[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
What Dreams May Come  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daaa corect.. nu m-am gindit... eu ma gindeam cum sa reproduci acea imagine cit mai perfect.. da corect... sa exprime aceeas idee... si atunci corect ,iti trebuiesc citeva elemente care sa fie aporoepe identice... si unul don ele este casa. la ce suprafata te-ai gindit?.. ei m-am gindit ca ti-ar da bine un cub.. 50/50 sau 60/60.. ai avea profunzime gindindu-ma la partea din fata a casei.Asta ca sa nu ocupe mult spatiu.. ca asa pe lungime sa ai 70 sau 80 ar fi super si latimea de 50

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2017 18:47:48


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai ... acvariul va avea o deschidere de 1200 mm cel putin. Daca respect regula treimii, casuta ar trebui sa fie undeva la 400 mm de peretele din stinga si nu trebuie sa ocupe mai mult de doua treimi din spatiul alocat. Asadar ... undeva la 250-300 mm, in toata lungimea ei. Nu uita ca de la ea pleaca treptele catre dreapta -fata, apoi va fi un spatiu de trecere iar in dreapta trebuie sa amenajez "vagauna".
In plus, trebuie sa definesc spatiul din dreapta-mijloc, unde va fi doar gazon iar pe fundal, copacul desfrunzit, in fundal, pictat pe sticla.

Apropo, ai vizionat filmul?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Toata povestea graviteaza in jurul picturilor pe care sotia lui Cris, dupa moartea copiilor lor, le facea pentru a scapa de obsesia sinuciderii.
Imaginile din film, proiectate de Cris, sunt materializari ale unor picturi oarecum abstracte (dar nu toate). Iata cum arata in realitate imaginea
casei visurilor lor:
https://www.pinterest.com/pin/82824080619219654/

Asadar, pentru proiectul meu, trebuie sa merg pe calea descrisa mai sus, cea a elementelor fundamentale, care sa ilustreze fiecare idee fundamentala
din film. In rest, un fel de aquascaping. Oricum, partea care va depozita elementele sugestive principale va fi nu casa sau vegetatia ci fundalul pictat.
Acolo va fi copacul desfrunzit.

This message was edited 7 times. Last update was at 24/04/2017 19:20:44


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, multumesc frumos pentru comentariile legate de partea artistica
Dar la partea tehnica, nu comenteaza nimeni? Asa bine le-am nimerit?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce sa fie de comentat...doar daca e vorba de substrat si fertilizare... ca in rest ..cunosti foarte bine ce ai nevoie,filtrarea,lumina si instalatia CO2...) doar in cazul in care cauti materile profesioniste si acolo ,colegii cu experienta indelungata sa te ajute..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

imi pare rau Silviu dar daca as putea sa te ajut cu ceva info.. as face-o dar tu esti mult mai documentat ca mine in privinta tehnicii in acvaristiica
Sti?... eu tot la partea artistica tind cu ideile.....pentru ca aici sunt multe ...fiecare cu viziunea lui si tu poti alege... dar parca .... mi-a trasnit un clic....asa...nu ar fi frumos un marin pe tema ta?niste corali care sa iti faca gradina si niste alge marine...coralii sunt multicolori si.... cred ca te-ar ajuta mult la peisaj.parca ar aduce mai repede la peisajul dorit...
.....

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2017 02:31:32


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Sa stii ca ideea cu acvariul marin mi-a trecut si mie prin cap (stii bancu', nu? ) dar imi cunosc limitele
si nu cred ca sunt pregatit pentru asta. Din cite am citit pe forum, mai bine stai in ape dulci pina sa prinzi
curaj si experienta. Asadar, ramin la acvariu dulcicol si caut solutii. Am un acvariu mai vechi pe care vreau sa
il reactivez pentru a testa citeva plante. Am invatat, tot de la citiva colegi, cum sa ridic nivelul substratului si sa-l
terasez, am mai vazut si vreo doua tutoriale ale lui James Findley in care explica tehnica ridicarii nivelului substratului,
cu suport de fund si limitatoare, pe orizonturi de substrat. Dar ... rabdare si studiu!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, incepe munca.

Mi-am propus sa produc intii decorurile speciale. Prima este casa.
Am cautat si am tot cautat materiale care sa nu contina calciu, sa poata fi prelucrate, ...
Evident, cea mai buna era marmura, dar stim ca nu este o solutie. Asa ca m-am decis la doua sortimente de granit.

image
image

Mai erau si alte variante dar nu suportau finisaje pe piese foarte mici.

Am un vecin care detine un atelier pentru tot felul de lucrari, de la pietre funerare la scari exterioare,
colonade, aplice, etc. Are o intreaga colectie de materiale si mai cu seama, scule profesionale. Imi
cedeaza un stand de lucru in fiecare simbata dupa-amiaza si imi procura materialele (dupa ce i-am explicat
ce urmaresc sa fac si i-am aratat si citeva poze, imi pune totul la dispozitie gratis. Sa traiesti, Seba!

Provocarea cea mai mare sunt pieste mici (capetele de coloane, frontalul, etc) insa cel mai mult ma
ingrijoreaza ansamblarea lor. Am gasit citiva adezivi pentru sticla acvariului, dar nu se prea detaliaza
daca sunt bune si pentru decoruri interioare (piatra, de ex.). Mai caut... Ideal ar fi sa gasesc si o vopsea albastra
care sa poata fi aplicata pe decor fara sa elibereze mai stiu eu ce toxine in apa. Aici chiar e "liniste" mare pe net.

Intre timp, in acest week-end, trebuie sa calculez exact dimensiunile casei, raportate la deschiderea acvariului
si la pozitia ei, in raport cu intreg peisajul.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/04/2017 20:06:48


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La topicul asta vrei sa schimbi titlul?

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gata! Azi am facut calcule toata ziua (cu exceptia momentelor de interventie pe forum). Calcule, nu legate de proiect, ci legate de un depozit care este in curs de amenajare. Si, copiind si eu, la rindul meu, o idee a colegului kirucd, am decis sa imi mut/reamenajez biroul intr-o latura a depozitului. Nu are rost sa am si sediu si punct de lucru cind pot sa le am pe ambele in aceeasi locati. Depozitul va fi "farmacie" : zugraveala noua, grup sanitar nou, cu fosa septica, termopane, mobilier, extinctoare, avize de toate felurile, proceduri HACCP, etc.

Am la dispozitie 40 mp pentru un open office. Aici vine "plagiatul" proiectului colegului : ma gindesc sa pozitionez acvariul astfel incit sa fie vizibil din ambele laturi, fara fundal, intre doua zone de lucru unde vor fi birouri. Evident, asta presupune o rearanjare, repozitionare, ... clar o redimensionare. Am urmarit pe YouToube citeva exemple de acvariu pozitionat central, cu toate laturile expuse. Cred ca, in ideea proiectului meu, acest lucru ma poate avantaja. Insa aici se diferentiaza putin problematica iluminarii, a pozitionarii echipamentelor dar mai cu seama a amenajarii. Vreau sa merg pe ideea de "negativ" al povestii : privit dintr-o latura, avem un efect, din cealalta latura se releva niste detalii. Imi refac culculelele si revin. Pina atunci, liber la critici ...

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2017 22:18:16


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

kirucd wrote:La topicul asta vrei sa schimbi titlul?

Da

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O schita ceva cu noua idee? Nu de alta dar am vazut ca te pricepi la schite, mult mai bine decat mine, eu nu stiu
sa desenez decat in cad

LE Nasu' Mare nu il ajuti tu pe Silviu sa schimbe titlul la acest topic?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2017 22:20:58


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Miine primesc planul detaliat si apoi ma apuc de desenat. In 40 mp cred ca o sa ma descurc cu o buna pozitionare a acvariului.
Oricum, pe legea mea : rezerv un spatiu in care sa "extrag" ideea din acvariu si sa o pozitionez intr-un acva-terariu! ... mai la anu'.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline



Cu plecaciune, Nasu' Mare!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa fie cu noroc!
Va urmaresc cu mare atentie, chiar daca n-am nimic de comentat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK.
Am doua variante :

1. Acvariu fara fundal, cu doua fete, cu deschiderea de 1200 mm. Pe o parte domina partea luminoasa a povestii, pe cealalta partea mai intunecata. Avantajul ar fi mai mult spatiu de amenajare, dezavantajul ar fi dificultatea dozarii luminii. Latimea ar trebui sa fie mai mare, ajung astfel la peste 400 litri.
2. Acvariu clasic, cu deschiderea de 1200-1400 mm si fundal pictat, cu o parte din elementele povestii. Capacitatea ar ajunge pina la 400 litri.

In ambele situatii, filtrarea trebuie dublata, asta e clar. La fel lumina.

Revin cu schite ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Silviu... nu cred ca dozarea luminii pe o anumita suprafata ar fi o problema... daca iti trebuie o parte intunecata,longitudinal,transversal sau oblic...se poate face simplu cu o "jaluzea"pe capac care sa obtureze lumina cit ai nevoie,pe partea care ai nevoie..si daca mai vrei niste raze de lumina in anumite pozitii .. ai dai niste gauri
Problema e pozitionarea luminii..in cazul in care ai raze de lumina care se intersecteaza

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2017 16:52:46


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

adrian09 wrote:Silviu... nu cred ca dozarea luminii pe o anumita suprafata ar fi o problema... daca iti trebuie o parte intunecata,longitudinal,transversal sau oblic...se poate face simplu cu o "jaluzea"pe capac care sa obtureze lumina cit ai nevoie,pe partea care ai nevoie..si daca mai vrei niste raze de lumina in anumite pozitii .. ai dai niste gauri
Problema e pozitionarea luminii..in cazul in care ai raze de lumina care se intersecteaza


Cam la asta ma gindeam si eu, la o zona in care sa patrunda o raza de lumina.
Cam asa ceva (primele imagini):
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/36030.page
Mi-a ramas imaginea asta pe retina; asa ar trebui sa arate zona din dreapta, evident, cu decorurile adaptate.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

super.. daca ai pui jaluzea,o tragi cit ai nevoie sa obturezi apoi ai faci o gaura care sa luminese unde ai nevoia

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com