[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am luat si dihaniile astea ) din poza atasata. Is un pic cam perverse asa, impregnantul vad ca "penetreaza adanc" si lacul e ceva chestie "groasa" 3 in 1 )))) Lacul e culoare wenge, cum e toata mobila din camera, daca`mi place cum iese, nu`l mai imbrac in pal am acoperit firma in paint ca sa nu fac reclama ) (dar se stie ce e, dintr`un raspuns anterior)
[Thumb - 20170223_165556.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 23/02/2017 17:16:42

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De unde ai inventat aia cu reclama Nu este nicmic care sa te lase sa spui ce ai utilizat in mesterelile tale (sper ca nu vinzi Kober si ai afaceri din astea ).
Cum a mers cu impregnantul si lacul?
Daca vrei sa iasa suprafete "mobila", dupa fiecare strat de impregnant slefuiesti usor cu smirghel. Oricum eu recomand o slefuire dupa primul strat: aschiile fine de lemn se dilata si se ridica dupa prima umectare si ramana ridicate dupa uscare. Operatiunea se poate face chiar si cu apa daca nu urmeaza lacuire ci alte procedee de finisaj.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu vand kober )) doar ma amuzam cu reclama ... Acuma chiar am terminat de dat statul 2 de impregnant pe partea de jos, urmeaza dupa 2 ore sa`l intorc inapoi in picioare sa dau si exteriorul. Lacul urmeaza sa il dau luni cand vin de la munca o sa fie numai bun pe miercuri cand ar trebui sa vina sticla . Ah si nu m`am mai complicat si cu finisaje profi gen smirgheluit si din astea, e ok asa cum e si daca nu o sa imi placa dupa lacuire, il imbrac in pal si gata ) dar nu cred sa fie cazul. Sper doar sa imi ajunga o cutie pentru 2 straturi de lac.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2017 21:00:08

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Plan un pic schimbat, tocmai am terminat de dat si primul strat de lac ... nu stiu insa cat de safe e sa dorm acuma in camera ) am deschis eu geamul si usa largi dar nu stiu ce sa zic...
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Mai naspa e ca nu am fost atent cand am luat lacul, sa fie si el pe baza de apa si de acolo miros in casa... Inca ma gandesc sa`i las doar un strat, si sper sa iasa mirosul repede, ca nu e tocmai cald afara sa pot sta non stop cu geam,ul deschis... cu impregnant am dat 2 straturi bune
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am intampinat o mica (sper) problema. Nu stiu daca ma puteti ajuta, dar sambata seara pe la 23:00 am dat cu lac standul si nici pana acum nu s-a uscat, inca este lipicios. ce as putea sa ii fac? Am dat cu lac asa cum scrie pe cutie, diluat cu 5% diluant doar. Acolo scrie ca in 4 ore e uscat la atingere si in 10 ore uscat in profunzime, iar dupa 24 ore se poate da al 2`lea strat. Dar au trecut deja 31 ore si lacul tot nu este uscat . Oare am dat cu lac prea repede dupa ce am dat cu impreganat?
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ori stratul dat gros, ori lacul prost....nu are treaba cu amorsa. Lacul poate ca trebuia diluat mai mult de 5%, dupa ce l-ai diluat si-a pastrat compozitia ? Ma refer daca nu s-a "branzit"(albit).
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

N-ai luat lac pentru barci/yacht-uri, cum ti-a recomandat nentoo Koala ci mizeria aia de lazura. O sa mai stai 2-3 zile pana se usuca.. aia nu e de dat pe mobila ci pe gard si exteriorul caselor

Daca vedeam topicul la timp iti faceam eu niste recomandari (si eu am pasiunea lemnului), dar acum e cam tarziu.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Artur wrote:Mersi de sfat zilele astea ma apuc si de lacuit ca sa fie gata cand ajunge sticla, pentru ca intentionez sa lipesc acvariul direct pe stand. Nu de alta, dar n`o sa fie chiar usor de ridica 100 de kile dupa aia )


eu unul nu as lipi acvariul pe stand dintr-un motiv simplu...oricit ai proteja lemnul .daca nu este uscat cind l-ai prelucrat, acesta va lucra...depinde de umezeala din casa...si cum anotimpurile la noi nu sunt la fel... si umiditatea aerului se va schimba.. ar aceste schimbari o sa deformeze standul in timp.Daca ai acvariul lipit de stand s-ar putea sa ai surprize...mai devreme sau mai tirziu...Daca vrei sa nu alunece de pe stand...in caz de cutremur,eu as apela la citeva elemente de fixare,prinse in stand ,care sa fixeze acvariul
Standul e facut super...dar e lemn...eu as evita lipirea...sunt 450 l care cred ca la o mica deformare de nivel sau o torsionare....asta tu decizi...
Daca gresesc colegii sa ma
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

bebetto wrote:Ori stratul dat gros, ori lacul prost....nu are treaba cu amorsa. Lacul poate ca trebuia diluat mai mult de 5%, dupa ce l-ai diluat si-a pastrat compozitia ? Ma refer daca nu s-a "branzit"(albit).


Si`a pastrat consistenta, nu s-a branzit deloc, am vorbit intre timp cu cei de la dedeman care au vorbit cu cei de la kober, si mi`au zis ca o sa se usuce, doar ca o sa se usuce mai greu. ca e iarna ca plm, ca sa ventilez bine si din astea . Pana vineri cand o sa lipesc acvariul are timp.


dan.pavelescu wrote:N-ai luat lac pentru barci/yacht-uri, cum ti-a recomandat nentoo Koala ci mizeria aia de lazura. O sa mai stai 2-3 zile pana se usuca.. aia nu e de dat pe mobila ci pe gard si exteriorul caselor

Daca vedeam topicul la timp iti faceam eu niste recomandari (si eu am pasiunea lemnului), dar acum e cam tarziu.


Sincer cand am fost la magazin sa iau, bucuros ca am gasit impregnantul, am luat lacul fara sa mai fiu atent daca e pe baza de apa si alte cele greseala mea aici, pe cutie scrie interior/exterior, dar mno, sper sa fie ok pana la urma. De aratat, arata fain, asa vintage ). hmm dar dupa ce se usuca, pot da peste el un strat din alt lac, pe baza de apa? sau nu e ok?


adrian09 wrote:
eu unul nu as lipi acvariul pe stand dintr-un motiv simplu...oricit ai proteja lemnul .daca nu este uscat cind l-ai prelucrat, acesta va lucra...depinde de umezeala din casa...si cum anotimpurile la noi nu sunt la fel... si umiditatea aerului se va schimba.. ar aceste schimbari o sa deformeze standul in timp.Daca ai acvariul lipit de stand s-ar putea sa ai surprize...mai devreme sau mai tirziu...Daca vrei sa nu alunece de pe stand...in caz de cutremur,eu as apela la citeva elemente de fixare,prinse in stand ,care sa fixeze acvariul
Standul e facut super...dar e lemn...eu as evita lipirea...sunt 450 l care cred ca la o mica deformare de nivel sau o torsionare....asta tu decizi...


Nu ai inteles bine , nu lipesc acvariul de stand, ci lipesc acvariul propriu zis pe locul unde o sa stea, pe stand, adica nu il lipesc jos sa ridic apoi 100 de kile pe stand ... Sper ca m-am facut inteles acuma, in nici o clipa nu mi-a trecut prin cap sa il lipesc de stand

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2017 16:05:17


The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si o poza asa de ansamblu ) scuze pentru acvariul din dreapta, sper sa nu dati cu paru
[Thumb - 20170227_162335.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ok ... asta am inteles... e ok .. scuze pentru interventie..
arata fain...

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2017 16:51:05


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

A ajuns si sticla vineri voi lipi si acvariul acvariul
[Thumb - 20170227_170936.jpg]

[Thumb - 20170227_170922.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2017 17:45:57

Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si o intrebare, pot sa pun materialul din link sub acvariu? e ok? si daca pot, tinand cont ca are 6 mm, pot sa pun doua foi una peste alta?

https://www.dedeman.ro/suceava/placi-xps-izolatori-parchet-6-mm/p/4009125
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, e ok materialul ala... la o adica, poti pune si polistiren... mocheta... izopren... pres de cauciuc, etc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu sub acvariul de 165x65x50 am pus 2 placi suprapuse de extrudat pentru parchet, de 5mm grosime. Fara griji

Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea cu lacul peste lazura, ma depaseste

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Perfect atunci, multumesc de raspunsuri ... cat despre lacul vietii, sper sa se usuce pana vineri cand am de gand sa lipesc acvariul ) si mai sper sa fac o treaba buna cu lipitul acvariului, ca ajutor am un prieten care nu are treaba cu acvaristica, doar l`am chemat sa ma ajute cu sticla ca e grea in draci ) iar eu nu am mai lipit un acvariu de vreo 10 ani, si ala o fost de 130 l. Ah si mi-a mai venit o intrebare ) am luat 3 tuburi de silicon bizon de acvarii, imi ajung? sau mai trebuie?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

orice lac ai folosi...chiar si cel cu care ai dat acum,daca e sa mai dai o mana,trebuie matuita suprafata...altfel ,ultimul strat se va coji foarte repede....daca e sa folosesti lac pe baza de apa .. orice ai face nu are priza...nu poate sa faca priza pe vopsele sau lacuri pe baza de rasini sau uleiuri...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uffff. Pentru cine vorbesc eu Am mentionat clar ca sa fie be baza de apa amandoua. Nu am fost atent la poza cutiilor ca iti spuneam din timp In general este bine ca cele doua componente (impregnare si lac) sa fie de aceiasi mama... Acum astepti. Poti sa pui si o suflanta de aer cald sa grabesti procesul.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Da, scuze, asa m-am dat si eu cu capul de pereti cand dupa ce am dat cu lac si am vazut ca nu am luat ce trebuia... intre timp am luat si polistirenul pe care va sta acvariul
[Thumb - 20170228_094915.jpg]

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com