca le faci la un anume interval de timp, nu mai are rost ecuatia.

Ideea era ca un schimb de apa mai mare (ex 80%) e mai eficient decat 2 schimburi mai mici de apa (ex 50%) din mai multe puncte de vedere: reducere nitrati, economie de apa, timp, efort. Vorbim pentru acelasi interval de timp, o saptamana de exemplu.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/07/2022 16:29:40

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Fadds wrote:
narcis wrote:Raspunsul il gasesti în cartea de matematica. Asta daca faci consecutiv cele 2 schimburi de 1/2. Daca le faci la un anume interval de timp, nu mai are rost ecuatia.

Ideea era ca un schimb de apa mai mare (ex 80%) e mai eficient decat 2 schimburi mai mici de apa (ex 50%) din mai multe puncte de vedere: reducere nitrati, economie de apa, timp, efort. Vorbim pentru acelasi interval de timp, o saptamana de exemplu.

Corect...Dar trebuie sa tii cont si de alti factori:rata de acumulare a nitratilor si limita maxima admisibila a nitratilor din apa. In felul asta iti stabilesti intervalul de timp intre schimburi si cantitatea de apa. Metoda EI de fertilizare se bazeaza oarecum pe aceste calcule.
LE Se pot aduce in discutie si alti parametrii ai apei pentru care nu este indicat sa ai o asa mare diferenta si pe care trebuie sa-i bibilesti atunci cand faci schimbul de apa. Din acest punct devedere ma intreb care metoda este mai eficienta.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/07/2022 17:08:34


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com