[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alegerea perechilor la Pterophyllum scalare  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Val wrote:... si poate as fi renuntat la el ca sa imperechez doi clasici, dar cand il cresti de cand e de juma de centimetru, dupa ce toti ceilalti fratiori i-au murit si pe el l-ai salvat in borcanu cu metronidazol tinut in brate, parca nu prea iti mai vine sa il dai... pentru ca e o corcitura voalata.


Val.



Mda...Impresionant si rar ! De la mine ai doua bile albe: una pentru implicare si pasiune, a doua pentru ca, intr-un fel, l-ai salvat tinandu-l la piept.
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Dolly wrote:Poate nu sunt o pereche. Poate sunt 2 femele. Mai ales daca zici ca sunt inca mici, cum ti-ai dat seama care e el si care e ea? Un scalar devine matur sexual dupa 7-10 luni.

g.g wrote: e posibil sa fie doua femele tinere (7 luni).


Ce e asta? "Verificati-va cunostintele"??
Pai ii recunosc dupa papila genitala. La el e evident conica. La ea... nu mai conteaza ca ea e aia care depune icre. E drept ca n-am inteles niciodata asta cu papila genitala cat am citit despre ea, dar odata ce o vezi e evident. Deci e un mascul si o femela. Pereche. S-au ales singuri.

alina_g wrote:Mda...Impresionant si rar ! De la mine ai doua bile albe: una pentru implicare si pasiune, a doua pentru ca, intr-un fel, l-ai salvat tinandu-l la piept.


Nu-mi dau seama daca faci misto de mine, sau e pe bune. Ideea era ca ii faceam un tratament separat si in casa era destul de frig. Asa am reusit sa mentin temperatura ok pe timpul cat l-am tinut in brate...

Val.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Val wrote:
alina_g wrote:Mda...Impresionant si rar ! De la mine ai doua bile albe: una pentru implicare si pasiune, a doua pentru ca, intr-un fel, l-ai salvat tinandu-l la piept.


Nu-mi dau seama daca faci misto de mine, sau e pe bune. Ideea era ca ii faceam un tratament separat si in casa era destul de frig. Asa am reusit sa mentin temperatura ok pe timpul cat l-am tinut in brate...

Val.


Nu, nu fac misto de tine ! M-a impresionat mult gestul tau.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com